NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

LUCAS ratuje życie

Nowoczesna technologia i zaangażowanie ratowników pozwalają uratować życie nawet w przypadkach krytycznych. Pacjentka z Poznania po trzykrotnym zatrzymaniu krążenia i trwającej prawie godzinę reanimacji została uratowana dzięki zastosowaniu specjalistycznego urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Lucas.

Walka o życie trwała prawie godzinę (trzykrotnie poddawano pacjentkę reanimacji) i dzięki wykorzystaniu robota LUCAS zakończyła się pełnym sukcesem fot. archiwum

Zespół Poznańskiego Pogotowia Ratunkowego został wezwany do domu kobiety, która skarżyła się na ból w klatce piersiowej i duszność. Ratownicy przeprowadzili badanie i przesłali zapis EKG do ośrodka hemodynamiki. Wtedy nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Ratownicy przystąpili do reanimacji, wspomagając się urządzeniem Lucas, zapewniającym stały, jednostajny rytm uciśnięć. Odzyskano spontaniczne krążenie, jednak sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie. Za każdym razem pacjentka była reanimowana przy wsparciu Lucasa. Akcja ratunkowa trwała ponad godzinę.

„Tak długa reanimacja bez wsparcia zaawansowanego technologicznie urządzenia byłaby mniej skuteczna – mówi ratownik medyczny Robert Hałuszka. – Mimo, że jesteśmy odpowiednio szkoleni to przy długiej akcji ratowniczej nasze siły słabną. Dzięki zastosowaniu sprzętu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej pacjentkę udało się uratować”.
W trakcie trwania akcji ratowniczej kobieta została przewieziona do Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, w którym wdrożono procedurę plastyki w obrębie naczyń wieńcowych na pracującym urządzeniu Lucas. Trzy miesiące po dramatycznej walce poznańskich ratowników można być już pewnym, że 64-letnia pacjentka wraca do zdrowia.

Działanie to powiązane jest z szerszym programem leczenia niewydolności krążenia wchodzącego w skład programu ECMO dla Wielkopolski . Założeniem działającego już od roku w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu programu jest powszechne wykorzystanie wspomagania krążenia pozaustrojowego u pacjentów z niewydolnością krążenia na terenie Wielkopolski.
Procedura ECMO rozpoczyna się w zespole ratownictwa medycznego, który musi dowieźć pacjenta do szpitala w jak najlepszym stanie, aby uruchomiony w tym samym czasie zespół lekarzy mógł zastosować zaawansowane techniki leczenia.

Jest to pierwszy tego typu przypadek medyczny na terenie Wielkopolski z wykorzystaniem mechanicznej kompresji klatki piersiowej zakończony pełnym sukcesem. Na pracującym urządzeniu wykonana skuteczną  procedurę udrożnienia naczyń wieńcowych u pacjenta z zawałem mięśnia sercowego. Projekt „ECMO dla Wielkopolski” powstał oddolnie z inicjatywy poznańskich lekarzy ze szpitali: Przemienienia Pańskiego i przy ul. Przybyszewskiego oraz pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Obecnie planuje się rozszerzenie procedury ECMO na cały kraj.

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Aktualności

MZ znosi limity na refundację wyrobów stomijnych

MZ opublikowało projekt rozporządzenia, która diametralnie zmienia formę refundacji wyrobów stomijnych wydawanych na zlecenie, która dla stomików jest bardzo niekorzystna. W Polsce…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter