NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head & Neck Surgery and Audiology, Odense University Hospital & University of Southern Denmark (Odense, Dania).

W badaniu wzięło udział 573 088 osób. Wyniki potwierdziły jednoznacznie, że osoby, które nie korzystały z aparatów słuchowych, były znacznie bardziej narażone na demencję w porównaniu z osobami z ubytkiem słuchu, które korzystały z aparatów słuchowych. Ubytek słuchu był związany z wyższym o 7% ryzykiem demencji.

To populacyjne badanie kohortowe zostało przeprowadzone w południowej Danii między styczniem 2003 a grudniem 2017 roku i objęło wszystkich mieszkańców w wieku 50 lat i starszych. – Wykluczyliśmy wszystkie osoby z demencją, a także te, które nie mieszkały w regionie 5 lat przed rozpoczęciem badania, z niekompletną historią adresów lub u których brakowało informacji o współzmiennych – mówi dr Manuella Lech Cantuaria z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense. Badacze korzystali z bazy danych Hearing Examinations in Southern Denmark, która zawiera dane dotyczące wszystkich badań audiometrii tonalnej wykonanych w publicznych klinikach rehabilitacji słuchu w południowej Danii. Przypomnijmy, że Dania jest krajem, który ma jeden z najlepszych na świecie systemów ochrony zdrowia.

Nadal istnieje potrzeba wysokiej jakości badań, aby lepiej zrozumieć tę zależność.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Jama”.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *