NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian chorobowych w obrębie klatki piersiowej. Wszystko to w ramach projektu xLungs, który ma na celu wspieranie lekarzy – m.in. pulmonologów i radiologów – przy analizie badań tomografii komputerowej.

Opracowane modele sztucznej inteligencji potrafią nie tylko wykryć, ale też bardzo dokładnie opisać zmiany chorobowe. Co istotne, system xLungs łatwo zintegrować z istniejącymi systemami już wykorzystywanymi przez lekarzy. Kierownikiem projektu i liderem zespołu MI2.AI jest prof. Przemysław Biecek.

Celem projektu „Godna zaufania sztuczna inteligencja wspierająca identyfikację zmian chorobowych w płucach na bazie danych obrazowych” jest wsparcie procesu identyfikacji zmian widocznych na tomografii komputerowej oraz w rentgenie płuc. Naukowcy z PW wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji, aby ułatwić proces interpretacji wyników badań obrazowych.

Trenowanie modeli AI to gigantyczne wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale też inżynierskie. Dane mają olbrzymią objętość – w postaci spakowanej 40 TB. Do wytrenowania modelu potrzebna jest olbrzymia moc obliczeniowa – dotąd wykorzystaliśmy ponad 180 tysięcy godzin prac zaawansowanych procesów obliczeniowych typu karty A100, pojedyncze badanie to trójwymiarowa macierz o wymiarach 500x500x300 pikseli. Skala naszego przedsięwzięcia jest unikalna, opracowywany zbiór danych PLIST będzie największą publicznie dostępną bazą danych badań CT klatki piersiowej na świecie. Pierwsza wersja modeli została już opracowana i przetestowana, obecnie szukamy kolejnych partnerów medycznych do współpracy nad testowaniem, wdrażaniem i dalszym rozwojem systemu – mówi prof. Przemysław Biecek, kierownik projektu badawczego.

Więcej w artykule „Sztuczna inteligencja w walce o zdrowe płuca – naukowcy z PW pracują nad systemem xLungs”.

Źródło: pw.edu.pl
Foto: grafika projektu xLungs

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Dobre informacje dla pacjentów z rakiem płuca

Od dzisiaj (1 lipca 2025 roku) w życie wchodzi nowa lista refundacyjna, która przynosi długo wyczekiwane zmiany dla pacjentów z rakiem płuca….
LEKARZSystem

Diagnostyka genetyczna i laboratoryjna zmieniają perspektywę pacjenta

Rozwój medycyny personalizowanej to efekt pracy zespołów specjalistów, wśród których fundamentalną rolę odgrywają diagności laboratoryjni. To oni w swojej codziennej pracy wykonują…
LEKARZWszechstronny lekarz

Polacy nie oszczędzają na zdrowiu

W większości Polacy są zadowoleni ze swojej kondycji zdrowotnej, 61 proc. badanych deklaruje, że stan ich zdrowia jest co najmniej dobry. Co…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *