NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Bezpiecznie w egzotyczną podróż

Trwa sezon wakacyjny. Wiele osób korzysta z urlopów i pięknej pogody wybierając się w egzotyczne podróże. Aby wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar spędzony w szpitalu konieczne jest odpowiedzialne planowanie, w tym dotyczące przyjęcia szczepień. Odpowiednie przygotowanie pozwoli zabezpieczyć przed groźnymi chorobami zarówno dorosłych, jak i dzieci.

– Oczywiście odradzam rodzicom wspinanie się na pięciotysięcznik z kilkumiesięcznym dzieckiem, gdyż może się to zakończyć tragicznie – wyjaśnia Damian Okruciński, pediatra, lekarz medycyny podróży i podróżnik w rozmowie z portalem  www.zaszczepsiewiedza.pl – Ale już z dzieckiem, które ukończyło 6 miesiąc życia, ma za sobą wiele podstawowych szczepień, jest nadal karmione piersią, podróż może się udać i być bezpieczna, oczywiście po warunkiem, że rodzice odpowiednio przygotują się do podróży i wszystkie wątpliwości skonsultują z lekarzem. Dorośli natomiast szczepienia dodatkowe powinni rozpocząć nie mniej niż miesiąc przed podróżą, gdyż choroby tropikalne to nie żarty. Mogą wiązać się one z powikłaniami, a nawet i śmiercią. 

Przestrzeganie zasad higieny, unikanie spożywania posiłków na ulicy i picie jedynie wody butelkowanej i przegotowanej, to za mało, aby zabezpieczyć się przed chorobami w czasie dalekich podróży. I nawet jeśli znamy ludzi, którzy nie zaszczepili się i pojechali na wakacje do Indii, z których wrócili całkiem zdrowi, to zamiast brać to za dowód, że choroby tropikalne nie są groźne, należy pomyśleć raczej o tym, że im się po prostu udało. Nie można jednak liczyć na szczęście i igrać ze zdrowiem. Trzeba się zaszczepić, aby mieć pewność, że choroba i powikłania nas ominą. Szczepienia chronią przed: durem brzusznym, cholerą, żółtą gorączką, japońskim zapaleniem mózgu i wścieklizną. Szczepienia obowiązkowe, realizowane w ramach kalendarza szczepień, które są ważne również dla podróżujących, to szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi i WZW B. Dodatkowo, warto również pamiętać o szczepieniu przeciw WZW A, czyli żółtaczce pokarmowej, meningokokom i szczepieniu przeciw grypie wykonywanym co roku. Ochrona przed meningokokami typu A i C jest szczególnie ważna dla podróżujących do Afryki Subsaharyjskiej przez cały rok i Dubaju w sierpniu oraz wrześniu. Dłuższy pobyt w Azji, związany z pobytem na świeżym powietrzu w rejonach wiejskich może wymagać zaszczepienia się przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.

Dur brzuszny jest chorobą występującą na całym świecie. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji,  Ameryce Południowej i  Środkowej oraz w Afryce. Objawy duru to przede wszystkim gorączka, ból brzucha, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, biegunka lub zaparcia, zapalenie płuc. Do powikłań zalicza się  na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego, perforację jelita cienkiego, zapalnie mózgu, posocznicę. Śmierć występuje u 10-30% nieleczonych chorych. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania durowi brzusznemu są szczepienia, które należy powtarzać co 3 lata, jeśli regularnie podróżujemy w regiony świata, gdzie dur występuje najczęściej.

Szczepienie przeciw żółtej gorączce jest obowiązkowe, jeśli udajemy się do krajów Afryki Centralnej i niektórych krajów Ameryki Południowej. Aktualne informacje znajdują się na stronach ambasad tych krajów. Zawsze przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić znajdujące się tam informacje, gdyż może się okazać, że jadąc z jednego kraju do drugiego, brak obowiązkowych szczepień, przeszkodzi nam w realizacji planów. Szczepienie przeciw żółtej gorączce daje prawie 100% odporność a jedna dawka daje ochronę na całe życie. Objawy tej choroby to bardzo wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, nudności, wymioty, niekiedy zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Powikłania, to zaburzenia neurologiczne i niewydolność nerek, a nawet śpiączka i zgon.

Podróżujący do Azji i Afryki nie mogą zapomnieć również o szczepionce przeciw cholerze, której przebieg związany z ostrą biegunką i wymiotami lub przewlekłym zakażeniem dróg moczowych, może zakończyć się niewydolnością krążenia, nerek i śmiercią. Szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek podróżnych.

Wścieklizna dla osób, które nie otrzymają odpowiedniej szczepionki, jest chorobą w 100% śmiertelną, powodującą ponad 50 tysięcy zgonów rocznie, przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub zadrapanie przez bezdomnego psa, nietoperza, wiewiórkę lub małpę.  Zachorowaniu można zapobiec poprzez szczepienie profilaktyczne przed podróżą.  W przypadku osób niezaszczepionych profilaktyczne, które zostały narażone na zakażenie, szczepienie po-ekspozycyjne jest interwencją ratującą życie.

– Podstawą profilaktyki, również dla podróżnych, są szczepienia obowiązkowe realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień – wyjaśnia lekarz Damian Okruciński. – Na przykład przeciw gruźlicy, która jest jedną z chorób zakaźnych zbierających największe żniwo na całym świecie, zaszczepić się możemy tylko w dzieciństwie.  Nawet niedaleki wyjazd odbywający się w Polsce lub Europie może zakończyć się tragicznie z powodu ukąszenia przez kleszcza, dlatego zalecam zaszczepienie się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Z przykrością muszę również powiedzieć o odrze, w przypadku której dramatyczny wzrost zachorowań na południu Europy, na Ukrainie i w Polsce związany jest z odmowami szczepień. W obecnej sytuacji nawet wyjazd do Włoch czy Chorwacji wiąże się z zwiększonym ryzkiem zachorowania, więc należy mieć pewność, że dziecko otrzymało dwie dawki szczepionki dające pełną ochronę, zaś dorośli, którzy nie byli szczepieni w dzieciństwie, zaszczepią się teraz. Niezależnie od planowanych podróży każdy dorosły co 10 lat powinien zaszczepić się przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi. Sprawdzenie uodpornienia oraz ewentualne uzupełnienie szczepień powinno znaleźć się na górze listy rzeczy do zrobienia przed każdym wyjazdem.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTPoradnia

Małe wielkie pragnienia i wiara w lepsze jutro

Za drzwiami szpitalnych sal codzienność obfituje w trudne momenty, ale także pełne wzruszeń, ciepła i wsparcia. Każdy dzień przynosi nowe historie: te…
PACJENTPoradnia

Życie po chorobie to ciągła adaptacja

Po zakończonym leczeniu raka piersi kobiety muszą nauczyć się życia na nowo i często stają przed wyzwaniem, jak się odnaleźć w rzeczywistości,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *