NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Co łatwiej zapamiętać: symbole czy słowa?

Według najnowszych badań kanadyjskich naukowców, symbole obecne w codziennym życiu, takie jak &?!#@$, bardziej zapadają w pamięć niż słowa. Dlaczego tak jest?

Badanie przeprowadzone przez zespół z University of Waterloo (Kanada) miało na celu zbadanie, jak ludzie zapamiętują symbole, a jak słowa o tym samym znaczeniu. – Symbole są szczególnie przydatne, ponieważ można ich używać jako logotypów w reklamach, a także oferują szybszy sposób komunikacji za pomocą emoji. Nasze badania sprawdzające pamięć w kontekście symboli dają wgląd w sposoby maksymalizacji zapamiętywania i udoskonalania komunikacji – informuje Myra Fernandes, współautorka badania, profesor Cognitive Neuroscience w Waterloo.

W eksperymencie składającym się z pięciu częściach naukowcy przebadali ponad 1100 dorosłych, chcąc przyjrzeć się funkcjonowaniu symboli w kontekście ich zapamiętywania. Uczestnikom prezentowano słowo lub jego odpowiednik wyrażony symbolem, np. „dolar” lub „$”, i sprawdzano, ile symboli lub ile słów dany respondent zdoła zapamiętać. We wszystkich częściach badania zaobserwowano, że respondenci lepiej zapamiętują symbole niż słowa o tym samym znaczeniu.

Symbole można łatwiej zapamiętać, ponieważ nadają konkretny obraz abstrakcyjnym ideom – tłumaczy Brady Roberts, główny autor badania, doktorant w dziedzinie neuronauki poznawczej. – Kiedy myślimy o abstrakcyjnych pojęciach, takich jak miłość, ich wyraźna wizualizacja w pamięci może być trudna. W przypadku symboli używamy obrazu, który reprezentuje koncepcję, jak np. serce jako obrazowanie miłości, co sprawia, że abstrakcyjna idea jest konkretna, a przez to łatwiejsza do zapamiętania – wyjaśnia. I dodaje, że symbole mogą być również łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ są unikalne i reprezentują zwykle jedno pojęcie, podczas gdy słowa mogą mieć wiele znaczeń.

Artykuł zatytułowany „Symbol superiority: Why $ is better remembered than dollar” ukazał się w czasopiśmie „Science Direct”.

Źródło: eurek alert
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Oczy masz po mamie, a wzrost po tacie. Co dziedziczymy?

Wynikiem kombinacji genów naszych rodziców są podstawowe cechy wyglądu, takie jak kolor oczu, włosów czy kształt twarzy. Również wzrost jest silnie zdeterminowany…
PACJENTAktualności

Czy Polaków boli bardziej?

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że w 2023 roku odczuwało ból. To najwyższy odsetek z 18 badanych krajów, podobnej odpowiedzi udzielili jedynie…
AktualnościPACJENT

Czym się kierują maturzyści przy wyborze uczelni?

Wybór uczelni to dla maturzystów jedno z najważniejszych życiowych wyzwań. Jakie są kryteria tej decyzji – perspektywy zawodowe, lokalizacja, a może możliwość…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *