NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Depresja ma wiele twarzy

Wizyta u psychiatry i psychologa wciąż dla wielu osób wiąże się z lękiem i poczuciem wstydu. By obalić stereotypy związane z tymi zawodami rusza 6. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. To pierwsza kampania w Polsce, w której ambasadorami są właśnie psychiatrzy i psycholodzy. Ich wizerunki pojawią się w lutym  na billboardach w stolicach wszystkich województw.

 

Zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców – ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat płynie smutny wniosek – gorzej jest tylko w Bułgarii (76 psychiatrów). Najwięcej lekarzy o tej specjalności na milion mieszkańców przypada w Finlandii (236), Szwecji (232), Holandii (230), Francji (228), Litwie (225), Luksemburgu (obie 225), Niemczech (223) i Grecji (219).

W 2016 roku z pomocy psychiatrów w poradniach (realizujących umowę z NFZ) skorzystało 1,2 mln Polaków. W Polsce pracuje nieco ponad 4 tysiące psychiatrów i zaledwie 402 psychiatrów leczących dzieci i młodzież. Dla porównania: w Niemczech – 18 200 psychiatrów (21% wszystkich psychiatrów w UE), a we Francji – 15 200.

Psychologów w Polsce jest więcej – ponad 75 tys. prowadzi działalność gospodarczą jako psycholog, psycholog kliniczny i psychoterapeuta (wynika z danych CEIDG za rok 2016). Jednak w ramach publicznej służby zdrowia na wizytę u tych specjalistów czeka się nawet pół roku. Powód? W 2016 r. świadczenia w ramach umowy z NFZ realizowało: 5401 psychologów, 1780 psychologów klinicznych i 1610 psychoterapeutów. Nie każdego stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Problem w tym, że osoby cierpiące na depresję nie mogą czekać na specjalistyczną pomoc choćby ze względu na towarzyszące tej chorobie myśli samobójcze.

Ambasadorami 6. edycji kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” są specjaliści – psychiatrzy i psychologowie: prof. Piotr Gałecki – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii, dr hab. Barbara Remberk – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, prof. Agata Szulc – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr Dariusz Wasilewski – psychiatra, konsultant merytoryczny Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, Anna Morawska-Borowiec – psycholog, autorka książki „Twarze depresji” i pomysłodawczyni kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, Jolanta Zmarzlik – psychoterapeutka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Sokołowska – psycholog, Fundacja Nagle Sami, Maja Filipiak – psycholog, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS, przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Eksperci o kulisach swojej pracy opowiedzą podczas bezpłatnej konferencji inaugurującej kampanię, która odbędzie się 23 lutego 2018 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją.

Prof. Piotr Gałecki tak tłumaczy swoje zaangażowanie w naszą kampanię:

Myślę, że w obecnych czasach, w związku ze zwiększającym się rozpowszechnieniem szczególnie zaburzeń depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem jako możliwość, a nie ograniczenie, co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnostyka znacząco ogranicza skutki zaburzeń, a co za tym idzie poprawia jakość życia, a często zapobiega tragicznym w konsekwencjach samobójstwom.

Dr dr hab. Barbara Remberk również bez chwili wahania zaangażowała się w naszą kampanię:

– Zdrowie psychiczne jest naszym podstawowym dobrem, a zaburzenia psychiczne należą do najczęstszych dolegliwości. To ważne, abyśmy mówili o tym i działali wspólnie na rzecz zdrowia psychicznego. Ponieważ zajmuję się psychiatrią dzieci i młodzieży, problemy dotyczące tej grupy osób najbardziej leżą mi na sercu. Chciałabym, aby nikt nie bał się – ani nie wstydził się – szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Prof. Agata Szulc, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego również zwraca uwagę na fakt, że konieczne jest przełamanie strachu i wstydu przed korzystaniem z pomocy specjalistów.

Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa jest nadal w polskich realiach wstydliwe, owiane pewnym tabu. Nie mamy kłopotów by kierować swoje kroki do kardiologów w przypadku problemów z krążeniem czy fizjoterapeuty, gdy potrzebujemy rehabilitacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku schorzeń psychicznych. Gdy bolą myśli, gdy boli dusza – my psychiatrzy jesteśmy po to, by pomóc.

Niezwykle ważna w walce z depresją jest również psychoterapia – podkreśla Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji NAGLE SAMI:

W pracy terapeutycznej najważniejsze jest dla mnie autentyczne spotkanie z drugim człowiekiem. Podjęcie psychoterapii daje szansę na poszerzenie swojej świadomości, przezwyciężanie trudności i pełniejsze wykorzystywanie własnego potencjału. Jako terapeuta wierzę, że każdy z nas jest w stanie rozwijać się i dokonywać najlepszych dla siebie wyborów, czasami po prostu potrzebuje wsparcia, by móc to zrobić.

W ramach kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” będzie możliwość skorzystania z BEZPŁATNYCH konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Będzie można skonsultować się zarówno w swojej sprawie, jak i w sprawie bliskich sobie osób – dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Na konsultacje trzeba umawiać się telefonicznie, dzwoniąc do rejestracji pod nr (22) 5179965. Osoba przyjmująca zgłoszenie zaproponuje termin spotkania z psychologiem. Konsultacje są przewidziane od 23 lutego do końca miesiąca (czyli w piątek, sobotę, poniedziałek, wtorek i środę).

 

W ramach kampanii :

  • kilkadziesiąt godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie,
  • strona internetowa www.twarzedepresji.pl, na której znajdują się informacje o depresji, a także wszystkie nasze materiały przygotowane do bezpłatnego wykorzystania przez media (tu znajdują się również podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które nas wspierają).
  • stale aktualizowany FanPage na portalu Facebook, gdzie mamy już prawie 11 tysięcy „polubień”,
  • książka Anny Morawskiej pt. „Twarze depresji”, w której autorka rozmawia z osobami cierpiącymi na depresję, a także z psychiatrami, psychoterapeutami oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspierają chorych na depresję i ich rodziny.

 

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter