NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Mamy epidemię cukrzycy

14 listopada, w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga F., obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Cukrzyca została uznana przez WHO za pierwszą niezakaźną epidemię.

14 listopada w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga F. obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Za odkrycie to został uhonorowany Nagrodą Nobla. fot. archiwum

Ze statystyk wynika, że chorych na cukrzycę przybywa lawinowo – w skali świata ze 135 milionów w roku 1995 do 415 milionów w 2015. W Polsce cierpi na nią ok. 3 mln osób, a liczba zgonów z powodu tej choroby przekroczyła w 2015 roku  21 tysięcy.

W tym roku tematem przewodnim obchodów jest: „Zobacz cukrzycę: Działajmy już dziś, by zmienić jutro.” Największym problemem jest bowiem zbyt późna jej wykrywalność: prawie połowa chorych żyje bez diagnozy choroby, często bowiem cukrzyca nie daje żadnych objawów. Wykrywana jest dopiero, gdy dochodzi do groźnych powikłań.

„Hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce ma spowodować, żeby widzieć problem powikłań zarówno tych związanych z utratą wzroku, rozwojem chorób sercowo-naczyniowych, stopy cukrzycowej, jak i innych” – tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki.

Na konferencji poprzedzającej obchody Światowego Dnia Cukrzycy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że bardzo ważna jest edukacja dotycząca profilaktyki. „Społeczeństwo coraz częściej zmaga się z problemem otyłości, mało aktywnego trybu życia i nieprawidłowego odżywiania, a to bardzo poważne czynniki ryzyka tej choroby” – zawrócił uwagę minister.

Wszyscy specjaliści podkreślają, że cukrzycy łatwiej uniknąć, niż ją leczyć. Zalecają więcej ruchu i odpowiednią dietę – bez nadmiaru tłuszczu i cukrów, za to bogatą w warzywa i owoce, unikanie produktów bardzo kalorycznych i wysoko przetworzonych oraz ograniczenie używek. Warto także regularnie się badać, zwłaszcza po 45. roku życia: co najmniej raz na pół roku zbadać krew pod względem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi bowiem cukrzyca często atakuje osoby cierpiące na nadciśnienie.

Zanim pojawiła się insulina, cukrzyca była wyrokiem śmierci. Zmarli na nią m.in. sławny autor książek fantastyczno-naukowych Juliusz Verne (1828-1905) oraz wynalazca telefonu Aleksander Graham Bell (1847-1922). Dziś z cukrzycą można żyć wiele lat, należy jednak ją jednak w porę zdiagnozować i leczyć.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Trudno gojące się rany

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie…
Wszechstronny lekarz

Dobrze zaplanowany zabieg to 95 proc. sukcesu

O tym, jak na przestrzeni lat zmienił się profil pacjentów z nowotworami głowy i szyi, jak leczyć, żeby nie okaleczyć i jak…
Wszechstronny lekarz

Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Choroba niczym detektywistyczna zagadka. Wysportowany chłopak ma kłopoty z bieganiem, zdrowa dziewczyna traci głos, aktywna matka czuje nudności i nagłe silne zmęczenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter