NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Młodzi artyści poskramiają cukrzycę

Parafrazując Szekspirowski tytuł „Poskromienie złośnicy” organizatorzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” postawili pytanie „Jak POSKROMIĆ CUKRZYCĘ?” i o odpowiedź poprosili studentów Akademii Sztuk Pięknych i kierunków artystycznych na uniwersytetach z całej Polski. Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu, który miał nawiązywać do tematu konkursu i zwrócić uwagę na cukrzycę oraz jej najgroźniejsze powikłania, takie jak udar mózgu czy zawał serca.

Studenci z uczelni artystycznych z całego kraju, nadesłali ponad 50 prac. Jurorzy pod przewodnictwem znanego artysty grafika i autora plakatów – Andrzeja Pągowskiego za najlepszą uznali  pracę Szymona Łachety z Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, kierunek Grafika.

Pamiętajmy, że widz na ulicy niewiele wie o temacie pracy, dlatego należy szukać takich symboli i rozwiązań, które przede wszystkim tego widza zaciekawią i zatrzymają. Mnie zaskoczyło wiele prac, a przede wszystkim to, jak temat konkursu został zinterpretowany. „Poskromienie cukrzycy” to bardzo trudne zagadnienie, dlatego „chapeau bas” za wszystkie pomysły. Szczególnie gratuluję tym studentom, których prace znalazły się w gronie zwycięskich. – komentuje Andrzej Pągowski.

Dodatkowo jury przyznało 5 równorzędnych wyróżnień dla: Joanny Mazur z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Martyny Jakubowskiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Katarzyny Nachman z Uniwersytetu Śląskiego, Evy Pyshnyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Karoliny Piotrowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Obrady jury były dość burzliwe i długo dyskutowaliśmy, jakie prace powinny znaleźć się w gronie wyróżnionych. Wszystkie plakaty, które ostatecznie znalazły się w nagrodzonej 6., miały dobry „cukrzycowy przekaz”. Uczestnicy zadali sobie ogromny trud, żeby dowiedzieć się więcej o cukrzycy, choć nie jest to łatwe, aby treści artystyczne korespondowały z prawdziwym życiem osób zmagających się z tą chorobą. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów uczestników, jak temat cukrzycy i jej powikłań można przedstawić. – mówi Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W Polsce ponad 5 milionów osób ma stan przedcukrzycowy. Należy zatem pamiętać, że zwiększanie społecznej świadomości zagrożenia chorobą i problemów, jakie niesie ona za sobą oraz promowanie nawyku badania poziomu glukozy we krwi, daje możliwość wcześniejszego rozpoznania choroby i uniknięcia jej groźnych dla zdrowia powikłań. Dlatego oceniając prace jury wzięło pod uwagę nie tylko aspekty artystyczny, oryginalność pomysłu ale także podejście do tematu cukrzycy i merytoryczny przekaz.

Większość autorów plakatów, oprócz walorów artystycznych, uwzględniła w swoich pracach przekazy merytoryczne. Nie wszyscy wiedzą, że niebieski pierścień to rozpoznawalny na całym świecie znak ostrzeżenia przed cukrzycą i zjednoczenia ludzkości w obliczu epidemii. Tym bardziej cieszy fakt, że studenci, biorący udział w konkursie, zgłębili temat i przedstawili w swoich pracach problematykę kontroli cukrzycy, ale także powikłań sercowo-naczyniowych takich jak choroby serca czy mózgu, które wpływają na jakość i długość życia pacjentów. Ważne jest, aby zwracać uwagę na fakt, że leczenie cukrzycy typu 2 to już nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka właśnie z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą. – podsumowuje Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org.

Wygrane prace konkursowe były prezentowane w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy 2019 – podczas dorocznej konferencji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, która odbyła się 7 listopada br. oraz podczas zjazdu członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – 15 listopada br. Organizatorzy kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” planują ekspozycję zwycięskich prac także podczas innych wydarzeń edukacyjnych prowadzonych w ramach kampanii.

Więcej na www.dluzszezyciezcukrzyca.pl

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *