NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPoradnia

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Pierwszym krokiem, który można wykonać, by bez większego wysiłku lepiej zadbać o zęby dziecka, jest pilnowanie dyscypliny w pielęgnacji jamy ustnej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Haleon, co czwarty rodzic przyznaje, że często lub bardzo często jego dziecku zdarza się umyć zęby tylko raz dziennie, czy podjadać po wieczornym szczotkowaniu. Tyle samo dorosłych potwierdza, że często lub bardzo często ich pociechy nie myją zębów ani razu w ciągu dnia.

Pilnowanie tego „rytuału” jest konieczne do zachowania zdrowia zębów, szczególnie na wczesnych etapach życia. Nawyk wyrobiony w pierwszych latach po narodzinach pozostanie z dzieckiem na zawsze. Badanie pokazuje, że zdecydowanie zbyt wcześnie oddajemy naszym pociechom pełnię swobody w pielęgnacji jamy ustnej – mówi Robert Buda, dyrektor ds. Medycznych na Europę Środkowo-Wschodnią w Haleon.

Stomatolodzy zalecają, by brać aktywny udział w myciu zębów dzieci aż do 8. roku życia. W pierwszych latach rodzice dbają o czystość jamy ustnej maluchów, pomagając im w szczotkowaniu. Później powinni zachęcać dzieci do wspólnego mycia zębów i w ten sposób je nadzorować, dając równocześnie dobry przykład.

Tymczasem badanie wykazało, że aż 30% Polaków decyduje się oddać swobodę w pielęgnacji jamy ustnej dzieciom już w wieku od 3 do 4 lat. Niemal tyle samo – 33% – przestaje pilnować mycia zębów u pięcio- i sześciolatków. Dopiero co piąty rodzic przestaje doglądać higienizacji jamy ustnej u dzieci w wieku od 7 do 8 lat.

Niewielka znajomość rekomendacji stomatologów

Dyscyplina to jedynie pierwszy krok na drodze do zapewnienia dzieciom pięknego, zdrowego uśmiechu. Równie istotne jest zdobycie wiedzy, jak poprawnie pielęgnować jamę ustną. W tej sferze badanie również wykazało potrzebę edukacji rodziców.

Badani rodzice zostali poproszeni o wskazanie, w jakim stopniu zgadzają się z szeregiem zagadnień – wytycznych opracowanych przez dr hab. n. med. Annę Turską-Szybkę z Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uznaną badaczkę i specjalistkę w zakresie higieny jamy ustnej. Okazuje się, że bardzo duży odsetek ankietowanych „oblał” test, a w przypadku części pytań respondenci udzielili mniejszej liczby odpowiedzi poprawnych niż niepoprawnych.

  • Ilość pasty, jaką należy stosować u dziecka do 3. roku życia, to wielkość ziarenka ryżu – 40% rodziców nie było w stanie tego potwierdzić lub nie zgodziło się z tą tezą.
  • Ilość pasty jaką należy stosować u dziecka w wieku 3-6 lat to wielkość ziarenka groszku – co piąty rodzic zaprzeczył temu stwierdzeniu, a co czwarty nie był pewny odpowiedzi.
  • Próchnica zębów mlecznych zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych – niemal co drugi rodzic (44%) o tym nie wie bądź nie zgadza się z tym stwierdzeniem.
  • Pastę z fluorem należy stosować u dziecka dwa razy dziennie – zaledwie 41% ankietowanych stwierdziło, że to prawda.
  • Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się w czasie, kiedy pojawia się pierwszy ząb (w okolicy 6. miesiąca życia) – co trzeci rodzic zaprzeczył temu stwierdzeniu, a aż 38% nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
  • W przypadku karmienia nocnego (po skończonym 12. miesiącu życia) należy umyć zęby dziecka – tylko 41% rodziców przyznaje, że to konieczne.

O uśmiech dbamy już u niemowlaka

Pielęgnację jamy ustnej u dziecka powinniśmy rozpoczynać już w pierwszych miesiącach życia dziecka – najpóźniej w momencie pojawienia się pierwszego zęba. W tym okresie delikatnie oczyszczamy błonę śluzową i wały dziąsłowe niemowlęcia. Robimy to dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Do powyższych zaleceń stosuje się nieco ponad połowa rodziców odpytywanych w badaniu. Wielu zapomina o pielęgnacji jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia dziecka. Co trzeci opiekun wskazał, że higienizację dziąseł rozpoczyna dopiero po pojawieniu się pierwszego zęba, a co dziesiąty – gdy dziecko zaczyna przyjmować stałe pokarmy.

Rodzice mają większą świadomość dotyczącą szczotkowania zębów. 39% spośród nich zaczyna to robić u swoich pociech już w momencie ząbkowania pierwszego „mleczaka”. Niemal tyle samo pielęgnuje zęby już po jego wyrznięciu. Jednak co piąty rodzic po raz pierwszy chwyta za szczoteczkę dopiero w momencie, gdy dziecko zaczyna przyjmować stałe jedzenie – to zdecydowanie zbyt późno.

Edukujmy się z rzetelnych źródeł

Gdzie należałoby szukać przyczyny niewystarczającego poziomu wiedzy rodziców na temat higienizacji jamy ustnej u dzieci? Z badania wynika, że zaledwie 64% rodziców czerpie wiedzę z zaleceń stomatologów. Źródłem dla co trzeciego rodzica jest internet, a dla co piątego – rekomendacje znajomych i rodziny. Niewielki odsetek respondentów przyznaje, że opiera się także na informacjach z Facebooka (14%), Instagrama (13%) czy YouTube (12%).

Wiedza zaczerpnięta z sieci czy od rodziny może być cenna, ale nie musi. Jeżeli decydujemy się na poszukiwanie informacji w internecie bądź w mediach społecznościowych, musimy pamiętać, by korzystać wyłącznie z rzetelnych i zweryfikowanych, eksperckich źródeł. To niezwykle istotne, bo w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci. Silne zęby już we wczesnym etapie dorastania to zdrowy uśmiech w dorosłym życiu – dodaje Agnieszka Jędrachowicz, lider Zespołu Ekspertóww Haleon.

Foto: freepik.com

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
PACJENTPoradnia

Rak piersi: jesteśmy świadkami przełomów

Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów….
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

Emilia jest pogodną optymistką, matką dwóch synów, posiadaczką trzech kotów. Od 2010 roku choruje na autoimmunologiczną chorobę układu nerwowego – NMOSD (spektrum…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *