NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Już 5-latek może uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu

Statystyki są szokujące: na świecie co 6 sekund ktoś doznaje udaru mózgu. W Polsce to ok. 80 tys. osób rocznie, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Udar mózgu to stan zagrażający życiu, w którym ważna jest naprawdę błyskawiczna reakcja. Przeprowadzone badania pokazują, że nawet 5-letnie dziecko może rozpoznać charakterystyczne objawy udaru mózgu u osoby, z którą przebywa i odpowiednio zareagować – wykręcić numer alarmowy 112 i wezwać karetkę. Wystarczy je tylko tego nauczyć.

Pomimo znacznego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w Polsce w zakresie diagnostyki i terapii udaru mózgu, nadal pozostaje on jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych. Zarówno w swojej praktyce klinicznej, jak i w życiu prywatnym, niejednokrotnie spotykamy osoby, które go doznały i borykają się z jego konsekwencjami. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Odpowiednia edukacja, najlepiej prowadzona już od najmłodszych lat, może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu katastrofalnym skutkom udaru mózgu. Takim projektem jest program FAST Heroes, powstały w ramach Inicjatywy Angels. Zyskał on poparcie Światowej Organizacji Udaru Mózgu, a w Polsce wielu ekspertów w dziedzinie neurologii – zauważa dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni, przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Program edukacyjny FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 będzie realizowany w Polsce już po raz trzeci w maju br. W pierwszych dwóch edycjach wzięło udział blisko 20 000 dzieci i ponad 920 szkó i przedszkoli z całego kraju. Program spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony nauczycieli, rodziców, jak i samych dzieci.

  • Program edukacyjny FAST Heroes to niezwykle potrzebna inicjatywa. Sam znam osoby, które doznały udaru mózgu – ostatnio właśnie z tego powodu do szpitala trafiła moja koleżanka. Dlatego ponownie już, jako Fundacja, wspieramy ten niezmiernie wartościowy program i staramy się pomóc w jego popularyzacji. Wiem też, że spotyka się on z bardzo pozytywnym odbiorem środowiska nauczycielskiego, z czego się niezmiernie cieszę. Bardzo gorąco zachęcam wszystkie przedszkola i szkoły do przystąpienia do programu. Pragnę nadmienić, że jest on nie tylko wartościowy merytorycznie, ale też atrakcyjny wizualnie, co sprawia, że dzieci bardzo chętnie w nim uczestniczą, równocześnie świetnie się bawiąc – mówi Marcin Korczyc, nauczyciel i prezes Fundacji „Ja, Nauczyciel”.

Organizatorzy programu, Inicjatywa Angels, która od lat prowadzi wytężone działania mające na celu poprawę jakości leczenia pacjentów z udarem mózgu oraz zwiększenia liczby oddziałów udarowych w Polsce i na świecie, mają nadzieję, że również w tej edycji do programu dołączą kolejne placówki edukacyjne i tysiące dzieci.

Dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie” zauważa, że: program edukacyjny FAST Heroes w przystępny sposób i dostosowany do wieku dzieci, pomaga przekazywać wiedzę potencjalnie ratującą życie. Już 5-latek może nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne objawy udaru mózgu i odpowiednio zareagować. Dlatego postanowiliśmy objąć tę wyjątkową inicjatywę patronatem Stowarzyszenia Udarowcy. Wierzymy głęboko, że uczestnictwo w programie może realnie podnieść wiedzę na temat udaru mózgu, nie tylko wśród najmłodszych, ale także ich rodziców i dziadków.

NAGRODY BOHATERÓW ZAŁOGI FAST 2022
W tym roku organizatorzy FAST Heroes po raz pierwszy zdecydowali się przyznać specjalne nagrody nauczycielom szczególnie zaangażowanym w realizację programu, a także dzieciom, które wykazały się wyjątkowym entuzjazmem i wykorzystały zdobytą w kampanii wiedzę w prawdziwym życiu. Czas na zgłaszanie kandydatów do nagród mija 6 maja br.
Szczegółowe informacje na temat kategorii i warunków uczestnictwa znajdują się na stronie https://pl-pl.fastheroes.com/awards//.

Szczegółowe informacje na temat programu i rejestracji placówek: www.fastheroes.com
Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *