NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?System

30 nowych produktów objętych refundacją

Minister zdrowia podpisał obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2018 r.

W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia refundacyjnego do listy leków refundowanych zostało dodanych 30 produktów leczniczych.

Dla 97 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 1483,92 zł). Dla żadnego produktu leczniczego nie podwyższono urzędowej ceny zbytu.

Dla 736 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne brutto . Dla 61 produktów leczniczych wzrosną ceny detaliczne brutto.

W obwieszczeniu nie znajdzie się 50 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu – w związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech, który odpowiada za obszar refundacji leków, podkreśla że nowa lista refundacyjna przynosi kolejne zmiany korzystne dla pacjentów: „Mamy dobre wiadomości dla chorych na przerost gruczołu krokowego, a także na wirusowe zapalenie wątroby typu C – w obu obszarach refundacją obejmujemy nowe opcje terapeutyczne. Z refundacji leku denozumab korzystać mogą nadal pacjentki w prewencji złamań osteoporotycznych. Także pacjenci przyjmujący lek Xarelto uzyskają korzyści w postaci obniżenia dopłat o około kilkanaście procent w stosunku do pierwotnej ceny tego leku, obowiązującej do czerwca. Ponieważ zbliża się jesień, przy tej okazji pragnę przypomnieć, że już na poprzednim obwieszczeniu refundacyjnym znalazły się szczepionki przeciwko grypie, refundowane dla osób po 65. roku życia. Zachęcam wszystkie starsze osoby, które mają niższą odporność, do skorzystania z tych szczepień”.

Zmiany na liście aptecznej

Adadut (Dutasterydum) został objęty refundacją w ramach listy aptecznej we wskazaniu: leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jest to nowa opcja terapeutyczna (nowa substancja czynna) w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Produkty lecznicze zawierające lamotryginę, kwas walproinowy (w tym jego sole) oraz wenlafaksynę zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label): leczenie neuralgii i neuropatii w obrębie twarzy.

Zmiany w programach lekowych

Maviret (Glecaprevirum + Pibrentasvirum) został objęty refundacją jako kolejna opcja terapeutyczna w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Ucho 2023: Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej

Od niedzieli 19 listopada w Kajetanach pod Warszawą trwa XLVI Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa UCHO2023 – Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej w codziennej praktyce. „Co…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Złoty Skalpel 2023: nagrodzono najlepszych!

Serce rośnie, kiedy widzi się, jak polscy innowatorzy zmieniają oblicze medycyny. Ich odkrycia i praca to ogromna szansa i nadzieja na skuteczniejsze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *