NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Eksperci o niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby

Podczas tegorocznego Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (PTG-E) w Warszawie (20-22.09.2018) odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Ekspertów Niealkoholowej Stłuszczeniowej Choroby Wątroby zorganizowane przez Sekcję Hepatologiczną tego Towarzystwa.

Grupa powstała w kwietniu b.r. z inicjatywy specjalistów zajmujących się tym schorzeniem. Dotyka ono wielu milionów osób na całym świecie i może mieć niekorzystny wpływ na długość życia z powodu powikłań wątrobowych i pozawątrobowych. Stanowi także jedno z największych wyzwań nie tylko współczesnej hepatologii, ale w szerszym aspekcie całej medycyny, w potężny sposób obciążając finanse służby zdrowia we wszystkich krajach rozwiniętych.

Jest to zagadnienie wybitnie wielodyscyplinarne, a leczeniem tych pacjentów zajmują się specjaliści wielu dziedzin, między innymi gastroenterologii-hepatologii, pediatrii (obserwuje się znaczy wzrost zachorowań wśród dzieci), diabetologii, kardiologii, transplantologii, patomorfologii, genetyki, leczenia otyłości czy chirurgii.

Grupa ekspertów stanowi grono specjalistów z wymienionych powyżej obszarów, a koordynacji jej działań podjął się prof. Marek Hartleb, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Przewodniczący Sekcji Hepatologicznej PTG-E, autor licznych publikacji z tego zakresu. Grupa przygotowuje z niecierpliwością oczekiwane przez środowisko medyczne zalecenia postępowania w tym schorzeniu. Ukażą się one jeszcze w bieżącym roku i będą dostępne dla społeczności medycznej zarówno w postaci publikacji jak i na portalach internetowych. W skład Grupy Ekspertów Niealkoholowej Stłuszczeniowej Choroby Wątroby wchodzą:

Hepatologia

Prof. med. Marek Hartleb (Katowice)

Prof. med. Tomasz Mach (Kraków)

Prof. med. Halina Cichoż-Lach (Lublin)

Dr hab. med. Krzysztof Gutkowski (Rzeszów)

Dr hab. med. Ewa Wunsch (Szczecin)

Dr hab. med. Maciej Jabłkowski (Łódź)

Transplantologia wątroby

Prof. med. Piotr Milkiewicz (Warszawa)

Dr hab. med. Joanna Raszeja-Wyszomirska (Warszawa)

Genetyka

Dr hab. med. Marcin Krawczyk (Warszawa/Homburg)

Diabetologia i choroby metaboliczne

Dr hab. med. Leszek Czupryniak (Warszawa)

Prof. med. Krzysztof Strojek (Zabrze)

Prof. med. Bogusław Okopień (Katowice)

Kardiologia

Prof.med. Andrzej Januszewicz (Warszawa)

Pediatria

Prof. med. Piotr Socha (Warszawa)

Obezitologia

Prof. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz (Katowice)

Endokrynologia

Prof. med. Andrzej Lewiński (Łódź)

Medycyna Rodzinna

Dr hab. med. Jarosław Drobisz (Wrocław)

Patomorfologia

Dr hab. med. Maciej Kajor (Katowice)

Dietetyka/nauki podstawowe

Prof. med. Ewa Stachowska (Szczecin)

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter