NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Jak dostosować rynek do potrzeb osób chorych przewlekle

Zwiększenie świadomości społecznej na temat osób, które pomimo choroby przewlekłej nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale starają się prowadzić normalne, aktywne życie, w tym kontynuować pracę zawodową, to cel kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”

Organizatorem kampanii są Pracodawcy RP, wspierani w bieżących działaniach przez wybitnych ekspertów medycznych i 9 organizacji, skupiających pacjentów chorujących przewlekle. W tym roku działania kampanii zostały objęte patronatem Ministra Zdrowia.

Oddźwięk i skala poparcia, z jakimi spotkały się dotychczasowe inicjatywy kampanii, pokazują, że dotyka istotnych spraw wielu grup społecznych i instytucji, nie tylko pacjentów.

Zmiany demograficzne, rosnąca liczba osób żyjących z chorobami przewlekłymi oraz coraz mocniej zaznaczający się deficyt pracowników na rynku pracy, to problem całej Europy i wielu innych rozwiniętych gospodarek świata. W tych krajach trwa dyskusja nad sposobem rozwiązania problemu i narasta przekonanie o potrzebie odejścia od dotychczasowej, ustandaryzowanej koncepcji pracy i stworzenia jej nowego modelu, który będzie uwzględniał bieżące możliwości i potrzeby konkretnej osoby.

Dlatego w tym roku organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” postanowili zwrócić się bezpośrednio do środowiska pracodawców z inicjatywą, aby spojrzeli na osoby chorujące przewlekle jak na innych pracowników, którzy swoimi umiejętnościami i wiedzą mogą w znaczny sposób przyczynić się do sukcesów organizacj w której są zatrudnieni.

Na zlecenie organizatorów kampanii zostały przeprowadzone dwa badania: jakościowe, mające na celu identyfikację problemów osób chorujących przewlekle na rynku pracy oraz ilościowe, badające postawy polskich pracodawców. Badania pokazały przede wszystkim, że pracodawcy i pracownicy chorujący przewlekle żyją w osobnych światach, które dzieli brak zaufania. Pracownik nie mówi o swojej chorobie, a pracodawca w najlepszym przypadku się o to nie pyta. Ale mimo tego, że jest to wciąż dominująca rzeczywistość, nie brakuje przykładów na to, że część pracodawców wdraża praktyki, ułatwiające pracownikom chorującym przewlekle łączenie leczenia z pracą. Oprócz elastycznego czasu pracy, okresowej możliwości wykonywania obowiązków w zmniejszonym wymiarze godzin czy zmiany stanowiska, są firmy, które stosują już zaawansowane rozwiązanie wspierające pracownika, jak specjalne programy adaptacyjne po powrocie ze zwolnienia chorobowego.

Dlatego w ramach tegorocznej odsłony kampanii jej organizatorzy postanowili zwrócić się do pracodawców z prośbą o nadesłanie przykładów najlepszych praktyk stosowanych przez nich w trosce o chorujących pracowników, zebrać je i opublikować w formie raportu „Firmy przyjazne pracownikom chorującym przewlekle”. Celem tej inicjatywy jest zarówno uhonorowanie firm, które wychodzą naprzeciw potrzebom pracownikom z doświadczeniem choroby przewlekłej, jak i zachęcenie innych firm, aby dołączyły do tego grona.

Jednocześnie, jako że z badań postaw pracodawców jednoznacznie wynika, że równie ważne jest ich przekonanie, że chory przewlekle pracownik jest dobrze i skutecznie leczony, a choroba trzymana pod kontrolą, drugą planowaną w tym roku inicjatywą jest petycja „Każdy chory przewlekle choruje inaczej”. Wśród postulatów na pierwszy plan wysuwa się apel o zapewnienie odpowiedniej opieki, w tym dostępu do nowych terapii, zwiększających możliwość spersonalizowanego leczenia i utrzymania choroby pod kontrolą. Bez wsparcia ze strony polityki zdrowotnej trudno będzie osobom chorym przewlekle pozyskać zaufanie pracodawców i promować wśród nich postawy sprzyjające utrzymaniu pracy przez chorujących pracowników.

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Aktualności

MZ znosi limity na refundację wyrobów stomijnych

MZ opublikowało projekt rozporządzenia, która diametralnie zmienia formę refundacji wyrobów stomijnych wydawanych na zlecenie, która dla stomików jest bardzo niekorzystna. W Polsce…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter