NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Dzień Osób z Niepełnosprawnościami


3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego zwracamy uwagę na wyzwania towarzyszące codzienności ponad 1,3 miliarda osób na całym świecie. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby z niepełnosprawnościami żyjące w krajach o niskim i średnim dochodzie, oraz na obszarach konfliktów zbrojnych.

Globalnie niepełnosprawność dotyczy jednej na sześć osób. Doświadczają one nierówności nie tylko finansowych i środowiskowych – pojawiają się one również w systemach służby zdrowia. Osoby z niepełnosprawnościami częściej doświadczają ogólnego pogorszenia stanu zdrowia związanego trudnościami w dotarciu do placówek i diagnostyce. Szacuje się, że 80% osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie usługi zdrowotne są ograniczone.

Programy rozwojowe muszą brać pod uwagę wyjątkowe potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nie chodzi wyłącznie o zapobieganie ich wykluczeniu, ale aktywne włączanie w życie społeczności, zagwarantowanie dostępu do usług zdrowotnych i edukacji. To duże wyzwanie, wymagające nadrabiania wielu lat zaległości, kiedy kwestie opieki pozostawiało się rodzinie lub specjalnym ośrodkom. Wszyscy wzajemnie się uczymy, wdrażamy nowe rozwiązania tak, aby opieką medyczną objąć wszystkie grupy – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Organizacja od wielu lat jest zaangażowana w zakup protez dla dzieci i kobiet poszkodowanych podczas wojny w Syrii. W związku z wojną w Ukrainie program protezowania i rehabilitacji jest prowadzony również w Polsce.

Przed rozpoczęciem konfliktu w Ukrainie mieszkało około 2,7 milionów osób z niepełnosprawnościami. Wyzwaniem jest każdy alarm i konieczność zejścia do schronów – szczególnie narażone są osoby z ograniczeniami ruchu, ale to nie jedyna grupa potrzebująca pomocy. Od początku wojny co najmniej 12 osób z niepełnosprawnościami zginęło w instytucjach opiekuńczych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy. Niektórzy mieszkańcy pozostają w zagrażających zdrowiu warunkach i muszą być niezwłocznie ewakuowani w związku z nadchodzącą zimą, ponieważ instytucje nie są w stanie zagwarantować im podstawowych środków materialnych i bezpieczeństwa. 

W ramach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, Polska Misja Medyczna wraz ze Stowarzyszeniem Jedna Chwila stworzyły projekt Iron Help. Ma on objąć ponad 350 osób zarówno z Ukrainy jak i z Polski. Poza stałą rehabilitacją dla osób mieszkających w Polsce, zorganizowane zostaną 10-dniowe obozy sportowo-rehabilitacyjne dla obywateli Ukrainy mieszkających za naszą wschodnią granicą. Uczestnicy zostaną włączeni do programu treningowego, aby przygotować się do codziennego funkcjonowania z protezą. Ważną częścią rehabilitacji będą zajęcia sportowe (prowadzone m. in. przez paraolimpijczyków), które pomogą uczestnikom wrócić do aktywnego życia w społeczeństwie. Każdy z nich zostanie także objęty opieką psychologiczną i będzie miał możliwość spotkać się z doradzą zawodowym, by określić możliwości powrotu do pracy po przebytym urazie.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *