NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście specjalni, dr Magdalena Kordon-Kiszala i prof. Jacek Jemielity, rozmawiać będą o tym, czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce.

Tego nie można przegapić.

Prof. Jacek Jemielity (foto: fnp.org.pl)

Prof. Jacek Jemielity to polski chemik, profesor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami oraz zastosowaniem chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Rozwija metody syntezy ważnych biologicznie nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych użyteczne w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych. Jest twórcą metody otrzymywania mRNA o właściwościach niezbędnych do zastosowań terapeutycznych. To jeden z najważniejszych badaczy zajmujących się tematyką mRNA w Polsce.

Dzięki tej technologii świat medycyny może myśleć o znacznie szerszych zastosowaniach mRNA. Nie mówimy już tylko o produkcji szczepionek antycovidowych, które wydają się najprostszym zastosowaniem technologii mRNA. Tak efektywnie ulegającą translacji cząsteczkę mRNA można wykorzystać do projektowania nowych terapii przeciwnowotworowych, zastosować w leczeniu chorób rzadkich oraz różnych chorób o podłożu genetycznym – skomentował prof. Jacek Jemielity dla dzienniknaukowy.pl.

Eukarionty to liniowe fragmenty DNA związanego z licznymi białkami, które chronią je, powielają i precyzyjnie sterują ekspresją. Informacyjne eukariotyczne RNA (mRNA) przenoszą informację genetyczną z jądra do cytoplazmy i służą jako matryce do biosyntezy białek w komórkach. Jako stosunkowo krótkotrwałe i labilne cząsteczki są dynamicznie regulowane na wielu poziomach, co odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu ekspresji genów. Modyfikacje chemiczne są wykorzystywane zarówno przez naturę, jak i naukowców do modulowania właściwości biologicznych mRNA.

Dr Magdalena Kordon-Kiszala to wieloletni pracownik Zakładu Biofizyki Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezeska i współzałożycielka biotechnologicznego startupu IntoDNA, który rozwija technologię platformową STRIDE do detekcji wolnych końców DNA w komórkach, co ma znacząco ułatwić firmom biotechnologicznym i koncernom farmaceutycznym rozwój oraz wprowadzenie na rynek spersonalizowanych, celowanych terapii onkologicznych.

dr Magdalena Kordon-Kiszala ( foto: intodna.com)

Wszystkie nasze projekty i badania nawiązywały do biologii DNA, biologii jądra komórkowego. Głównie skupialiśmy się na zagadnieniach naprawy uszkodzeń DNA. Kamil (dr Kamil Solarczyk) był szczególnie zainteresowany tym, jaki mechanizm stoi za wywoływaniem uszkodzeń DNA przy pomocy światła. Uwzględnialiśmy badania tego samego białka, ale w oddziaływaniu na inne efekty biologiczne. To pozwoliło nam wzmocnić współpracę w sferze naukowej i pokazało, że obydwoje jesteśmy w miejscu, w którym potrzebujemy pewnych narzędzi, technologii badawczych do pracy. Mikroskopia, narzędzia analityczne, techniki barwień, techniki znakowania struktur w komórkach i tkankach oraz wiele innych – to wszystko było nam potrzebne. Technologia, którą obecnie wykorzystuje i rozwija intoDNA, była swego rodzaju „produktem ubocznym” projektów realizowanych przez założycieli firmy na UJ – powiedziała dr Magdalena Kordon-Kiszala w rozmowie z biotechnologia.pl.

Nie możemy zmienić świata od razu, ale możemy to robić krok po kroku. Chcielibyśmy, aby STRIDE stał się standardem w analizie jakości DNA i w detekcji jego uszkodzeń a za kilka lat, naukowcy na całym świecie nie musieli borykać się z niedokładnymi i niejednokrotnie niedziałającymi metodami w tej domenie, tak jak my na początku naszych badań – mówiła w sukcespisanyszminka.pl.

Debatę poprowadzi Maciej Kawecki, popularyzator nauki, prezes Instytutu Lema.

Transmisja na żywo online na stronie Kongres „Nauka dla społeczeństwa” – Kongres (nauka-dla-spoleczenstwa.pl).

Program 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”.

Foto: uw.edu.pl

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *