NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

6 powodów, dla których warto zaszczepić dziecko

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, jego system odpornościowy nie jest wystarczająco dojrzały. Maluch narażony jest na zachorowanie na choroby zakaźne, których przebieg może być szczególnie ciężki. Skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne.

Wraz z postępem lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych. fot. Archiwum

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia o powracających chorobach zakaźnych
i powikłaniach będących efektem tych chorób.Takim przykładem może być krztusiec. Przed wprowadzeniem szczepień przeciw krztuścowi w Polsce odnotowywano co roku kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Po wprowadzeniu szczepień masowych liczba zachorowań w ciągu kolejnych lat zmniejszyła się prawie 100-krotnie. Od połowy lat 90-tych zaczęto jednak obserwować wzrost zachorowań na tę chorobę. W 2012 roku, odnotowano szczególnie wysoką liczbę zgłoszonych zachorowań na krztusiec – liczba chorych wynosiła ponad 4,6 tys., z czego prawie 1,5 tys. osób wymagało hospitalizacji. Krztusiec rozprzestrzenia się bardzo szybko, drogą kropelkową podczas kaszlu. Najcięższy przebieg choroby jest obserwowany u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Choć to choroba powszechnie uważana za chorobę wieku dziecięcego, jednak coraz częściej rozpoznawana jest u młodzieży i dorosłych. W ostatnich latach ponad połowa zachorowań na krztusiec przypada właśnie na te grupy wiekowe. A krztusiec u młodzieży i dorosłych może stanowić istotne źródło zakażenia dla nieuodpornionych niemowląt, u których ryzyko powikłań jest wysokie..

Postęp w dziedzinie wakcynologii

W profilaktyce chorób zakaźnych zasadniczą rolę odgrywają szczepienia ochronne. Wraz z postępem w dziedzinie wakcynologii, lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych. Początkowo, aby zaszczepić przeciwko kilku chorobom zakaźnym wieku dziecięcego podawano wiele pojedynczych szczepionek. Obecnie, dzięki stosowaniu szczepień skojarzonych istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko kilku chorobom jednocześnie.

Szczepienia skojarzone – kompleksowa ochrona dziecka

Szczepienia skojarzone to nowoczesne preparaty wieloskładnikowe zawierające antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce. Dzięki temu mogą być stosowane w uodparnianiu organizmu dziecka, jednocześnie przeciwko kilku chorobom zakaźnym. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysokoskojarzonych na bazie DTPa: szczepienia „5 w 1” i „6 w 1”. Pierwsze z nich jest stosowane w zapobieganiu pięciu chorobom, takim jak: błonica, tężec, krztusiec, zakażenia wywoływane przez Hib (Haemophilus Influenzae typu b) i poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce ,choroba Heinego Medina).
Natomiast szczepienie „6 w 1” stosowane jest w zapobieganiu wyżej wymienionym chorobom i dodatkowo wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Pełny cykl szczepienia obejmuje szczepienie pierwotne (trzy dawki) oraz uzupełniające (jedna dawka). Pierwszą dawkę należy podać zgodnie z programem szczepień w 2. miesiącu życia. Kolejne dwie dawki powinny być zaaplikowane na przełomie 3/4 oraz 5/6 miesiąca życia. Pomiędzy 16., a 18. miesiącem życia, należy zaszczepić dziecko, tzw. dawką uzupełniającą.

Szczepienia na szóstkę

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać ze szczepień ‘6 w 1’ lub ‘5 w 1’. Szczepienia wysokoskojarzone przynoszą korzyści zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Oto niektóre z nich:
1.Szczepienia skojarzone „6 w 1” stosowane są w zapobieganiu zachorowaniom na 6 chorób: błonicę, tężec, krztusiec poliomyelitis, zakażenia wywoływane przez Hib i WZW B.W przypadku wyboru szczepienia „5 w 1” dziecko nie jest poddane uodpornieniu przeciw WZW B.
2. Mniej bólu i łez oraz mniejszy stres dla rodzica. Korzystając ze szczepień „6 w 1” lub „5 w 1”, dziecko uniknie kilku bolesnych wkłuć, które często odbywają się jedne po drugim, podczas tej samej wizyty.
3.Mniejsza liczba wkłuć. Przy podaniu szczepienia „6 w 1” na pierwszej wizycie szczepiennej
w 2. miesiącu życia liczba wkłuć zredukowana jest z 3. do 1., a u dzieci do ukończenia drugiego roku życia – z 14. wkłuć do 5.
4. Dobry profil bezpieczeństwa szczepień skojarzonych potwierdzony w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu. Jednym ze składników szczepienia skojarzonego „6 w 1” i „5 w 1” jest bezkomórkowy antygen krztuśca. W porównaniu do całokomórkowego krztuśca jest on lepiej tolerowany, przez co powoduje mniej odczynów poszczepiennych.
5. Wybór szczepień „6 w 1” oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Korzystając ze szczepień
z kalendarza lub szczepień „5 w 1” niezbędna jest wizyta szczepienna w 7. miesiącu życia. Dziecko otrzymuje wtedy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Przy wyborze szczepionki „6 w 1” wizyta ta nie jest konieczna. Jeśli cykl szczepienia kontynuujemy szczepionką „6 w 1”, dawkę uzupełniającą należy podać zgodnie z programem szczepień w 16.-18. miesiącu życia.
6.Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami pediatrycznymi, np. przeciwko pneumokokom. Podawanie ich, powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i zaleceniami producentów.
Więcej informacji dotyczących szczepień skojarzonych można otrzymać pod adresem: www.szczepienia.pl
Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter