NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzykoterapia dla wcześniaków

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, jako pierwsza placówka na Mazowszu, wprowadza indywidualne sesje terapeutyczne w zakresie muzykoterapii dla dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii w ramach stałej wielospecjalistycznej opieki. Sesje muzykoterapeutyczne dedykowane są wcześniakom i noworodkom chorym po wcześniejszej konsultacji specjalisty neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką. Realizowane są raz w tygodniu przez muzykoterapeutę – Agatę Fandri. Każdej sesji towarzyszy głos opiekuna oraz delikatne dźwięki harfy, w przypadku dzieci urodzonych po 32 tygodniu ciąży. Dla dzieci urodzonych wcześniej, rekomendowane jest używanie tylko głosu.

Muzykoterapeuta, podczas indywidualnych spotkań, uczy opiekunów dziecka prostych kołysanek, które można śpiewać maluszkom podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, tulenia, karmienia. Uczy także dbania o uwielbiane przez dzieci rytuały, którym towarzyszą wybrane melodie na określoną porę dnia, m.in. na czas porannej pobudki, podczas karmienia, po drzemce, przed kąpielą. Nucenie, śpiew kołysanek, improwizacja – wszystko w towarzystwie dotyku, zapewniają spokój i regulację oddechu dziecka. Muzyka, podczas sesji,  dostosowywana jest do nastroju noworodka. Stale obserwowany jest jego stan behawioralny, monitorowana jest saturacja, częstotliwość oddechów, tętno. Głos mamy i głos taty są niezbędnymi elementami do budowania unikatowej więzi i relacji z dzieckiem oraz zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki stanowią niezwykły zasób wspierający harmonijny rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie.

Rehabilitacja muzykoterapeutyczna wcześniaków pozytywnie oddziałuje na poziom  monitorowanych parametrów życiowych, przyrost masy ciała dziecka, szybkość i tor rozwoju, naukę odruchu ssania, stymulację narządu słuchu, rozwój sensomotoryczny i psychoruchowy dziecka przy jednoczesnym niedopuszczeniu do nadmiernej stymulacji. Zapewnia także wzrost dobrostanu psychicznego i przeciwdziała zaburzeniom rozwojowym dzieci urodzonych przedwcześnie. Jednym słowem – przyspiesza zdrowienie. Redukuje jednocześnie rodzicielski stres i lęk.

Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda. Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”. Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.”  – mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.

Muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto czy równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia!” –  wyjaśnia Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny obok Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej jest drugą placówką w Polsce, w której muzykoterapeuci zatrudnieni są na Oddziałach Neonatologii.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *