NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Krew pępowinowa: duże możliwości, małe zainteresowanie

Aż 85 proc. kobiet w ciąży słyszało o bankowaniu krwi pępowinowej – wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) wraz z Millward Brown Healthcare. Choć odsetek mam, które decydują się zbankować krew pępowinową jest coraz większy, wciąż stosunkowo niewielu rodziców decyduje się na ten krok.

Centralne Laboratorium PBKM ma międzynarodową akredytację. fot. archiwum

Z 3 do 7 proc. wzrósł odsetek kobiet, które zdecydowały się oddać krew pępowinową podczas porodu – wynika z badań przeprowadzonych grudniu 2013 r. Coraz większa jest też świadomość kobiet, że pobranie krwi pępowinowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, a blisko połowa wszystkich mam uważa pobranie i przechowanie krwi pępowinowej za jedyny sposób zabezpieczenia komórek macierzystych. Nie dziwi zatem fakt, że blisko 16 proc. matek chciałoby skorzystać z tej usługi.
„W przeciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy wyraźny wzrost zainteresowania przyszłych mam możliwością pobrania krwi pępowinowej. Wpływ na to może mieć rosnąca świadomość przyszłych mam o możliwościach wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej – z naszego banku już kilkanaścioro dzieci zostało wyleczonych krwią pępowinową. Jednak jak pokazały nasze badania, wciąż mały odsetek rodzących decyduje się już na ten krok” – mówi dr Tomasz Baran, prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Nowoczesne laboratorium

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) umacnia swoją pozycję w Europie. Na początku roku otworzył największe i najnowocześniejsze w Europie Środkowej laboratorium przeznaczone wyłącznie do preparowania krwi pępowinowej. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Jej wartość to aż kilka milionów euro. W nowym laboratorium możliwe jest przechowywanie 400 tys. porcji krwi. Dziennie preparuje się nawet kilkadziesiąt porcji krwi pępowinowej z Polski i z zagranicy, a może ich być trzy razy więcej.
„Wykorzystanie potencjału komórek macierzystych z krwi pępowinowej to znak naszych czasów. Ostatnio amerykańscy naukowcy z Loyola University Medical Center jako pierwsi skutecznie przeszczepili namnożone komórki macierzyste z krwi pępowinowej pacjentom chorym na białaczkę i chłoniaka. Takie osiągnięcia są możliwe dzięki odpowiedniej preparatyce i nowoczesnej technologii. Dlatego, aby sprostać wyzwaniom współczesnej medycyny, zdecydowaliśmy się na nowe laboratorium” – mówi Tomasz Baran.

Światowe standardy

Laboratorium uzyskało akredytację zarówno polskich, jak i międzynarodowych instytucji. Ponadto podczas całego procesu stosuje międzynarodowe procedury AABB (American Associacion of Blond Banks). Akredytacja AABB umożliwia rodzicom, którzy przechowują krew pępowinową swoich dzieci w PBKM, wykorzystanie – w razie potrzeby – preparatu we wszystkich renomowanych ośrodkach transplantologicznych na całym świecie. PBKM jest jednym z pięciu publicznych i prywatnych banków krwi pępowinowej w Europie i jedynym w Polsce, który uzyskał akredytację AABB. Laboratorium PBKM oprócz bankowania rodzinnego realizuje także bankownie publiczne – na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Rozwoju Transplonotologii POLGRAFT, a także projekty naukowe wspólnie z instytucjami badawczymi, m.in. Polską Akademią Nauk.

Nie tylko onkologia

Perspektywy i możliwości zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej ciągle się rozwijają. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Rurze zastosowali przełomową terapię w leczeniu 2,5 letniego chłopca z dziecięcy porażeniem mózgowym, które doprowadziło go do wegetacji. Po dwóch miesiącach terapii zauważono znaczący postęp: chłopiec się uśmiechał, podzielnie siadł, jadł oraz wypowiadał coraz bardziej rozbudowane zdania.
„To wszystko, co mówimy o przeszczepieniu szpiku możemy zrobić też z komórkami macierzystymi. Warto podkreślić, że to nie jest lek na wszystko, ale komórki macierzyste mają już swoje miejsce w medycynie – mówi Tomasz Baran – To co już się udało osiągnąć, to ponad 30 tys. zabiegów z użyciem komórek macierzystych. Głównie hematologicznych i onkologicznych, ale rozwija się też medycyna regeneracyjna, czyli zastosowanie komórek macierzystych także w innych sytuacjach, np. gdy dochodzi do uszkodzenia komórek i wiadomo, że one same się nie zregenerują. Coraz częściej współpracujemy z ośrodkami niehematologicznymi, które wykorzystują komórki macierzyste w chorobach, w których nie ma już ratunku. To wciąż eksperymentalne użycie komórek macierzystych, ale widać, że ich możliwości są dużo szersze” – mówi dyrektor polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja: choroba kruchych kości, która niszczy marzenia

Wykrzywione kości, deformacje szkieletu, nawracające złamania, przedwcześnie wypadające zęby, osłabione mięśnie, problemy z poruszaniem się i nieustanny ból – tak wygląda codzienność…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter