NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacje

Gdańskie UCK liderem w przeszczepianiu nerek

Przeszczep nerki daje chorym szansę na normalne życie, pozwala uniknąć wielu dolegliwości związanych z niewydolnością tego organu. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne od kilku lat jest liderem w dziedzinie transplantacji nerek, w 2017 roku całkowita liczba przeszczepionych nerek wyniosła 125, czyli najwięcej w Polsce.

Przeszczepienie nerki wykonuje się u pacjentów, których własne nerki są trwale niewydolne, co jest następstwem przewlekłej choroby nerek. Do przewlekłej choroby nerek dochodzi głównie w wyniku powikłań cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także zapaleń kłębuszkowych, nadciśnienia tętniczego oraz wielotorbielowatości nerek. Nerki przeszczepiane są chorym leczonym już dializami, a także zanim zaistnieje konieczność tego typu terapii (tzw. transplantacja wyprzedzająca). Organ można przeszczepić wyprzedzająco również choremu z niewydolnością nerki przeszczepionej (tzw. re-transplantacja wyprzedzająca).

– To nasze oczko w głowie. Zaobserwowaliśmy, że zgłoszenie do transplantacji  wyprzedzającej przynosi znakomite efekty – podkreśla prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy.  Przeżywalność nerek i chorych jest znacznie lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami.

Nerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych, transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie 1-2%, przynoszą jednak najlepsze rezultaty. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego  wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

Po przeszczepieniu chory musi pozostawać pod nadzorem specjalistów, niezbędne jest także przyjmowanie leków immunosupresyjnych. Ustępuje wiele przewlekłych powikłań związanych z długotrwałą niewydolnością nerek (np. nadczynność przytarczyc oraz inne zaburzenia hormonalne, świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia kostne), nie trzeba przestrzegać uciążliwych ograniczeń w zakresie ilości przyjmowanych płynów i rodzaju pokarmów, możliwy jest powrót do czynnej pracy zawodowej, sportów rekreacyjnych, a nawet ciąża. Nerka przeszczepiona niestety jednak ulega stopniowemu niszczeniu i ważne jest, aby zalecenia dostosowane były do stopnia jej niewydolności. Jak wspomniano, pacjent z niewydolną nerką przeszczepioną powinien być rozważony jako kandydat do kolejnej formy leczenia nerkozastępczego w tym do transplantacji nerki. Może być ona wykonana, o ile chory spełnia kryteria włączenia na listę oczekujących, nawet zanim konieczne będzie dializowanie.

Pierwszą transplantację w gdańskim ośrodku transplantacyjnym wykonano w 1980. Od tego czasu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepiono w sumie 1874 nerek. Ten sukces udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii. Należy również wspomnieć o lekarzach przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.

Poza nerkami w Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznym przeszczepia się także szpik (w 2017 roku wykonano w sumie 107 przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej), rogówki (w 2017 roku – 90 transplantacji)  i serca (łącznie – 50 przeszczepów). Przygotowujemy się również do transplantacji płuc i wątroby.

Transplantacja to praca zespołowa. Każde ogniwo w procesie przeszczepiania organu musi sprawnie działać.

 fot. Sylwia Mierzejewska
Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter