NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Lek na cukrzycę tylko raz na dobę?

Firma Sanofi złożyła do amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA), wniosek o rejestrację nowego, eksperymentalnego leku przeciw cukrzycy do stosowania raz na dobę.

fot. frankielon (CC BY SA)

Wniosek dotyczy rejestracji eksperymentalnego leku złożonego, zawierającego insulinę glargine 100 jednostek/ml i liksysenatyd, który w przypadku rejestracji będzie podawany w postaci jednego wstrzyknięcia na dobę w leczeniu osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

„W dalszym ciągu istnieją duże niezaspokojone potrzeby medyczne wśród chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ u ponad połowy z nich stężenie cukru we krwi nie osiąga wartości docelowych, mimo stosowania leków doustnych lub insuliny. W związku z tym Sanofi dostrzega ogromną przestrzeń do zagospodarowania i opracowania nowych możliwości leczenia i terapii” – powiedział Pierre Chancel, Senior Vicepresident  Globalnego Działu Diabetologii firmy Sanofi.

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez FDA, firma Sanofi skorzysta z opcji przyspieszonego rozpatrzenia (priority review) w ciągu sześciu miesięcy zamiast standardowego 10 -miesięcznego trybu.

Wniosek ten opiera się na danych z badań fazy III LixiLan-O i LixiLan-L, których korzystne wyniki opublikowano na początku 2015 roku. W badaniach wzięło udział ponad 1900 pacjentów na całym świecie, w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności leku złożonego stosowanego przez pacjentów, u których nie uzyskano kontroli z zastosowaniem odpowiednio doustnych leków przeciwcukrzycowych lub terapii insuliną bazalną.

Nazwa leku nie została jeszcze ustalona. Preparat nie uzyskał jeszcze oceny bezpieczeństwa i skuteczności, wydawanej przez organy rejestracyjne.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter