NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Cukrzyca ciążowa nie musi podlegać progresji

Aktywność fizyczna może być skuteczną metodą ograniczenia progresji z cukrzycy ciążowej do cukrzycy typu 2 – przekonują naukowcy na łamach internetowego wydania czasopisma JAMA Internal Medicine.

Zachowanie aktywności w trakcie i po ciąży przynosi wymierne korzyści zdrowotne – przekonują naukowcy. fot. Flickr

Amerykańsko-duński zespół badaczy przeanalizował znaczenie aktywności fizycznej w historii zdrowia kobiet, u których w okresie ciąży wystąpiła cukrzyca ciążowa. Do analizy włączono 4554 uczestniczek badania kohortowego Nurses’ Health Study II, które przebyły cukrzycę ciążową. Dane zbierano w latach 1991, 1997, 2001 oraz 2005.

W trakcie 59 287 osobo-lat obserwacji udokumentowano 635 przypadków zachorowań na cukrzycę typu 2. Odkryto, że każdy wzrost aktywności fizycznej wpływa na obniżenie ryzyka progresji cukrzycy ciążowej w cukrzycę typu 2. Każde zwiększenie umiarkowanie nasilonej aktywności fizycznej o 100 min tygodniowo było związane z 9 proc. niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Zwiększenie czasu poświęcanego na ruch o 150 min tygodniowo wiązało się z aż 47 proc. niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Miażdżyca młodych? To już fakt

Coraz więcej młodych osób mierzy się problemami zdrowotnymi, które jeszcze niedawno były domeną starszych pokoleń. Miażdżyca, zazwyczaj kojarzona z brakiem ruchu i…
PACJENTPoradnia

Rak piersi: jesteśmy świadkami przełomów

Onkolodzy i pacjenci jednogłośnie przyznają – w raku piersi nastąpiły wielkie zmiany i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przełomów….
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

Emilia jest pogodną optymistką, matką dwóch synów, posiadaczką trzech kotów. Od 2010 roku choruje na autoimmunologiczną chorobę układu nerwowego – NMOSD (spektrum…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter