NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Kolejna grupa leków bez refundacji

Kolejna lista refundacyjna bez leku dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi.

W projekcie lipcowej listy refundacyjnej ogłoszonej przez Ministerstwo Zdrowia brakuje innowacyjnego leku dla chorych z nawrotowym lub przerzutowym płaskonabłonkowym nowotworem głowy i szyi. Mimo starań pacjentów, lekarzy, organizacji, stowarzyszeń związanych ze zdrowiem i wielu rozmów z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, chorzy z tym typem nowotworu nadal nie mają dostępu do leczenia niwolumabem. Immunoterapię mogą uzyskać tylko dostając się do badania klinicznego lub
w ramach czasochłonnej procedury RDTL (do tej pory wydano już 10 zgód na ten proces).

– Wyrażamy głęboki żal i ubolewanie, że rządzący nie posłuchali naszego głosu – mówi Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizator kampanii „Rób to z głową” o nowotworach głowy i szyi. – Pan Minister po raz kolejnych próbuje odebrać nadzieję pacjentom, ale zapewniam, że nie poddamy się i prędzej czy później wyrównamy standardy leczenia w Polsce do standardów europejskich – zapowiada.

– Wierzę, że jeszcze w tym roku polscy chorzy z nowotworami głowy i szyi będą mogli skorzystać ze skutecznego leczenia, które od dawna jest już dostępne w Europie. Nie ustaniemy w walce o tę grupę pacjentów – podkreśla Joanna Konarzewska-Król, dyrektor zarządzający Fundacją Onkologiczną Nadzieja.

Na wieść o braku niwolumabu na lipcowej liście refundacyjnej obojętni nie pozostają również lekarze.

– Codziennie widzę dramaty pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Uważam, że zasługują na dostęp do wszystkich metod leczenia, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną – mówi dr Spławski z Kliniki Nowotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii
w Warszawie.

Rozczarowania nie kryje również dr n. med. Izabela Łasińska z Oddziału Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jako pierwsza w Polsce wypisała wniosek o RDTL dla pacjenta z nowotworem głowy i szyi.

– Za każdym razem, kiedy piszę wniosek dla pacjenta, liczę na to, że będzie to ostatni dokument tego typu, który wypełniam. Każdy wiosek to czas – niestety zdarzali się pacjenci, którym go zabrakło i mimo otrzymania zgody na leczenie, nie doczekali do momentu rozpoczęcia terapii – wyznaje lekarka.

Immunoterapia dla części pacjentów jest jedyną nadzieją i szansą na normalne funkcjonowanie. Dlatego zarówno pacjenci i ich bliscy, organizacje pacjenckie jak i lekarze nie tracą nadziei i wierzą, że Ministerstwo Zdrowia podejmie słuszną decyzję i rozwiąże problem chorych z nowotworami głowy i szyi.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Ucho 2023: Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej

Od niedzieli 19 listopada w Kajetanach pod Warszawą trwa XLVI Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa UCHO2023 – Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej w codziennej praktyce. „Co…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Złoty Skalpel 2023: nagrodzono najlepszych!

Serce rośnie, kiedy widzi się, jak polscy innowatorzy zmieniają oblicze medycyny. Ich odkrycia i praca to ogromna szansa i nadzieja na skuteczniejsze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter