NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Luka pokoleniowa w zawodzie pielęgniarki

W polskim systemie zdrowia jest zdecydowanie za mało pielęgniarek. Obecnie mamy do czynienia z luką pokoleniową w zawodzie – średnia wieku wynosi 51 lat.

Przy okazji powstania strategii dla polskiego pielęgniarstwa opracowywanej wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przez cały ubiegły rok Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreślała potrzebę wykształcenia młodej kadry.

Zawód pielęgniarki i położnej postrzegany jest przez społeczeństwo bardzo dobrze. Pod tym względem Polska zajmuje wysokie miejsce w rankingu społecznego odbioru. Problemem jest jak przekonać młodzież, że warto studiować pielęgniarstwo i pozostać w zawodzie powiedziała serwisowi eNewsroom Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – To, co warto podkreślić i o czym musi pamiętać przyszła kadra, to piękno i samodzielność tej profesji. Pielęgniarki i położne pracują w oparciu o ustawę o tych zawodach. Wykonują czynności lecznicze, diagnostyczne, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne. Stanowią część zespołu terapeutycznego, obok lekarzy, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. Obecnie spoczywa na nich wiele czynności samodzielnych, jak ordynowanie, przepisywanie leków, środków pielęgnacyjnych, skierowania pacjentów na badania. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zachęca młode koleżanki do podejmowania kształcenia kierunkowego i pozostawania w zawodzie, w którym mogą się spełniać i realizować – podkreśla Małas.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

„Zadbajmy o dobrostan” – inauguracja Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki

15 stycznia 2025 roku w Senacie RP odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, zorganizowana z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej…
PACJENTAktualności

Higiena snu to ważny element dbania o mózg

– Połowa Polaków osobiście zna osobę zmagającą się z chorobą mózgu, a 26 proc. ma takiego chorego w najbliższej rodzinie. To dobitnie…
PACJENTAktualności

Jest decyzja MZ: będzie refundacja leczenia biologicznego dla dzieci z AZS!

Najmłodsze dzieci: niemowlęta i przedszkolaki z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry otrzymają od 1 stycznia 2025 roku refundację leczenia biologicznego. To kolosalna zmiana…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter