NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

6 powodów, dla których warto zaszczepić dziecko

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, jego system odpornościowy nie jest wystarczająco dojrzały. Maluch narażony jest na zachorowanie na choroby zakaźne, których przebieg może być szczególnie ciężki. Skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne.

Wraz z postępem lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych. fot. Archiwum

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia o powracających chorobach zakaźnych
i powikłaniach będących efektem tych chorób.Takim przykładem może być krztusiec. Przed wprowadzeniem szczepień przeciw krztuścowi w Polsce odnotowywano co roku kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Po wprowadzeniu szczepień masowych liczba zachorowań w ciągu kolejnych lat zmniejszyła się prawie 100-krotnie. Od połowy lat 90-tych zaczęto jednak obserwować wzrost zachorowań na tę chorobę. W 2012 roku, odnotowano szczególnie wysoką liczbę zgłoszonych zachorowań na krztusiec – liczba chorych wynosiła ponad 4,6 tys., z czego prawie 1,5 tys. osób wymagało hospitalizacji. Krztusiec rozprzestrzenia się bardzo szybko, drogą kropelkową podczas kaszlu. Najcięższy przebieg choroby jest obserwowany u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Choć to choroba powszechnie uważana za chorobę wieku dziecięcego, jednak coraz częściej rozpoznawana jest u młodzieży i dorosłych. W ostatnich latach ponad połowa zachorowań na krztusiec przypada właśnie na te grupy wiekowe. A krztusiec u młodzieży i dorosłych może stanowić istotne źródło zakażenia dla nieuodpornionych niemowląt, u których ryzyko powikłań jest wysokie..

Postęp w dziedzinie wakcynologii

W profilaktyce chorób zakaźnych zasadniczą rolę odgrywają szczepienia ochronne. Wraz z postępem w dziedzinie wakcynologii, lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych. Początkowo, aby zaszczepić przeciwko kilku chorobom zakaźnym wieku dziecięcego podawano wiele pojedynczych szczepionek. Obecnie, dzięki stosowaniu szczepień skojarzonych istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko kilku chorobom jednocześnie.

Szczepienia skojarzone – kompleksowa ochrona dziecka

Szczepienia skojarzone to nowoczesne preparaty wieloskładnikowe zawierające antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Dzięki temu mogą być stosowane w uodparnianiu organizmu dziecka, jednocześnie przeciwko kilku chorobom zakaźnym. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysokoskojarzonych na bazie DTPa: szczepienia „5 w 1” i „6 w 1”. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu pięciu chorobom, takim jak: błonica, tężec, krztusiec, zakażenia wywoływane przez Hib (Haemophilus Influenzae typu b) i poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce ,choroba Heinego Medina).
Natomiast szczepienie „6 w 1” stosowane jest w zapobieganiu wyżej wymienionym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Pełny cykl szczepienia obejmuje szczepienie pierwotne (trzy dawki) oraz uzupełniające (jedna dawka). Pierwszą dawkę należy podać zgodnie z programem szczepień w 2. miesiącu życia. Kolejne dwie dawki powinny być zaaplikowane na przełomie 3/4 oraz 5/6 miesiąca życia. Pomiędzy 16., a 18. miesiącem życia, należy zaszczepić dziecko, tzw. dawką uzupełniającą.

Szczepienia na szóstkę

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać ze szczepień ‘6 w 1’ lub ‘5 w 1’. Szczepienia wysokoskojarzone przynoszą korzyści zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Oto niektóre z nich:
1.Szczepienia skojarzone „6 w 1” stosowane są w zapobieganiu zachorowaniom na 6 chorób: błonicę, tężec, krztusiec poliomyelitis, zakażenia wywoływane przez Hib i WZW B.W przypadku wyboru szczepienia „5 w 1” dziecko nie jest poddane uodpornieniu przeciw WZW B.
2. Mniej bólu i łez oraz mniejszy stres dla rodzica. Korzystając ze szczepień „6 w 1” lub „5 w 1”, dziecko uniknie kilku bolesnych wkłuć, które często odbywają się jedne po drugim, podczas tej samej wizyty.
3.Mniejsza liczba wkłuć. Przy podaniu szczepienia „6 w 1” na pierwszej wizycie szczepiennej
w 2. miesiącu życia liczba wkłuć zredukowana jest z 3. do 1., a u dzieci do ukończenia drugiego roku życia – z 14. wkłuć do 5.
4. Dobry profil bezpieczeństwa szczepień skojarzonych potwierdzony w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu. Jednym ze składników szczepienia skojarzonego „6 w 1” i „5 w 1” jest bezkomórkowy antygen krztuśca. W porównaniu do całokomórkowego krztuśca jest on lepiej tolerowany, przez co powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
5. Wybór szczepień „6 w 1” oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Korzystając ze szczepień
z kalendarza lub szczepień „5 w 1” niezbędna jest wizyta szczepienna w 7. miesiącu życia. Dziecko otrzymuje wtedy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przy wyborze szczepionki „6 w 1” wizyta ta nie jest konieczna. Jeśli cykl szczepienia kontynuujemy szczepionką „6 w 1”, dawkę uzupełniającą należy podać zgodnie z programem szczepień w 16.-18. miesiącu życia.
6.Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami pediatrycznymi, np. przeciwko pneumokokom. Podawanie ich, powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i zaleceniami producentów.
Więcej informacji dotyczących szczepień skojarzonych można otrzymać pod adresem: www.szczepienia.pl
Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTPoradnia

Małe wielkie pragnienia i wiara w lepsze jutro

Za drzwiami szpitalnych sal codzienność obfituje w trudne momenty, ale także pełne wzruszeń, ciepła i wsparcia. Każdy dzień przynosi nowe historie: te…
PACJENTPoradnia

Życie po chorobie to ciągła adaptacja

Po zakończonym leczeniu raka piersi kobiety muszą nauczyć się życia na nowo i często stają przed wyzwaniem, jak się odnaleźć w rzeczywistości,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter