NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Krok do refundacji leku na mięśniaki

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał pozytywną rekomendację w sprawie refundacji leku stosowanego w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy.

Terapia oparta na octanie uliprystalu przyczynia się do łagodzenia dokuczliwych objawów mięśniaków. fot. archiwum

W swoich rekomendacjach zarówno Prezes AOTM jak i Rada Przejrzystości podkreślają, że dostępne obecnie metody naukowe wskazują na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego Esmya (octan uliprystalu) w terapii ciągłej lub cyklicznej mięśniaków macicy oraz że jest ona rekomendowana przez wiele towarzystw naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a sama terapia jest refundowana już w 24 krajach europejskich.

Mięśniaki macicy są łagodnymi rozrostami nowotworowymi mięśni gładkich macicy, zwykle zbudowanymi z mięśni i tkanki łącznej. W większości przypadków rozpoznaje się je u kobiet w wieku rozrodczym, najczęściej około 35-45. roku życia. Dotychczas najczęściej stosowaną metodą leczenia mięśniaków macicy było ich operacyjne usunięcie, co ze względu na fakt, że mięśniaki najczęściej dotyczą kobiet w wieku rozrodczym, przyczyniało się do późniejszych problemów z zajściem w ciążę lub jej donoszenia.

Produkt leczniczy zawierający octan uliprystalu stosowany jest w leczeniu przedoperacyjnym
i okresowym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet w wieku rozrodczym. Eksperci są zgodni, że pozytywna rekomendacja AOTM jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentek, które podkreślają, że lek przyczynić się może do ograniczenia ilości oraz rozległości przeprowadzanych zabiegów. Terapia oparta na octanie uliprystalu działa bowiem bezpośrednio na guzy, redukując ich wielkość, co często umożliwia przeprowadzenie bardziej zachowawczej operacji bądź całkowitą rezygnację z jej wykonania. Dodatkowo przyczynia się do łagodzenia dokuczliwych objawów mięśniaków, takich jak krwawienia czy bóle podbrzusza, a co za tym idzie, podniesienia jakości życia pacjentek.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter