NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Co łatwiej zapamiętać: symbole czy słowa?

Według najnowszych badań kanadyjskich naukowców, symbole obecne w codziennym życiu, takie jak &?!#@$, bardziej zapadają w pamięć niż słowa. Dlaczego tak jest?

Badanie przeprowadzone przez zespół z University of Waterloo (Kanada) miało na celu zbadanie, jak ludzie zapamiętują symbole, a jak słowa o tym samym znaczeniu. – Symbole są szczególnie przydatne, ponieważ można ich używać jako logotypów w reklamach, a także oferują szybszy sposób komunikacji za pomocą emoji. Nasze badania sprawdzające pamięć w kontekście symboli dają wgląd w sposoby maksymalizacji zapamiętywania i udoskonalania komunikacji – informuje Myra Fernandes, współautorka badania, profesor Cognitive Neuroscience w Waterloo.

W eksperymencie składającym się z pięciu częściach naukowcy przebadali ponad 1100 dorosłych, chcąc przyjrzeć się funkcjonowaniu symboli w kontekście ich zapamiętywania. Uczestnikom prezentowano słowo lub jego odpowiednik wyrażony symbolem, np. „dolar” lub „$”, i sprawdzano, ile symboli lub ile słów dany respondent zdoła zapamiętać. We wszystkich częściach badania zaobserwowano, że respondenci lepiej zapamiętują symbole niż słowa o tym samym znaczeniu.

Symbole można łatwiej zapamiętać, ponieważ nadają konkretny obraz abstrakcyjnym ideom – tłumaczy Brady Roberts, główny autor badania, doktorant w dziedzinie neuronauki poznawczej. – Kiedy myślimy o abstrakcyjnych pojęciach, takich jak miłość, ich wyraźna wizualizacja w pamięci może być trudna. W przypadku symboli używamy obrazu, który reprezentuje koncepcję, jak np. serce jako obrazowanie miłości, co sprawia, że abstrakcyjna idea jest konkretna, a przez to łatwiejsza do zapamiętania – wyjaśnia. I dodaje, że symbole mogą być również łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ są unikalne i reprezentują zwykle jedno pojęcie, podczas gdy słowa mogą mieć wiele znaczeń.

Artykuł zatytułowany „Symbol superiority: Why $ is better remembered than dollar” ukazał się w czasopiśmie „Science Direct”.

Źródło: eurek alert
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Kąpiele leśne dobroczynne dla zdrowia

Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, to lasy publiczne, czyli ogólnodostępne. Jak przekonują…
PACJENTPoradnia

Otyłość u dzieci można leczyć skutecznie

Zbierając materiał badawczy, naukowcy obserwowali ponad 170 małych dzieci w Szwecji, które były leczone z powodu zdiagnozowanej otyłości. Za pośrednictwem klinik dziecięcych…
PACJENTŻyj zdrowo

Długość życia w Polsce krótsza niż w Europie Zachodniej

Eksperci alarmują, że przeciętna oczekiwana długość życia wciąż jest w Polsce krótsza o ponad 5 lat w porównaniu do Europy Zachodniej. Nic…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *