NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Stres kobiety a waga noworodka

Badania opublikowane na łamach czasopisma „Health Psychology” wskazują, że masa urodzeniowa dziecka może być związana z profilem hormonu stresu, jakiego kobieta doznaje jeszcze przed zajściem w ciążę.

fot. Michael Kordahi (CC BY-SA 2.0)

Analiza dokonana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) to pierwsze tego typu badanie, w którym udało się ocenić zależność pomiędzy wzorcem poziomu kortyzolu (hormonu stresu) a przewidywaną masą ciała ich nowo narodzonych dzieci. W projekcie wykorzystali dane zebrane od 142 pań uczestniczących w programie badawczym pt. „Community Child Health Network”. Od uczestniczek pobierano próbki śliny, aby ocenić poziom ich stresu oraz to, czy jest on przewlekły. Następnie po kilkunastu miesiącach zweryfikowano uzyskany dobowy wykres kortyzolu w ślinie z masą urodzeniową dzieci, jakie urodziły się już po ocenie poziomu stresu.

Okazało się, że u pań mających „płaski” dobowy wykres zmian stężenia kortyzolu, mogący wskazywać na stałe działanie czynnika stresowego oraz tzw. stres przewlekły, masa urodzeniowa ich dzieci była zdecydowanie niższa. Naukowcy podkreślili, że już wcześniejsze prace wykazywały związek stresu odczuwanego w trakcie ciąży i rozwoju płodu. Teraz wiadomo, że dla przyszłych potomków stan psychiczny kobiety jest również istotny przed zajściem w ciążę. Jedna ze współautorek badania – Chris Dunkel Schetter, profesor psychologii UCLA – zaapelowała do przyszłych mam o większą dbałość o stan umysłu oraz lepsze zarządzenie czynnikami stresowymi.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter