NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Rzecznik Praw Pacjenta skutecznie wspiera Pacjentów w dochodzeniu roszczeń

Rzecznik Praw Pacjenta, może w sprawach cywilnych, z urzędu lub na wniosek strony żądać wszczęcia postępowania lub brać udział w już toczącym się postępowaniu – na prawach przysługujących prokuratorowi.

 

W jednej ze spraw, w której brał udział Rzecznik, pozew dotyczył przyznania pacjentce zadośćuczynienia, odszkodowania oraz renty za niewłaściwie przeprowadzony zabieg oraz brak należytej opieki. Konsekwencją nienależycie udzielanych świadczeń zdrowotnych było pogorszenie stanu zdrowia oraz zarażenie gronkowcem (pacjentka ma orzeczony stopień niepełnosprawności i porusza się na wózku inwalidzkim).

Sąd Okręgowy we Wrocławiu przychylił się do żądania i przyznał pacjentce 500 tys. zł tytułem zadośćuczynienia, 136 tys. zł odszkodowania oraz rentę miesięczną.

Od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu (sygn. akt I C 1372/11) apelację złożyły  trzy podmioty lecznicze, przeciwko którym występowała poszkodowana. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w dniu 22 stycznia 2018 r. oddalił wszystkie apelacje. W uzasadnieniu Sąd m.in. powołał się na opinię Konsultanta wojewódzkiego wydaną na potrzeby postępowania prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Tym samym Sąd Apelacyjny potwierdził, że wszystkie trzy podmioty udzielały Pacjentce świadczeń zdrowotnych bez należytej staranności, dlatego też są zobowiązane do spełnienia świadczenia  solidarnie.

Wyrok jest prawomocny.

źródło: rpo.gov.pl

 

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Genetyka wspiera diagnostykę i leczenie onkologiczne

Rozwój diagnostyki molekularnej daje możliwość lepszego poznania oraz określenia biologii danego nowotworu. Wiedza ta coraz częściej pozwala na personalizację leczenia i dobranie…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter