NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Aktywność fizyczna poprawia rokowania w raku płuca

Dodatkowa aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i jakość życia chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca.

Podczas ostatniego kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (European Society for Medical Oncology) zaprezentowano wyniki badania oceniającego wpływ aktywności fizycznej na zmęczenie, jakość życia oraz wydolność fizyczną chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca.

Dotychczas wykazano pozytywny wpływ ćwiczeń w wielu chorobach onkologicznych, jednak przedmiotem badania nie byli nigdy chorzy na zaawansowane nowotwory płuc, otrzymujący paliatywne leczenie. W cytowanej pracy 227 chorych przydzielono do dwóch ramion – grupa kontrolna otrzymywała cotygodniowe telefony z poradami, natomiast grupa eksperymentalna była dodatkowo poddawana częściowo nadzorowanym treningom wysiłkowym i wytrzymałościowym 3 razy w tygodniu, przez 24 tygodnie. Pierwszorzędowymi punktami końcowymi badania były oceniane przez chorych samopoczucie i zmęczenie po 12 tygodniach trwania interwencji. O ile pomiędzy badanymi grupami nie zanotowano ogółem istotnej różnicy, to u osób, które uczestniczyły w ponad 70% treningów uczucie zmęczenia zmniejszyło się o 10% w porównaniu do 2% w grupie kontrolnej (p<0,01), ogólny wskaźnik czynnościowy poprawił się o odpowiednio 11% i 3% (p=0,03), a ogólne poczucie stanu fizycznego i czynnościowego o odpowiednio 8% i 4% (p=0,04).

Autorzy badania uważają, że dodatkowa aktywność fizyczna wśród chorych leczonych paliatywnie z powodu raka płuca zwiększa ich poczucie niezależności, co może się przełożyć na możliwość kontynuowania leczenia przez dłuższy czas i lepsze wyniki.

www.esmo.org

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter