W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono pierwszą korekcję skoliozy z zastosowaniem pola magnetycznego u małego dziecka.
Trzyletnia Asia z Białegostoku cierpi na skoliozę wczesnodziecięcą. Wyjściowo skrzywienie jej kręgosłupa wynosiło 100 stopni i szybko postępowało, dlatego pierwszą operację korekcyjną miała w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już pół roku temu. Dziś (7 grudnia) dziewczynka przeszła kolejny zabieg.
Tym razem będzie to operacja nowatorska, bo lekarze wszczepią pacjentce specjalistyczne pręty magnetyczne, które umożliwią dalszą korekcję skrzywienia kręgosłupa bez konieczności przeprowadzania kolejnych operacji.
-
To pierwsza operacja w Polsce u tak małego dziecka z zastosowaniem prętów magnetycznych, bo dotąd operowano tą techniką dopiero dzieci 9-letnie. Po zabiegu, raz na kilka miesięcy pacjentka będzie przyjeżdżać do szpitala na bezbolesne podciąganie kręgosłupa polem magnetycznym przy zastosowaniu specjalnego pilota – wyjaśnia dr Paweł Grabala, ortopeda z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który wykonywał operację razem z dr Pawłem Nosarzewskim, także pracującym w tym oddziale.
Jest to leczenie ponadstandardowe, dlatego musiał na nie wydać zgodę warmińsko-mazurski oddział NFZ.