NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

40% Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek choroby

Prawie co drugi Polak nie czuje się dostatecznie chroniony na wypadek poważnej choroby – takie dane odnotowano w badaniu „Jak chorują Polacy”, które było przeprowadzone we wrześniu 2024 roku*. Obawy ankietowanych dotyczą nie tylko kwestii finansowych, ale także trudności w dostępie do lekarzy i badań diagnostycznych. A dane dotyczące chorób cywilizacyjnych w Polsce są coraz bardziej niepokojące.

Każdego roku diagnozuje się około 185 tys. nowych przypadków nowotworów, a blisko 100 tys. osób umiera z ich powodu. Najwięcej zgonów powodują schorzenia układu krążenia, takie jak zawały serca i udary, które odpowiadają za niemal połowę wszystkich przypadków śmierci w kraju.

Badanie dało obraz stanu zdrowia społeczeństwa i postrzegania przez nich systemu opieki medycznej. Wyniki pokazują, że blisko 60% respondentów obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Co istotne, niemal 40% ankietowanych nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby, a tylko 1 na 3 (27%) Polaków wyraża zadowolenie z funkcjonowania dotychczasowego systemu opieki zdrowotnej.

Większość badanych (82%) miała już w ramach diagnostyki styczność z diagnostyką obrazową – z czego 50% z nich korzystało z badań USG, a 40% z RTG. Aż jedna trzecia respondentów miała dostęp do bardziej zaawansowanej diagnostyki, takiej jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Te wskaźniki pokazują, jak powszechne stały się procedury diagnostyki obrazowej, choć dostęp do nich, jak twierdzą badani respondenci, wciąż pozostaje barierą ze względu na czas oczekiwania i szybkość diagnozy.

Niemal 40% badanych zadeklarowało osobiste lub bliskie doświadczenia z hospitalizacją w ciągu ostatniego roku, a 60% było poddanych operacji lub zabiegowi, co wskazuje na częste korzystanie ze specjalistycznych procedur medycznych, niezbędnych do utrzymania zdrowia i jakości życia.

Kluczowe potrzeby zdrowotne Polaków. Brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wypadek choroby

Wyniki wskazały, że priorytetem dla większości społeczeństwa jest szybki dostęp do usług diagnostycznych i leczenia specjalistycznego – szczególnie w kontekście poważnych chorób, jak nowotwory czy choroby serca, które są źródłem największych obaw, ale też pozostałych schorzeń. Aż 93% respondentów podkreśla znaczenie szybkiej diagnozy, co zdaniem respondentów ma wpływ na skuteczność późniejszego leczenia.

Polacy oczekują również wyższego standardu opieki medycznej i większej liczby specjalistów, co jest szczególnie istotne w przypadku pokoleń najmłodszych, które częściej deklarują gotowość zapłacenia więcej, aby zapewnić sobie oraz swoim bliskim szybszy i bardziej komfortowy proces leczenia. Wśród kluczowych barier wymienianych przez respondentów znalazł się również: brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wypadek choroby – niemal połowa badanych przyznaje, że dostęp do funduszy na pokrycie kosztów leczenia to istotny czynnik wpływający na ich poczucie bezpieczeństwa.

Foto: freepik.com

* Badanie Nationale-Nederlanden „Jak chorują Polacy”, metoda CAVI, reprezentatywna próba 1000 osób, wrzesień 2024.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Kaszel 100-dniowy, czyli niebezpieczny krztusiec

To choroba wywołana przez Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kaszel jest zwykle tak…
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
PACJENTPoradnia

Owsianki na zdrowie i brak czasu

Czy Polakom brakuje czasu na jedzenie? Blisko dwie trzecie ankietowanych* przyznaje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu pomija jeden z trzech głównych…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *