NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

MZ: bez zwiększenia nakładów nie ma nowoczesnego leczenia

Wyniki badań naukowych wskazują, że zapewnienie pacjentom dostępu do leków onkologicznych zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych pozwala pacjentom żyć dłużej. Podczas spotkania przedstawicieli organizacji pacjenckich w Ministerstwie Zdrowia usłyszeli jednak, że dopóki nie zwiększą się nakłady na refundację, polscy pacjenci nie mogą liczyć na leczenie rekomendowane przez specjalistów.

MZ: bez zwiększenia nakładów polscy pacjenci onkologiczni nie będą mieli dostępu do leków zalecanych przez aktualną wiedzą medyczną fot. pixabay.com

Pacjenci spotkali się z Ministrem Markiem Tombarkiewiczem oraz jego współpracownikami, aby omówić wyniki raportu „Dostępność do leków onkologicznych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej”, opublikowanego w marcu br. Jak wskazują wyniki raportu, ponad połowa leków onkologicznych dopuszczonych do obrotu w przeciągu ostatnich 13 lat i zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w ogóle w Polsce refundowana. Kolejne 20-30% jest finansowana dla ograniczonej liczby pacjentów.

Podczas spotkania Marek Tombarkiewicz stwierdził, że brak dostępności leków onkologicznych wynika z niskich nakładów na farmakoterapię. Bez zwiększenia środków  na refundację nie będzie możliwe, aby chorzy mogli liczyć na dostęp do bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii. Jak przekonywał minister resort zdrowia podejmuje działania, aby na refundację było przeznaczane 17 proc. środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej. Chce też, aby środki z instrumentów dzielenia ryzyka, zawierane podczas negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, były przeznaczane w całości na finansowanie leków, ponieważ obecnie zaoszczędzone środki są często na finansowanie innych świadczeń.

Ponadto podczas rozmowy przedstawiono postulaty pacjentów onkologicznych do systemu refundacyjnego, które prezentowano podczas spotkania z Krzysztofem Łandą w listopadzie ubiegłego roku. Resort zdrowia zapowiedział, że nie podtrzymuje deklaracji byłego Podsekretarza Stanu o podwyższeniu progu efektywności kosztowej dla terapii onkologicznych ostatniego rzutu oraz konieczności zasięgnięcia opinii AOTMiT przed zmianą z urzędu treści programu lekowego. Minister zadeklarował natomiast otwartość na rozwiązanie problemu braku możliwości podania leku nierefundowanego w ośrodku, który ma podpisany kontrakt
z płatnikiem publicznym.

W następnym tygodniu organizacje pacjenckie przekażą propozycje poprawek do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Resort zdrowia zapowiedział ustosunkowanie się do propozycji na etapie prac rządowych.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter