NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Aparat do diagnostyki ze składu wydychanego powietrza

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym opracowano aparaturę do pomiaru substancji biologicznie czynnych w kondensacie wydychanego powietrza w różnych stanach chorobowych, m.in. SARS-CoV-2. Szczegóły dotyczące tego innowacyjnego projektu przedstawił podczas Kongresu „Zdrowie Polaków” prof. Janusz Siebert, reprezentujący Politechnikę Gdańską (PG) i Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed). Współautorami projektu są: prof. Grzegorz Redlarski (PG) i prof. Tomasz Bączek (GUMed).

W wydychanym powietrzu znajduje się wiele rozmaitych substancji biologicznie czynnych. Jego skład może zmieniać się w różnych stanach chorobowych. Badania tych zmian pozwalają na rozszerzenie diagnostyki i monitorowanie leczenia niektórych chorób.

Aparat zbudowany na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym umożliwia łatwy pobór i badanie wydychanego powietrza zarówno od pacjentów oddychających samodzielnie jak i chorych wentylowanych mechanicznie, a także pobór próbek od chorych zakaźnych. Pobrane od pacjentów wydychane powietrze jest oziębiane do temperatury poniżej zera (nawet do -10 °C). Tym sposobem uzyskuje się skroplony kondensat pobranego powietrza, który stanowi próbkę biologiczną.

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym prowadzone są badania naukowe, podczas których za pomocą nowego aparatu prowadzona jest analiza kondensatów powietrza wydychanego przez dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL), dzieci z cukrzycą typu 1, a także pacjentów bariatrycznych. Na podstawie tej analizy zaobserwowano znamienne statystycznie różnice w profilach aminokwasów mierzonych w wydychanym powietrzu przed i po leczeniu.

W czasie pandemii SARS-CoV-2 szczególne znaczenie mają dane uzyskane od pacjentów leczonych z rozpoznaniem zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Znamienne różnice w profilach aminokwasów w kondensacie wydychanego powietrza wskazują na potencjalną możliwość różnicowania etiologii wirusowej od innych zakażeń. Istnieją zatem podstawy do zastosowania tej techniki również w rozpoznaniu COVID-19.

Fot. GUMed

Powiązane artykuły
Kongres

Nowoczesna chirurgia wewnątrznaczyniowa – zagrożenia związane z metodą

Nowoczesna chirurgia naczyniowa coraz częściej posługuje się małoinwazyjnymi technikami wewnątrznaczyniowymi. Ogromny postęp techniczny i technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 20…
Kongres

Zdrowy człowiek w dobie zmian klimatu

Zmiany klimatu wpływają na wiele aspektów życia człowieka. Jednym z kluczowych obszarów jest jego zdrowie. W zmieniającym się klimacie zagrożenia dla człowieka…
Kongres

Wpływ czynników środowiskowych na rozwój zespołów otępiennych

Choroba Alzheimera, która jest najczęściej rozpoznawaną przyczyną otępienia, jest także najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną we współczesnym świecie. Tekst: prof. Maria Barcikowska Liczba…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *