NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Konieczna refundacja leku na przewlekłą białaczkę limfocytową

Niewielka grupa pacjentów z rzadką odmianą przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL) wymaga leczenia lekiem w Polsce wciąż nie refundowanym. Bez niego czas przeżycia tej grupy chorych skraca się do dwóch miesięcy.

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to najczęściej występujący nowotwór krwi jednak 75% pacjentów nie wymaga leczenia w momencie rozpoznania, a 1/3 nigdy nie będzie go wymagała. Niestety grupa pacjentów, u których choroba szybko postępuje i w pewnym momencie dostępne metody leczenia przestają być skuteczne, a lek ratujący życie wciąż nie jest w Polsce refundowany. Chodzi o niewielką grupę pacjentów z delecją 17p lub mutacją TP53, czyli zaledwie ok. 50 osób, których czas przeżycia bez tej terapii, skraca się do dwóch miesięcy.

Lekarze hematolodzy i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od kilku miesięcy starają się, aby wenetoklaks był w Polsce refundowany. Niestety na decyzję nie ma zbyt wiele czasu ponieważ pacjenci, którzy przestają odpowiadać na wcześniejsze terapie umierają w ciągu 1,5-2 miesięcy. Przewlekła białaczka limfocytowa przestała być chorobą wyłącznie osób starszych, w tej chwili chorują na nią również osoby w wieku 35-50 lat.

Jedną z terapii, która zmieniła rzeczywistość, jeżeli chodzi o leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej był ibrutynib. Udało się go niedawno udostępnić chorym w Polsce. Niestety, pojawia się problem, gdy chory przestaje reagować na leczenie, zwykle nie wcześniej niż po paru latach od jego rozpoczęcia – mówił prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM podczas Letniej Akademii Onkologicznej w Warszawie. Istnieje lek – wenetoklaks, który byłby rozwiązaniem dla tych pacjentów i już wszedł do standardów leczenia PBL w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale w Polsce wciąż nie jest dostępny – dodał prof. Jędrzejczak.

Lekarze hematolodzy i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od kilku miesięcy starają się, aby wenetoklaks był w Polsce refundowany. Niestety na decyzję nie ma zbyt wiele czasu ponieważ pacjenci, którzy przestają odpowiadać na wcześniejsze terapie umierają w ciągu 1,5-2 miesięcy. Przewlekła białaczka limfocytowa przestała być chorobą wyłącznie osób starszych, w tej chwili chorują na nią również osoby w wieku 35-50 lat.

Białaczka limfocytowa jest strasznie podstępną chorobą. Mnie zaatakowała, kiedy miałem 43 lata. Byłem leczony w Gdańsku tradycyjną chemioterapią w schemacie FCR przez prawie rok. Pomimo tego, że byłem w doskonałej formie, wystąpiły komplikacje – miałem paraliż prawej części twarzy, nastąpiła aktywacja łuszczycy, wystąpiła agranulocytoza, czyli kompletny brak odporności spowodowany chemioterapią. FCR jest bardzo agresywną chemioterapią, która u większości młodych pacjentów, którzy odpowiedzą na tę terapię, przynosi znakomite rezultaty lecz skutki uboczne, szczególnie kiedy terapia musi być powtarzana, są bardzo szkodliwe dla pacjenta i długoterminowo mogą spowodować daleko idące konsekwencje w postaci wtórnych nowotworów, kompletnego zniszczenia szpiku kostnego, powstania nowych delecji genetycznych itp. w moim przypadku remisja niestety trwała zaledwie parę miesięcy, a przez rok przyjmowania chemioterapii moje życie i funkcjonowanie było znacznie utrudnione. Nie mam żadnych delecji genetycznych, w związku z tym nie mogę być leczony ibutrynibem. Gdyby nie przypadek, dzięki któremu dostałem się do badania klinicznego dla wenetoklaksu prawdopodobnie już nie byłoby mnie na tym świecie. Wenetoklaks zacząłem przyjmować w czerwcu 2017 roku. W przeciągu 5 tygodni ambulatoryjnego leczenia moja morfologia była w normie. Dodatkowo nie mam żadnych skutków ubocznych. Od czerwca jestem innym człowiekiem. Pracuję, zajmuję się dziećmi, uprawiam sport. Prowadzę normalne życie. Tylko co będzie, jak skończy się badanie kliniczne? Osoby decydujące o refundacji wenetoklaksu mają w swoich rękach życie takich ludzi jak ja – mówi Pan Andrzej, pacjent z przewlekłą białaczką limfocytową z Trójmiasta.

Przewlekła białaczka limfocytowa nie jest chorobą wyłącznie osób starszych, jak się powszechnie uważa. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych prowadzi grupę wsparcia dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową.

Jest w niej coraz więcej osób w wieku 25-50 lat, które są za młode na to, aby umierać. Mają przed sobą plany, marzenia, mają dzieci, rodzinę i ogromną wolę życia. Bardzo cieszyliśmy się z powodu refundacji ibrutynibu, brakuje jeszcze kropki nad i w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej, by dać chorym to, co medycyna może już zaoferować, by ci pacjenci mogli żyć i cieszyć się rodziną, bliskimi, pracą, podróżami, wszelkimi formami aktywności – mówi Beata Ambroziewicz, członek Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Wenetoklaks to wspólne marzenie hematologów i pacjentów. Mamy nadzieję, że już niedługo uda się to marzenie spełnić – skomentowali jednym głosem podczas Letniej Akademii Onkologicznej Aleksandra Rudnicka, redaktor naczelna „Głosu Pacjenta Onkologicznego” i prof. Wiesław Jędrzejczak.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Medal honorowy dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Podczas trwających od kilku dni obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim prof. Henryk Skarżyński został odznaczony medalem honorowym „Powstanie w…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Osobowości i Sukcesy Roku 2023

W poniedziałek 24 kwietnia w Warszawie odbyła się uroczysta gala „Osobowości i Sukcesy”. Wśród głównych nagrodzonych znalazł się prof. Henryk Skarżyński, dyrektor…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter