NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

KongresŻyj zdrowo

Pandemia otyłości zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Już przed pandemią COVID-19 aż trzech na pięciu dorosłych Polaków miało nadmierną masę ciała, a co czwarty mieszkaniec naszego kraju chorował na otyłość. Szczególny niepokój budzi wzrost częstości występowania otyłości w najmłodszej grupie wiekowej. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Prof. Paweł Bogdański

Otyłość jest chorobą przewlekłą, bez tendencji do samoistnego ustępowania, cechującą się wysoką nawrotowością. To choroba o złożonej patogenezie i skutkująca wieloma poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, socjoekonomicznymi oraz psychologicznymi.

Nierozpoznana i/lub nieleczona otyłość może skutkować rozwojem ponad 200 powikłań medycznych i stanowi wyzwanie dla specjalistów różnych dziedzin medycyny.

Nadmierna masa ciała to również olbrzymie obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej.

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych leczenie nadmiernej masy ciała stanowi 2–7% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną, a koszty związane z leczeniem chorób towarzyszących otyłości obejmują kolejne 20% medycznego budżetu.

Efektywność leczenia niefarmakologicznego u pacjentów chorujących na otyłość wynosi zwykle 3–5% utraty wyjściowej masy ciała. Dlatego jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej u znaczącej części pacjentów chorujących na otyłość konieczne jest włączenie farmakoterapii i/lub rozważenie leczenia bariatrycznego zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Poprawa skuteczności leczenia otyłości wymaga również wprowadzenia kompleksowych zmian systemowych.

Link do nagrania:

Dzień 1., kanał 1. – czas rozpoczęcia: 5:40:52

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Żyj zdrowo

W Polsce jest nowe miejsce apiterapii!

W niedzielę 21 czerwca 2026 roku w Kajetanach odbędzie się otwarcie Krainy Miodu APILAND – Centrum Natury, Zdrowia i Apiterapii. To miejsce,…
Wszechstronny lekarzŻyj zdrowo

FIFA Word Cup 2026

Czy na mundialowych meczach granych w Meksyku, Los Angeles i Houston padnie mniej bramek? Jest takie prawdopodobieństwo, bo w smogu gra traci…
PACJENTŻyj zdrowo

Czego boją się kobiety po czterdziestce?

Co dziesiąta kobieta po 40. roku życia przyznaje, że zdarzyło jej się zrezygnować z aktywności fizycznej z obawy przed komentarzami dotyczącymi jej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *