NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Częstotliwość uderzeń piłki głową a ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych

Czy powtarzające się uderzanie głową piłki podczas zawodowej kariery piłkarskiej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych u piłkarzy w ich późniejszym życiu?

Sprawę postanowili zbadać brytyjscy naukowcy. Wyniki przeprowadzonego badania opublikowali w czasopiśmie „JAMA”.

To ogólnokrajowe badanie przekrojowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie 459 emerytowanych zawodowych piłkarzy w wieku powyżej 45 lat, zarejestrowanych w Professional Footballers’ Association i League Club Players’ Association.

Okazało się, że gracze, którzy główkowali częściej ponad 15 razy na mecz lub trening, byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu z tymi, którzy uderzali piłkę głową od 0 do 5 razy. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku innych testów poznawczych przeprowadzonych w przypadku demencji i choroby Alzheimera.

Spośród 468 emerytowanych zawodowych piłkarzy, kwestionariusze wypełniło 459. 114 zadeklarowało, że częstość uderzania głową w piłkę podczas meczu w ich przypadku wynosiła od 0 do 5 razy, 185 – od 6 do 15 razy, 160 – więcej niż 15 razy. W przypadku treningów dane kształtowały się następująco: 125 – od 0 do 5 razy, 174 – od 6 do 15 razy, a 160 – więcej niż 15 razy.

Analiza otrzymanych danych pokazała, że 6-15 uderzeń głową na mecz lub sesję treningową nie czyni istotnej różnicy w stosunku do 0-5 uderzeń głową podczas meczu lub sesji treningowej. Znaczenie mają już odbicia piłki głową więcej niż 15 podczas meczu lub sesji treningowej, gdyż mają wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń poznawczych. Co więcej, ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej, gdy kumulują się odbicia głową z meczu i treningu. Samo główkowanie od 6 do 15 razy tylko w jednym przypadku, może jeszcze nie zaburzyć w późniejszym wieku funkcji poznawczych, jednak odbijanie piłki głową w obu przypadkach już podwaja ryzyko. „Dlatego celowe wydaje się ograniczenie narażenia na uderzenia głową i powtarzające się urazy podwstrząsowe głowy” – piszą autorzy badania.

Otrzymane wyniki jednoznacznie sugerują, że powtarzające się uderzanie głową w piłkę stanowią czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i wystąpienia demencji, co potwierdziły odpowiedzi udzielane przez emerytowanych brytyjskich piłkarzy. „Konieczne są dalsze badania w celu określenia bezpiecznej maksymalnej częstotliwości odbić głową na mecz i sesję treningową w celu ograniczenia tego ryzyka” – zaznaczają.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Znaczenie diety w toczniu rumieniowatym układowym

Rozpoznanie tocznia rumieniowatego układowego (TRU) nie musi być wyrokiem. Dzięki dostępowi do nowoczesnego leczenia, także w Polsce, możliwe jest opanowanie choroby i…
PACJENTPoradnia

Wypalenie rodziców to problemy ich dzieci

Nowe dane wskazują na gwałtowny wzrost stresu, lęku i depresji u osób odczuwających ciężar „kultury osiągnięć”. Naukowcy z Ohio State University College…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *