NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Jak wzmocnić aktywność intelektualną seniorów

Zarówno aktywność fizyczna, jak i umysłowa są kluczem do zachowania dobrego zdrowia, pozytywnego nastroju i chęci do życia przez długie lata. Seniorzy będący na emeryturze nie powinni zapominać o gimnastyce, spacerach, a przede wszystkim o ćwiczeniu pamięci, która w podeszłym wieku nie jest tak dobra jak wcześniej.

Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą zachować pełnię umysłu jak najdłużej.

Po przejściu na emeryturę oraz odchowaniu dzieci większość seniorów nie wie, co robić z tak dużą ilością wolnego czasu. Dużym problemem w szczególności jest sytuacja, gdy mieszkają sami. Coraz rzadziej sobie gotują, wychodzą z domu, spotykają się ze znajomymi, a ich głównym zajęciem jest siedzenie w fotelu i oglądanie telewizji. To duży błąd! Mózg człowieka, tak jak i jego ciało, ulega procesom starzenia, dlatego każdego dnia należy wykonywać proste ćwiczenia by cieszyć się dobrą pamięcią jak najdłużej.

Dobrym pomysłem jest układanie puzzli. To nie tylko świetna rozrywka dla dzieci, ale również osób starszych. Osoby, które regularnie układają puzzle lub rozwiązują łamigłówki logiczne czy krzyżówki rzadziej chorują na wszelkiego rodzaju choroby neurologiczne. Dzięki takiej rozrywce opóźniamy wystąpienie demencji, otępienia bądź utraty pamięci. Mogą być one również skuteczną formą rehabilitacji po udarach, ponieważ pomagają ćwiczyć koncentrację oraz skupienie.

Duże znaczenie dla seniorów ma również kontakt z rówieśnikami, z którymi mogą miło spędzić czas, porozmawiać , czy pójść na spacer. W Internecie znaleźć można wiele miejsc, które dedykowane są seniorom, np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, dancingi, a także pobyty opiekuńczo-lecznicze dla seniorów, w których nie tylko zadbają o swoje zdrowie, ale również mogą poznać nowe osoby.

– Wiemy, jak ważna jest aktywność intelektualna w wieku senioralnym, dlatego w naszym centrum medycznym każdego dnia zachęcamy podopiecznych do zajęć manualnych, terapeutycznych, które pomogą ćwiczyć ich pamięć. Układamy wspólnie puzzle, rysujemy, rozwiązujemy krzyżówki. Staramy się zapewnić seniorom jak najbardziej domową atmosferę i zagwarantować opiekę na najwyższym poziomie. Nasi podopieczni mają do dyspozycji wiele różnych atrakcji, począwszy od spacerów w ogrodzie, spotkania towarzyskie, po występy muzyczne i teatralne, a nawet dancingi i muzykoterapię. Wspólne zabawy i możliwość spędzania czasu w większym gronie jest niezwykle ważne dla osób starszych, które niestety tracą swoich przyjaciół z młodszych lat oraz nie czują się potrzebni swoim najbliższym. Spędzanie czasu z rówieśnikami daje im poczucie, że są dla kogoś ważni i interesuje kogoś ich los. A jak wiadomo każdy człowiek chce czuć się ważny i kochany. Dlatego towarzystwo oraz zajęcia manualne pomogą zachować im zdrowie przez wiele lat – mówi Beata Drzazga, właścicielka Centrum Medycznego BetaMed S.A.

Dobrym sposobem na ćwiczenie pamięci jest również czytanie książek. Wystarczy poświęcić dziennie ok. 2 godzin na czytanie książki, którą można wypożyczyć z biblioteki czy miesięczniki. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Należy unikać dużej ilości cukrów orz tłuszczów zwierzęcych, ponieważ powodują zanik komórek mózgowych i mogą prowadzić do choroby Alzheimera. Dieta powinna opierać się na produktach bogatych w białko, a także być bogata w owoce i warzywa, zboża, orzechy oraz kiełki.

By zachować dobrą pamięć na długie lata warto ćwiczyć umysł poprzez rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, czytanie książek czy układanie puzzli. Dodatkowo duże znaczenie ma odpowiednia dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Również kontakt z drugim człowiekiem ma ogromne znaczenie dla mózgu. Wspólne rozmowy i spędzanie czasu pomoże seniorowi zachować dobre zdrowie o wiele dłużej niż siedzenie przed telewizorem i oglądanie seriali.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *