NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Lek na cukrzycę tylko raz na dobę?

Firma Sanofi złożyła do amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA), wniosek o rejestrację nowego, eksperymentalnego leku przeciw cukrzycy do stosowania raz na dobę.

fot. frankielon (CC BY SA)

Wniosek dotyczy rejestracji eksperymentalnego leku złożonego, zawierającego insulinę glargine 100 jednostek/ml i liksysenatyd, który w przypadku rejestracji będzie podawany w postaci jednego wstrzyknięcia na dobę w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

„W dalszym ciągu istnieją duże niezaspokojone potrzeby medyczne wśród chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ u ponad połowy z nich stężenie cukru we krwi nie osiąga wartości docelowych, mimo stosowania leków doustnych lub insuliny. W związku z tym Sanofi dostrzega ogromną przestrzeń do zagospodarowania i opracowania nowych możliwości leczenia i terapii” – powiedział Pierre Chancel, Senior Vicepresident  Globalnego Działu Diabetologii firmy Sanofi.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez FDA, firma Sanofi skorzysta z opcji przyspieszonego rozpatrzenia (priority review) w ciągu sześciu miesięcy zamiast standardowego 10 -miesięcznego trybu.

Wniosek ten opiera się na danych z badań fazy III LixiLan-O i LixiLan-L, których korzystne wyniki opublikowano na początku 2015 roku. W badaniach wzięło udział ponad 1900 pacjentów na całym świecie, w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności leku złożonego stosowanego przez pacjentów, u których nie uzyskano kontroli z zastosowaniem odpowiednio doustnych leków przeciwcukrzycowych lub terapii insuliną bazalną.

Nazwa leku nie została jeszcze ustalona. Preparat nie uzyskał jeszcze oceny bezpieczeństwa i skuteczności, wydawanej przez organy rejestracyjne.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter