NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Eksperci o niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby

Podczas tegorocznego Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (PTG-E) w Warszawie (20-22.09.2018) odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Ekspertów Niealkoholowej Stłuszczeniowej Choroby Wątroby zorganizowane przez Sekcję Hepatologiczną tego Towarzystwa.

Grupa powstała w kwietniu b.r. z inicjatywy specjalistów zajmujących się tym schorzeniem. Dotyka ono wielu milionów osób na całym świecie i może mieć niekorzystny wpływ na długość życia z powodu powikłań wątrobowych i pozawątrobowych. Stanowi także jedno z największych wyzwań nie tylko współczesnej hepatologii, ale w szerszym aspekcie całej medycyny, w potężny sposób obciążając finanse służby zdrowia we wszystkich krajach rozwiniętych.

Jest to zagadnienie wybitnie wielodyscyplinarne, a leczeniem tych pacjentów zajmują się specjaliści wielu dziedzin, między innymi gastroenterologii-hepatologii, pediatrii (obserwuje się znaczy wzrost zachorowań wśród dzieci), diabetologii, kardiologii, transplantologii, patomorfologii, genetyki, leczenia otyłości czy chirurgii.

Grupa ekspertów stanowi grono specjalistów z wymienionych powyżej obszarów, a koordynacji jej działań podjął się prof. Marek Hartleb, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Hepatologicznej PTG-E, autor licznych publikacji z tego zakresu. Grupa przygotowuje z niecierpliwością oczekiwane przez środowisko medyczne zalecenia postępowania w tym schorzeniu. Ukażą się one jeszcze w bieżącym roku i będą dostępne dla społeczności medycznej zarówno w postaci publikacji jak i na portalach internetowych. W skład Grupy Ekspertów Niealkoholowej Stłuszczeniowej Choroby Wątroby wchodzą:

Hepatologia

Prof. med. Marek Hartleb (Katowice)

Prof. med. Tomasz Mach (Kraków)

Prof. med. Halina Cichoż-Lach (Lublin)

Dr hab. med. Krzysztof Gutkowski (Rzeszów)

Dr hab. med. Ewa Wunsch (Szczecin)

Dr hab. med. Maciej Jabłkowski (Łódź)

Transplantologia wątroby

Prof. med. Piotr Milkiewicz (Warszawa)

Dr hab. med. Joanna Raszeja-Wyszomirska (Warszawa)

Genetyka

Dr hab. med. Marcin Krawczyk (Warszawa/Homburg)

Diabetologia i choroby metaboliczne

Dr hab. med. Leszek Czupryniak (Warszawa)

Prof. med. Krzysztof Strojek (Zabrze)

Prof. med. Bogusław Okopień (Katowice)

Kardiologia

Prof.med. Andrzej Januszewicz (Warszawa)

Pediatria

Prof. med. Piotr Socha (Warszawa)

Obezitologia

Prof. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz (Katowice)

Endokrynologia

Prof. med. Andrzej Lewiński (Łódź)

Medycyna Rodzinna

Dr hab. med. Jarosław Drobisz (Wrocław)

Patomorfologia

Dr hab. med. Maciej Kajor (Katowice)

Dietetyka/nauki podstawowe

Prof. med. Ewa Stachowska (Szczecin)

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
PACJENTAktualności

Ataksja Friedriecha (FA)

Ta rzadka choroba neurodegeneracyjna o podłożu genetycznym prowadzi do utraty niezależności ruchowej. Na szczęście jest terapia, która spowalnia jej postęp. – Mam…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter