NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki?

„Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie Polaków”. – Chcemy stworzyć platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy medycyną a innymi gałęziami nauki – mówi prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu. Wydarzenie odbędzie się w 25-27 listopada w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, a uczestniczyć w nim będzie można zarówno stacjonarnie, jak i online. To będzie wyjątkowe wydarzenie – swoją obecność potwierdzili Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski, przedstawiciele władz państwowych i ponad 150 najznamienitszych przedstawicieli świata Polskiej nauki i medycyny – uczelni wyższych medycznych i niemedycznych, instytutów badawczych i największych placówek medycznych w Polsce.

Organizatorami 6. edycji Kongresu „Zdrowie Polaków” są: Rada Główna Instytutów Badawczych, Światowe Centrum Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz fundacja „Po Pierwsze Zdrowie”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu RP, Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polskie innowacje w dziedzinie medycyny a koncepcja „One Health”

Celem Kongresu będzie stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy medycyną a innymi gałęziami nauki. Jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński – chcemy zaprezentować m.in. te osiągnięcia, wdrożenia czy programy naukowe, które mają zasadniczy lub znaczący wpływ na zdrowe życie, dobrostan społeczny, rozwój profilaktyki i diagnostyki, a także bezpieczeństwo socjalne oraz życie rodzinne. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznej tematyki Kongresu powiązanej z hasłem „One Health”.

Profesor Henryk Skarżyński zaznacza, że koncepcja One Health to zintegrowane, jednoczące podejście, którego celem jest zrównoważenie i optymalizacja zdrowia ludzi, zwierząt i ekosystemów. – Mówiąc w skrócie jest to pogodzenie różnych interesów (zwierząt, roślin, ludzi, ekosystemów) – wszystkiego, co ma wpływ na nasze zdrowie. Kierując się założeniami One Health, należy opracować zintegrowane strategie osłabienia, a nawet kontrolowania zagrożeń. Aby idea ta została uznana za punkt wyjścia w programie zmian w skali globalnej i stała się podstawą działań prozdrowotnych na świecie, musi uzyskać poparcie wielu środowisk w większości krajów na świecie –dodaje.

„Musimy ze sobą ściśle współpracować”

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa oraz wysłuchania licznych dyskusji w ramach 6. Kongresu „Zdrowie Polaków”. Porozmawiamy m.in. o tym dlaczego się nie badamy, dlaczego powinniśmy się badać, a także na jakie nowe i skuteczne rozwiązania  z zakresu diagnostyki możemy liczyć w niedalekiej przyszłości. Już 25 listopada spotkamy się w gronie wybitnych ekspertów, poruszymy tematy dotyczące szeroko pojętej ochrony zdrowia, ale i najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauki, jako szansy na poprawę zdrowia oraz dobrostanu Polaków – mówi Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, jeden z prelegentów w tegorocznym Kongresie „Zdrowie  

Wieloletnia historia kongresów „Zdrowie Polaków” pokazała, że poziom wiedzy na temat licznych oryginalnych rozwiązań naukowych czy wdrożeń mających oddziaływanie na zdrowie i dobrostan społeczeństwa, jest niewielki. Aby to zmienić, główne przesłanie tegorocznego wydarzenia skupi się na pokazaniu, jak dużo przedstawiciele zawodów medycznych oraz naukowcy z innych obszarów zrobili dla zdrowia człowieka w Polsce.

Upowszechnienie tej wiedzy to mozolne przywracanie wysokiej pozycji i prestiżu ludziom nauki i medycyny, których zaangażowanie jest często przeogromne, jednak niedoceniane i niewystarczająco finansowane. Jeżeli tego wyzwania nie podejmiemy, to nie przekonamy do nauki, badań i wdrożeń społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia – zauważa prof. Henryk Skarżyński.

Do dyskusji w ramach 6. odsłony Kongresu „Zdrowie Polaków” zaproszeni zostali wybitni eksperci, czołowi decydenci ze świata polityki, przedstawiciele samorządów, uniwersytetów oraz szkół wyższych. W rozmowach wezmą udział  także reprezentanci licznych towarzystw i ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i instytucji medycznych.

Jestem przekonany, że tegoroczna edycja Kongresu przyniesie wzrost zainteresowania polskimi innowacjami i osiągnięciami w sferze medycyny wśród szerokiego grona odbiorców, w tym ogólnopolskich mediów, a także przyczyni się do stworzenia platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, zbierającej oraz opisującej polskie osiągnięcia medyczne i techniczne, które wspierają i rozwijają dobrostan społeczeństwa – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: Strona główna – Kongres Zdrowie Polaków

Śledźcie nasz profil na Facebook. Będziemy dla Państwa relacjonować na żywo, co dzieje się w czasie obrad.

Wydarzenie transmitowane na żywo i ogólnodostępne online. REJESTRACJA NIE JEST WYMAGANA!

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Nauka łączy Polaków – 3. Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

Za nami trzecia edycja Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, który w dniach 25-26 maja 2025 odbywał się w Politechnice Warszawskiej oraz w Instytucie…
LEKARZInnowacje

Pasożyty kontra choroby autoimmunologiczne i zapalne

Polska naukowczyni odkryła leczniczy potencjał pasożytów. Przez wieki wzbudzały lęk i obrzydzenie, teraz mogą okazać się kluczem do przełomowych terapii. Dr hab….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Kulisy powstania hymnu 3. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa

Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, jest pomysłodawcą i ojcem chrzestnym hymnu 3. Kongresu Nauka dla…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *