NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej rutyny czterech prostych kroków zmniejsza ryzyko zachorowania na próchnicę.

Według badania WHO Global Oral Health Report z 2022 roku, choroby jamy ustnej to najczęściej występujące choroby niezakaźne na świecie.

Globalnie aż 3,5 miliarda osób cierpi z powodu różnych problemów związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. Według Ministerstwa Zdrowia, problem próchnicy dotyczy niemal każdego dorosłego Polaka oraz aż 82% sześciolatków.

Zdrowy uśmiech to szczęśliwszy człowiek

Choć w ostatnich latach trend dbania o swój dobrostan przybiera na sile, nie zawsze pamiętamy o zdrowiu zębów. Niezadowolenie ze stanu uzębienia może stać się barierą, która powoduje, że ludzie nieczęsto się uśmiechają. O zaletach uśmiechu nie trzeba przekonywać.

Uśmiech to sygnał, że jesteś otwarty na znajomość, masz dobre intencje i jesteś przyjaźnie nastawiony. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że ludzie wolą interakcje z osobami przejawiającym pozytywne emocje, a jednym z takich przejawów jest szczery uśmiech, obejmujący zasięgiem zarówno okolice ust, jak i oczu, czyli tak zwany uśmiech Duchenne’a (nazwa ta pochodzi od nazwiska francuskiego anatoma, który badał ekspresję twarzy).

Uśmiechając się, masz także o wiele większe szanse na sukces zawodowy! Z badań wynika, że ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, są bardziej skłonni do awansu i chętniej się o niego starają. Uśmiech może przyczyniać się także do zmniejszenia napięcia i łagodzenia stresu oraz obniżenia ciśnienia krwi. Istnieje nawet dziedzina nauki zwana „gelotologią”, badająca pozytywny wpływ uśmiechu na zdrowie.

Cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów

Ważne, aby prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej budować już w młodym wieku. Wprowadzenie do codziennej rutyny czterech prostych kroków rekomendowanych przez ekspertów z zakresu stomatologii zmniejsza ryzyko zachorowania na próchnicę. Jest to szczególnie ważne, gdyż szacuje się, że problem próchnicy zębów stałych dotyka około 2 miliardów ludzi, z kolei próchnica zębów mlecznych aż 514 milionów dzieci.

– Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste sposoby na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł. Suma małych nawyków tworzy kompletną rutynę higieny jamy ustnej, która wdrożona na stałe może skutecznie wspomóc nas w trosce o zdrowie zębów. Dlatego warto regularnie stosować cztery proste kroki dla zdrowych i czystych zębów: szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych poprzez stosowanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej – takich jak nici czy płyn, żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, gdy nie mamy możliwości umycia zębów oraz kontrolowanie stanu zębów podczas regularnych wizyt u dentysty – podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Żuć gumę czy nie?

Wiele osób podjada w ciągu dnia lub posiłki spożywa szybko i o nieregularnych porach. Współczesne nawyki żywieniowe sprawiają, że zęby są częściej narażone na działanie kwasu wytwarzanego po jedzeniu, co zwiększa ryzyko próchnicy.

– Żucie przez kilka minut bezcukrowej gumy po posiłkach i przekąskach pomaga chronić zęby. Stymuluje bowiem przepływ śliny – naturalnej substancji chroniącej jamę ustną. Ślina wypłukuje resztki jedzenia i neutralizuje kwasy powstające z płytki nazębnej, chroniąc tym samym szkliwo. Zawiera ona również minerały, które pomagają przywrócić optymalny poziom pH w jamie ustnej i naprawić uszkodzone szkliwo – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i prorektor ds. strategii rozwoju UM we Wrocławiu. 

Jaki jest cel Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej?

Celem jest wyposażenie ludzi w wiedzę, narzędzia i pewność siebie, aby zapewnić dobre zdrowie jamy ustnej.

Dlaczego jest ważny?

Choroby jamy ustnej są poważnym problemem zdrowotnym w wielu krajach i negatywnie wpływają na ludzi przez ich całe życie. Choroby jamy ustnej prowadzą do bólu i dyskomfortu, izolacji społecznej i utraty pewności siebie, a często wiążą się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Nie ma powodu, aby cierpieć: większości schorzeń jamy ustnej można w dużej mierze zapobiec i można je leczyć we wczesnych stadiach.

Temat kampanii 2024-2026

SZCZĘŚLIWE USTA TO… W ciągu najbliższych trzech lat Toothie, ukochana maskotka FDI, zajmie centralne miejsce w ekscytującej podróży inspirowanej filmem. Bądź na bieżąco z jego przygodami.

***

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (WOHD) został ustanowiony w 2007 roku z inicjatywy Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) początkowo na dzień 12 września, aby uhonorować dzień urodzin założyciela FDI dr Charlesa Godona. Kilka lat później władze Światowej Federacji Dentystycznej uznały jednak, że w związku z coroczną organizacją Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI we wrześniu (w każdym roku gospodarzem jest inny kraj, w 2016 była Polska) oraz licznymi obowiązkami w tym okresie, należy zmienić termin Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Od 2013 roku obchodzony jest on 20 marca.

Foto: worldoralhealthday.org

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *