NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Nie przegap objawów. Rak jelita grubego może się zdarzyć także w ciąży

Czas oczekiwania na dziecko jest niezwykle ważnym etapem w życiu matki i dziecka. Wrażliwość na wszelkie problemy zdrowotne pojawiające się w ciąży wzmaga niepokój matki i wyolbrzymia strach o bezpieczeństwo ich dwojga. Tym bardziej, jeśli objawy mogłyby wskazywać chorobę nowotworową. A właśnie nowotwór jelita grubego u kobiet w ciąży staje się coraz większym wyzwaniem ponieważ nie jest odpowiednio wcześnie rozpoznawany. Szacuje się, że wzrośnie liczba ciężarnych, u których będzie on diagnozowany, gdyż coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później, a jednocześnie coraz więcej młodych kobiet zaczyna chorować na ten nowotwór.

Która z kobiet w ciąży nie doświadczyła zmiany rytmu wypróżnień, hemoroidów lub krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czy niedokrwistości. A są to jednocześnie objawy raka jelita grubego, który jest jednym z najczęstszych złośliwych nowotworów występujących u ciężarnych[1]. Lekarze nie zastanawiają się nad potrzebą pogłębionej diagnostyki, gdy przyszła mama zgłasza powyższe objawy, ponieważ są one dość częste w ciąży, a to utrudnia i opóźnia diagnostykę nowotworu jelita grubego.

Diagnozowanie i leczenie kobiet ciężarnych z chorobą nowotworową jest trudne chociażby już ze względu na wyjątkowo wrażliwy moment w życiu kobiety. Choć przypadki raka jelita grubego są stosunkowo rzadkie, to jednak mogą zagrażać życiu kobiety. Choroba nowotworowa u kobiet w ciąży pojawia się z częstością około 1 : 1000, zaś rak jelita grubego występuje z częstością 2. przypadków na 100 000 ciąż. Co ważne, w tej grupie częściej występują nowotwory uwarunkowane genetycznymi predyspozycjami.

Nasza kampania „Nie przegap objawów” kierowana jest do kobiet w ciąży oraz ich rodzin, a także do specjalistów z różnych dziedzin obejmujących opieką medyczną kobietę w tym czasie: lekarzy rodzinnych/POZ, ginekologów, położnych oraz organizacje i instytucje wspierające przyszłe mamy w tym wymagającym czasie. Celem naszych działań jest zwiększenie wrażliwości, również ogółu społeczeństwa, na objawy raka jelita grubego, bardzo często „zamaskowane” ’ przez zwykłe objawy ciąży. Nie chcemy absolutnie straszyć przyszłych mam, ale nie możemy też omijać tego tematu. Podejmujemy trudne tematy by jak najwcześniej wykryć nowotwór jelita grubego. – wyjaśnia Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej może uratować życie matki i zapewnić lepszą jakość życia pacjentki, zapobiec urazom psychicznym związanym z trudnościami w przejściu przez chorobę nowotworową oraz zachować poczucie szczęścia i radosnego oczekiwania na narodziny dziecka. Zdarza się, że nie rozpoznany na czas rak jelita grubego wykrywany jest już po urodzeniu dziecka, kiedy utrzymują się objawy przypisywane problemom zdrowotnym w ciąży. 

Rokowanie dla pacjentek z rakiem jelita grubego w ciąży jest bezpośrednio związane ze stopniem  zaawansowania choroby. Potrzebujemy edukacji i poradnictwa w zakresie objawów raka jelita grubego, aby zdobyć wiedzę na ich temat i potencjalnie odróżnić je od typowych objawów ciąży. Dotyczy to również personelu medycznego opiekującego się kobietą w ciąży.

Jeszcze w ciąży wykryto u mnie torbiel – taka wtedy zapadła diagnoza. Lekarze powiedzieli, że mam się nie martwić. Pojechaliśmy więc z mężem nad morze, odpocząć. Wtedy zaczęłam krwawić… Pojechaliśmy do najbliższego szpitala, a ja nagle znalazłam się w centrum koszmaru. – mówi Sandra Gliszczyńska, która zachorowała na raka jelita grubego w wieku 29 lat. Torbiel okazała się nowotworem jajnika, będącym przerzutem raka jelita grubego w IV stadium. Moja dwuletnia już dziś przygoda z rakiem, spotkania z lekarzami, pacjentami onkologicznymi wyedukowały nas na tyle, że zupełnie inaczej podeszlibyśmy do tej choroby na samym jej początku. – dodaje mama małej Igi.

Choroba nowotworowa u kobiety w ciąży jest statystycznie później rozpoznawana w porównaniu do pozostałej populacji. Zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety maskują wczesne objawy raka i bywają bagatelizowane. Również w okresie karmienia, po porodzie pierwsze symptomy bywają niezauważone.  Dlatego sama świadomość współistnienie raka i ciąży jest bardzo istotna. Liczba nowotworów systematycznie wzrasta i niestety jest to związane ze zmieniającym się w krajach uprzemysłowionych stylem życia. Uwzględnienie w różnicowaniu przez lekarza prowadzącego ciążę możliwości wystąpienia choroby nowotworowej może okazać się bezcenne i uratować życie przyszłej mamie. – wyjaśnia dr hab. n. med. Sebastian Kwiatkowski, specjalista perinatologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii SPSK-2.

Rak jelita grubego

 • Tylko 3-15% nowotworów jelita grubego rozpoznaje się w I stadium choroby.
 • W Polsce aż 65% przypadków raka jelita grubego diagnozowanych jest w III i IV stadium choroby.
 • Rak jelita grubego wcześnie wykryty jest wyleczalny w 90% przypadków.
 • Rak jelita grubego wykryty w IV stadium daje tylko 10% szans na 5 letnie przeżycia.

Czynniki ryzyka raka jelita grubego, które należy wziąć pod uwagę:

 • Czynniki genetyczne (występowanie raka jelita grubego w rodzinie 5-10%)
 • Brak aktywności fizycznej
 • Złe nawyki żywieniowe (m.in. żywność typu „fast food”, nadmiar czerwonego i przetworzonego mięsa, alkohol)
 • Nadwaga i otyłość
 • Palenie papierosów

Objawy raka jelita grubego, których nie należy przypisywać wyłącznie objawom związanym z ciążą:

 • Bóle/skurcze brzucha
 • Naprzemienne zaparcia i biegunki,
 • Krew w stolcu
 • Niedokrwistość/anemia
 • Osłabienie/zmęczenie
 • Nieplanowana utrata wagi

Badania, które można wykonać w czasie ciąży przy podejrzeniu raka jelita grubego:

 • badanie per-rectum
 • test na krew utajoną w kale – Test FIT (fecal immunochemical test)
 • badanie ultrasonograficzne (USG), uważane za bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu),
 • rezonans magnetyczny
 • sigmoidoskopię (badanie endoskopowe trzech końcowych odcinków jelita grubego czyli odbytnicy, esicy i dolnej części zstępnicy)

[1] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/47397/34613

Powiązane artykuły
Poradnia

Mamy dostęp do najbardziej innowacyjnych terapii HIV - ale nie testujemy się

Wśród krajów UE Polska ma jeden z najniższych współczynników testowania na HIV na 1 000 mieszkańców. Co roku pod kątem tego zakażenia…
Poradnia

Wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o problemach jelit, ale wstydzimy się zapytać

Wzdęcia, zaparcia, zgaga, biegunka – to dla wielu ludzi wstydliwy problem, z którym zmagają się w milczeniu lub niepotrzebnie go bagatelizują. Tymczasem…
Poradnia

Sezon grypowy w pełni. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Najczęściej na grypę chorujemy w okresie jesienno-zimowym. Rozwija się najczęściej nagle, towarzyszą jej objawy ze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.