NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTŻyj zdrowo

Częstotliwość uderzeń piłki głową a ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych

Czy powtarzające się uderzanie głową piłki podczas zawodowej kariery piłkarskiej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych u piłkarzy w ich późniejszym życiu?

Sprawę postanowili zbadać brytyjscy naukowcy. Wyniki przeprowadzonego badania opublikowali w czasopiśmie „JAMA”.

To ogólnokrajowe badanie przekrojowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie 459 emerytowanych zawodowych piłkarzy w wieku powyżej 45 lat, zarejestrowanych w Professional Footballers’ Association i League Club Players’ Association.

Okazało się, że gracze, którzy główkowali częściej ponad 15 razy na mecz lub trening, byli ponad trzykrotnie bardziej narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu z tymi, którzy uderzali piłkę głową od 0 do 5 razy. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku innych testów poznawczych przeprowadzonych w przypadku demencji i choroby Alzheimera.

Spośród 468 emerytowanych zawodowych piłkarzy, kwestionariusze wypełniło 459. 114 zadeklarowało, że częstość uderzania głową w piłkę podczas meczu w ich przypadku wynosiła od 0 do 5 razy, 185 – od 6 do 15 razy, 160 – więcej niż 15 razy. W przypadku treningów dane kształtowały się następująco: 125 – od 0 do 5 razy, 174 – od 6 do 15 razy, a 160 – więcej niż 15 razy.

Analiza otrzymanych danych pokazała, że 6-15 uderzeń głową na mecz lub sesję treningową nie czyni istotnej różnicy w stosunku do 0-5 uderzeń głową podczas meczu lub sesji treningowej. Znaczenie mają już odbicia piłki głową więcej niż 15 podczas meczu lub sesji treningowej, gdyż mają wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń poznawczych. Co więcej, ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej, gdy kumulują się odbicia głową z meczu i treningu. Samo główkowanie od 6 do 15 razy tylko w jednym przypadku, może jeszcze nie zaburzyć w późniejszym wieku funkcji poznawczych, jednak odbijanie piłki głową w obu przypadkach już podwaja ryzyko. „Dlatego celowe wydaje się ograniczenie narażenia na uderzenia głową i powtarzające się urazy podwstrząsowe głowy” – piszą autorzy badania.

Otrzymane wyniki jednoznacznie sugerują, że powtarzające się uderzanie głową w piłkę stanowią czynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i wystąpienia demencji, co potwierdziły odpowiedzi udzielane przez emerytowanych brytyjskich piłkarzy. „Konieczne są dalsze badania w celu określenia bezpiecznej maksymalnej częstotliwości odbić głową na mecz i sesję treningową w celu ograniczenia tego ryzyka” – zaznaczają.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTPoradniaPsychologia

Przygotuj się na zmianę: w drodze do celu bywa różnie

Robienie postanowień i snucie planów jest piękne. Zdecydowanie trudniejsza jest ich realizacja. Aby zwiększyć szansę powodzenia, trzeba mieć świadomość, że proces dochodzenia…
PACJENTPoradnia

Przepuklina pępkowa – to warto wiedzieć

Dwie najczęstsze przepukliny u dzieci to przepuklina pachwinowa i pępkowa. Ta druga jest zazwyczaj bezbolesna i niegroźna. Często zamyka się sama, bez…
PACJENTPoradnia

RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy

Znacząco rośnie liczba zachorowań na RSV. Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, w styczniu br. zgłoszonych zachorowań na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *