NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTKongresLEKARZ

Apel redaktorów 200 czasopism medycznych

25 października redaktorzy ponad 200 czasopism zajmujących się zdrowiem wezwali ONZ, przywódców politycznych i pracowników służby zdrowia do uznania kryzysu klimatycznego oraz kryzysu związanego z utratą bioróżnorodności za globalny stan zagrożenia. Wezwali ich do wspólnego zwalczania obecnie istniejących niebezpiecznych zjawisk, aby chronić zdrowie ludzi i zapobiec globalnej katastrofie.

Jak piszą autorzy apelu, zdrowie ludzkie jest niszczone bezpośrednio przez oba kryzysy. „Świat reaguje obecnie na kryzys klimatyczny i kryzys przyrodniczy, jakby były oddzielnymi wyzwaniami. To bardzo niebezpieczny błąd” – czytamy w apelu zamieszczonym m.in. na stronie czasopisma „Lancet”.

Kryzys środowiskowy jest obecnie tak poważny, że stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Rosnące temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenie powietrza i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych to tylko niektóre z głównych zagrożeń, będące konsekwencją zaostrzających się przez zmiany klimatu.

Podwójny kryzys, nazywany przez autorów apelu kryzysem planetarnym, jest ogromnym zagrożeniem. „Ten niepodzielny kryzys planetarny będzie miał znaczący wpływ na zdrowie w wyniku zakłócenia systemów społecznych i gospodarczych – niedoboru ziemi, schronienia, żywności i wody, które pogłębiają ubóstwo, co z kolei doprowadzi do masowej migracji i konfliktu” – czytamy.

Kluczowe kwestie, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności, to znalezienie alternatywnych wizji dobrej jakości życia, przemyślenie poziomu konsumpcji i polityki gospodarki odpadami, zmiana wartości związanych z relacją między człowiekiem a przyrodą, redukcja nierówności społecznych oraz promowanie edukacji i nauki.

Najpierw jednak przywódcy polityczni i decydenci zajmujący się zdrowiem publicznym muszą rozpoznać zarówno poważne zagrożenia dla zdrowia, wynikające z kryzysu planetarnego, jak i korzyści, jakie mogą płynąć dla ludzkości z prób radzenia sobie z nim. Przede wszystkim jako ludzkość musimy nazwać rzeczy właściwie i obecny stan uznać za kryzys. I przyznać, że jest globalnym kryzysem zdrowotnym.

Odwiedź stronę internetową #HealthyClimate Prescription, aby podpisać receptę #HealthyClimate i dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz poinformować decydentów, opinię publiczną i innych pracowników służby zdrowia o pilnej potrzebie ochrony zdrowia ludzi poprzez działania na rzecz klimatu.

#HealthyClimatePrescription – podpisz się pod listem! link

Zobacz film

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Sport w życiu dziecka – ortopeda opowiada, dlaczego warto

Dlaczego warto zachęcać dziecko do regularnej aktywności fizycznej? Na to pytanie odpowiada dr Przemysław Krakowski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Sport odgrywa kluczową…
LEKARZInnowacje

Słuchawki z AI pozwalają usłyszeć wybraną osobę w tłumie

Mamy już słuchawki z redukcją szumów, które są świetne i niezastąpione w wygłuszaniu niepotrzebnych dźwięków, jednak nadal wyzwaniem pozostaje stworzenie takich, które…
Kongres

Czy dostęp do badań słuchu dla każdego z nas jest taki sam?

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 6 proc. światowej populacji ma różnego rodzaju zaburzenia słuchu. Stanowi to poważny problem, niezależnie od wieku, w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *