NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Czy mamy do czynienia z tridemią?

Eksperci nie mają wątpliwości, że problem jest poważny. „To wierzchołek góry lodowej” – rekordowa ilość zachorowań na grypę, połączona z wirusem RSV oraz wciąż obecnym wśród nas wirusem COVID-19 powoduje, że ostatnie dni to prawdziwa fala pacjentów w klinikach, przychodniach oraz na szpitalnych izbach przyjęć. W opinii Okręgowej Izby Lekarskiej to dobry moment, by wznowić dyskusję o konieczności promocji szczepień ochronnych. Specjaliści zwracają uwagę, że obecna sytuacja coraz częściej nazywana jest „tridemią”. Czy to uzasadnione?

Najgorsze dopiero przed nami? Szczyt zachorowań może mieć miejsce w lutym

Jak mówi dr Karina Witkiewicz, pulmonolog oraz członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie nazywanie obecnej sytuacji tridemią jest w pełni uzasadnione. Co więcej, to dopiero początek problemów, jakie może przynieść nasilona emisja wirusów w społeczeństwie.

– To jest wierzchołek góry lodowej i tak naprawdę początek tego, co się będzie działo za tydzień czy za miesiąc – mówi dr Karina Witkiewicz. – Tridemią nazywamy wzrost zakażeń COVID-19 oraz grypy i wirusa RSV. Narastanie zachorowań jest wręcz lawinowe. Najtrudniej jest obecnie ocenić ilość zakażeń wirusem RSV, ciężko powiedzieć ile go jest, bo nie ma obowiązku zgłaszania przypadków do stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. W latach poprzednich szczyt sezonu grypowego miał miejsce w lutym lub marcu, co oznacza, że to jeszcze przed nami. Spodziewamy się więc kumulacji na wszystkich oddziałach zachowawczych, chorób wewnętrznych czy chorób zakaźnych. Taka sytuacja to oczywiście „zabieranie” łóżek w szpitalach innym pacjentom. Dodajmy, że osoby chore zakaźnie muszą być izolowane, co również generuje zamieszanie na oddziałach – mówi dr Karina Witkiewicz.

– To, co miało miejsce prewencyjnie na początku pandemii, było skuteczne jeżeli chodzi o ograniczanie emisji wirusów. Mowa o maseczkach, mniej intensywnym kontakcie międzyludzkim, myciu rąk, dezynfekcji. Obecnie takie zasady nie są stosowane, a przed nami ferie zimowe czy np. spotkania w szkołach i przedszkolach na dzień babci i dziadka, czyli wydarzenia wymagające bliższych relacji. Nosicielami wirusów są najczęściej dzieci i osoby starsze – mówi dr Karina Witkiewicz.

Apel OIL w Szczecinie do Ministerstwa Zdrowia

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o intensyfikację działań edukacyjnych i promocyjnych w zakresie szczepień przeciwko grypie. W opinii Rady tylko takie działanie może poskutkować ograniczeniem ilości zachorowań w przyszłości. Wśród propozycji było wystawienie e-recept dla całej populacji, co pozwoliłoby na odciążenie lekarzy POZ czy sezonowe otwieranie (lub wykorzystanie dotychczasowej infrastruktury) sezonowych punktów szczepień w uczęszczanych miejscach np. galeriach handlowych.

– Poza aspektem utrudnionego dostępu do placówek ochrony zdrowia dla pacjentów nieinfekcyjnych należy podkreślić fakt niegospodarności finansowej wynikających z braku należytego wspierania przez państwo działań profilaktycznych w aspekcie szczepień ochronnych. Działania profilaktyczne prowadzące do zapobiegania rozwoju chorób zakaźnych lub minimalizowanie powikłań jest bezsprzecznie korzystne finansowo i może spowodować przesuniecie środków finansowych na np.: leczenie onkologiczne pacjentów – mówi dr Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Wzrastający odsetek pacjentów niepodających się szczepieniom ochronnym odnotowywany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego nie spotkał się z do tej pory z reakcja Ministerstwa Zdrowia stąd pilny apel Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *