NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

„Dziennikarz Medyczny Roku 2023” – znamy zwycięzców (zdjęcia)

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu organizowanego od 15 lat przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. To ważny dzień dla wszystkich tych, którzy w swojej codziennej pracy dbają o to, by informacje dotyczące zdrowia były rzetelne, ciekawe, zrozumiałe i dotarły na czas do jak najszerszego grona odbiorców.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele świata medycyny, bez których o zdrowiu byłoby trudno mówić. Byli m.in. rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong oraz dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert. Dr hab. Artur A. Antoniewicz FEBU, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, kierownik Katedry Urologii CM UKSW w Warszawie, opowiedział o chirurgii robotycznej i pokazał, jak ogromny postęp dokonał się w leczeniu onkologicznym dzięki operacjom przeprowadzanym z wykorzystaniem robota. Dzięki nim można osiągnąć efekty i precyzję, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się chirurgicznym marzeniem. Dzięki robotowi chirurg jest w stanie, w pojedynkę, w ciągu zaledwie godziny, wyciąć prostatę z nowotworem złośliwym. Operacja odbywa się bezkrwawo. Pacjent po trzech dniach wraca do domu, a jego układ moczowo-rozrodczy może zachować pełną sprawność.

Z kolei dr Jarosław Frąckowiak, prezes Zarządu PEX, mówił o rynku farmaceutycznym: co wydarzyło się w 2023 roku i co czeka nas w roku 2024. Kompleksowo przeanalizował, czy ubiegłoroczne zmiany w przepisach poprawią dostęp pacjentów do leków i wyrobów medycznych, czy wręcz przeciwnie. Ekspert przedstawił szeroki obraz sytuacji, podkreślając, że prace nad optymalizacją dostępności leków muszą uwzględniać zarówno aspekt finansowy, jak i epidemiologiczny. Wyjaśnił też wpływ, jaki na dostępność farmaceutyków w Polsce mogą mieć czynniki ekonomiczne, polityczne i społeczne. Podkreślił, że niepokojący jest wzrost sprzedaży leków psychotropowych i uspokajających w 2023 roku, tych na receptę i tych OTC. Dr hab. Mariusz Wyleżoł, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, mówił o aktualnym i dużym problemie zdrowotnym, jakim jest otyłość. Podkreślał, jak trudna jest walka z tą chorobą i jak mocno z otyłości wiąże się zapadalność na inne groźne choroby.

W tym dniu nagrody i wyróżnienia otrzymali nie tylko dziennikarze. Za wyjątkowe zasługi w promowaniu i realizowaniu w praktyce innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wad słuchu u pacjentów w Polsce i na świecie tytuł honorowy Herkules przyznano prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, dyrektorowi Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Za intensywną działalność na rzecz upowszechniania aktualnej wiedzy medycznej i poprawy świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa, w tym także środowiska medycznego, honorowy tytuł Wielkiego Edukatora otrzymały organizacje:
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej,
Polska Federacja Stowarzyszeń Pacjentów Chorych na Astmę, Alergię i POCHP.

Szczególnie ciepłe słowa Ewa Dux-Prabucka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia, skierowała do dziennikarzy, którzy w tym dniu zostali uhonorowani nagrodami najliczniej.

Specjalne wyróżnienie i tytuł „Primus Inter Pares” otrzymała red. Elżbieta Cichocka-Bójko, za wieloletnią pracę dziennikarską, dzięki której czytelnicy mogli zapoznawać się z kluczowymi zagadnieniami i przemianami w zakresie systemu ochrony zdrowia, oraz za wyznaczanie wysokich standardów dla dziennikarzy medycznych.

Indywidualne, specjalne wyróżnienia:

Mistrza Telewizyjnego Przekazu
● red. Adrianna Otręba – TVN24,
● red. Grażyna Rakowicz – TVP Bydgoszcz.

Mistrzem Radiowego Przekazu
● red. Barbara Góra – Polskie Radio S.A. Informacyjna Agencja Radiowa IAR.

Lider Cykli Radiowych Programów Medycznych
● red. Ewę Kubasiewicz – Radio Parada.

Mistrza Internetowego Przekazu:
● red. Karina Konieczna – Fakt.pl,
● red. Anna Zimny-Zając – Medonet.

Mistrza Prasowego Przekazu:
● red. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz – Dziennik Bałtycki,
● red. Justyna Grzechocińska – Służba Zdrowia.

Mistrzem Felietonu
● red. Marek Stankiewicz – Puls Medycyny.

„Zostałem obdarzony prestiżowym tytułem MISTRZA FELIETONU w polskiej medycznej przestrzeni medialnej. To niezwykle wyróżnienie dedykuję redakcji PULSU MEDYCYNY, tysiącom Czytelników, profesjonalistom w rodzimej medycynie i ochronie zdrowia. W moich felietonach nie zapominam o swoim zawodowym mateczniku, czyli wielotysięcznej rzeszy lekarzy i dentystów. Ale wszystkich, bez wyjątku, od ministra zdrowia po ochroniarza szpitala, traktuję w moich felietonach – OSTRZEJ, ALE BEZ SKALPELA. Jednym słowem – zaufajcie dziennikarzom na wizji, antenie czy w sieci. Oraz wszystkim liderom medialnego przekazu. Bo to oni są sumieniem i bieżącym arbitrem, niczym piłkarski sędzia między ewidentnym faulem a brutalną interwencją, która ma na celu pozbawienie chęci do dalszej gry. Kłaniam się Stowarzyszeniu Dziennikarze dla Zdrowia oraz ich animatorkom Ewie Dux-Prabuckiej oraz Agnieszce Zameckiej. Chapeu bas! Dziennikarstwo w fuzji z medycyną nigdy nie zejdzie na psy. Pozdrawiam wszystkich którym nie zadrży glos ani pióro” – napisał na swoim profilu dr Marek Stankiewicz.

W tym roku Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało też Ordery Dziennikarskie osobom niezwykle zasłużonym w walce o zdrowie i świadomość zdrowotną Polek i Polaków. W gronie odznaczonych znaleźli się:
● red. Małgorzata Kownacka – Polskie Radio Program I,
● red. Maria Zawała – TVS,
● red. Paweł Walewski – Polityka,
● red. Zbigniew Wojtasiński – PAP Nauka.

Za istotny wkład w szerzenie rzetelnych, sprawdzonych i istotnych informacji z zakresu zdrowia przyznało tytuły Edukatora Zdrowia:
● red. Małgorzata Wiśniewska – STUDIOMED TV, TVP1 Program 19:30,
● red. Jolanta Fischer – Polskie Radio PiK,
● red. Piotr Poraj Poleski, red. Joanna Jędrzejek, red. Regina Sawicka – TVP Kobieta, Telewizja Polska SA.

Kategorie specjalne

„Miejsce komórek macierzystych z krwi pępowinowej w rozwoju współczesnej medycyny”:

● red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak – PR Radio dla Ciebie,
● red. Violetta Długosz-Leończuk – TVP 3 Warszawa,
● red. Anna Sojka – Polskie Radio Katowice.

„Dobrostan psychiczny i przeciwdziałanie próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży”
– w czterech podkategoriach:
● TELEWIZJA: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24,
● RADIO: red. Jakub Jamrozek – Polskie Radio Czwórka,
● INTERNET: red. Katarzyna Pinkosz – Wprost.pl,
● PRASA: red. Iwona Dudzik – Medical Tribune.

„Z konkursami nigdy nic nie wiadomo. Był taki, do którego zgłosił się tylko jeden uczestnik, w dodatku… zajął trzecie miejsce. 😂Na szczęście dziennikarzom to jeszcze nie grozi. 👍😉Na ogłoszeniu „Dziennikarza Medycznego Roku 2023” były tłumy, świetni dziennikarze z prasy, radia, telewizji i oczywiście Internetu, bo wiadomo – Internet rządzi. 💪Ja wygrałam w kategorii specjalnej – przeciwdziałanie samobójstwom wśród młodzieży. Dziękuję!!!🤝😀❤️” – po odebraniu nagrody napisała na swoim profilu Iwona Dudzik.

„W tym roku Nagroda Specjalna w konkursie Dziennikarz Medyczny 2023 – za podjęcie tematu przeciwdziałania próbom samobójczym dzieci i młodzieży. Temat ważny, bo psychika młodych ludzi bardzo krucha. Jak ją wzmocnić w tych trudnych czasach?
Dziękuję za znakomite rozmowy na ten temat ekspertom. Zawsze jest nadzieja, że ktoś, kto przeczyta artykuł, pomyśli, że warto coś zmienić. Gratulacje dla Bożenki – zdobywczyni pierwszej nagrody w kategorii Prasa! Cieszę się, że przy różnych projektach możemy współpracować. I podziękowania dla organizatorów. Ewa Dux Prabucka Agnieszka Zamencka, które robią naprawdę wyjątkową robotę!” – a to wpis Katarzyny Pinkosz.

„Rosnące znaczenie szczepień dla osób dorosłych. Półpasiec i RSV – nowe możliwości profilaktyki”
– w czterech podkategoriach:
● TELEWIZJA: red. Violetta Długosz-Leończuk – TVP 3 Warszawa,
● RADIO: red. Ewa Podolska – TokFM,
● INTERNET: red. Grażyna Rakowicz – pomorska.pl,
red. Ewa Basińska – politykazdrowotna.pl,
● PRASA: red. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz – Dziennik Bałtycki.

Dziennikarz Medyczny Roku 2023 – radio
● red. Renata Reda – Polskie Radio Białystok.
I Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Pelc – Polskie Radio Kraków; red. Wojciech Brakowiecki – Polskie Radio Lublin.
II Nagroda, ex aequo: red. Joanna Merecka-Łotysz – Polskie Radio Gdańsk; red. Tatiana Slowi – Polskie Radio Gdańsk.
III Nagroda, ex aequo: red. Małgorzata Iwanicka – Polskie Radio Rzeszów; red. Magdalena Jasińska – Polskie Radio PiK Rozgłośnia Regionalna; red. Marzena Śmierciak – Radio Opole.

Dziennikarz Medyczny Roku 2023 – prasa
● red. Dorota Romanowska – Newsweek.
I Nagroda, ex aequo: red. Bożena Stasiak-Klukowska –SuperExpress i Świat Lekarza; red. Zuzanna Kuffel – Wysokie Obcasy i Gazeta Wyborcza; red. Olga Tymanowska – Puls Medycyny.
II Nagroda, ex aequo: red. Marzena Brzozowska-Herod – Smaki i Style Życia; red. Olga Kamińska – REWIA.
III Nagroda, ex aequo: red. Agnieszka Fedorczyk – Medical Tribune; red. Katarzyna Matusewicz – Puls Medycyny; red. Monika Majewska – Puls Farmacji i Puls Medycyny; red. Magdalena Maria Bukowiecka – Gazeta Olsztyńska.

Dziennikarz Medyczny Roku 2023 – internet
● red. Agnieszka Katrynicz – portal ISBzdrowie.
I Nagroda, ex aequo: red. Beata Igielska – Serwis Zdrowie PAP; red. Anna Kaczmarek – naTemat; red. Beata Pieniążek-Osińska – naTemat.
II Nagroda, ex aequo: red. Karolina Apiecionek – Radiozet.pl; red. Izabela Rzepecka – Zdrowie.Interia.pl; red. Joanna Rokicka – Medonet/Dziennik; red. Patrycja Pupiec – WP abcZdrowie.
III Nagroda, ex aequo: red. Agnieszka Mazur-Puchała – Medonet; red. Agata Szczepańska – CowZdrowiu.pl; red. Karolina Rozmus – Wirtualna Polska, abcZdrowie; red. Magdalena Siraga – Poradnik Zdrowie; red. Aleksandra Zalewska-Stankiewicz – wprost.pl i hellozdrowie.pl; red. Katarzyna Prus – Wirtualna Polska, abcZdrowie.
IV Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Lisowska – PulsMedycyny.pl; red. Monika Mikołajska – Medonet; red. Katarzyna Głuszak – Poradnik Zdrowie; red. Małgorzata Janik – Zdrowie.Interia.pl; red. Karolina Siudeja-Dudek – Zdrowie.Interia.pl.
Wyróżnienia: red. Tatiana Naklicka – Medonet; red. Magda Ważna – Medonet; red. Marlena Kostyńska – Medonet; red. Piotr Brzózka ­– medme.pl; red. Alicja van der Coghen i red. Piotr Biernat – SILne Argumenty videocast Śląskiej Izby Lekarskiej; redakcja Pro Medico; red. Katarzyna Grzęda-Łozicka – WP, abcZdrowie.pl; red. Ewa Kurzyńska – Cowzdrowiu.pl; red. Karolina Gomoła – Medonet; red. Karolina Świdrak – Medonet; red. Mateusz Kasiak – Eska.pl; red. Piotr Kallalas – Trojmiasto.pl; red. Paulina Wójtowicz – Medonet; red. Anna Klimczyk – WP.

Dziennikarz Medyczny Roku 2023 – telewizja
● ex aequo: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24; red. Anna Włodkowska-Kaszuba – TVP Gdańsk, Panorama.
I Nagroda ex aequo: red. Katarzyna Poluchowicz, TVP3 Olsztyn; red. Izabela Kozdraś – TVP3 Szczecin.
II Nagroda ex aequo: red. Krystyna Rymaszewska – TVP3 Bydgoszcz; red. Beata Wolańska – TVP3 Rzeszów; red. Maria Kaczorowska – TVP Poznań; red. Aleksandra Ciekot – TVP Nauka; red. Adam Giza – TVP.
III Nagroda ex aequo: red. Anna Kurzępa – TVP3 Lublin; red. Tomasz Boruszczak – Telewizji Toya, Łódź.
Wyróżnienia: red. Karolina Ratajczak, red. Monika Kamińska oraz red. Kinga Wasilewska – TVP3 Bydgoszcz.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Tekst i foto: Marta Jakubiak

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
AktualnościPACJENT

PNO, czyli pierwotne niedobory odporności w każdym wieku

PNO obejmują dużą grupę chorób uwarunkowanych genetycznie, nazywanych wrodzonymi błędami odporności. Rozpoznane są u pacjentów w każdym wieku – zarówno u dzieci,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *