NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Co łatwiej zapamiętać: symbole czy słowa?

Według najnowszych badań kanadyjskich naukowców, symbole obecne w codziennym życiu, takie jak &?!#@$, bardziej zapadają w pamięć niż słowa. Dlaczego tak jest?

Badanie przeprowadzone przez zespół z University of Waterloo (Kanada) miało na celu zbadanie, jak ludzie zapamiętują symbole, a jak słowa o tym samym znaczeniu. – Symbole są szczególnie przydatne, ponieważ można ich używać jako logotypów w reklamach, a także oferują szybszy sposób komunikacji za pomocą emoji. Nasze badania sprawdzające pamięć w kontekście symboli dają wgląd w sposoby maksymalizacji zapamiętywania i udoskonalania komunikacji – informuje Myra Fernandes, współautorka badania, profesor Cognitive Neuroscience w Waterloo.

W eksperymencie składającym się z pięciu częściach naukowcy przebadali ponad 1100 dorosłych, chcąc przyjrzeć się funkcjonowaniu symboli w kontekście ich zapamiętywania. Uczestnikom prezentowano słowo lub jego odpowiednik wyrażony symbolem, np. „dolar” lub „$”, i sprawdzano, ile symboli lub ile słów dany respondent zdoła zapamiętać. We wszystkich częściach badania zaobserwowano, że respondenci lepiej zapamiętują symbole niż słowa o tym samym znaczeniu.

Symbole można łatwiej zapamiętać, ponieważ nadają konkretny obraz abstrakcyjnym ideom – tłumaczy Brady Roberts, główny autor badania, doktorant w dziedzinie neuronauki poznawczej. – Kiedy myślimy o abstrakcyjnych pojęciach, takich jak miłość, ich wyraźna wizualizacja w pamięci może być trudna. W przypadku symboli używamy obrazu, który reprezentuje koncepcję, jak np. serce jako obrazowanie miłości, co sprawia, że abstrakcyjna idea jest konkretna, a przez to łatwiejsza do zapamiętania – wyjaśnia. I dodaje, że symbole mogą być również łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ są unikalne i reprezentują zwykle jedno pojęcie, podczas gdy słowa mogą mieć wiele znaczeń.

Artykuł zatytułowany „Symbol superiority: Why $ is better remembered than dollar” ukazał się w czasopiśmie „Science Direct”.

Źródło: eurek alert
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *