NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Nowatorskie leczenie skoliozy w Olsztynie

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzono pierwszą w Polsce, a prawdopodobnie również pierwszą w Europie operację skoliozy u tak małego dziecka, u którego nie zakończył się jeszcze proces kostnienia przy ekstremalnym skrzywieniu kręgosłupa!

– W Polsce odmówiono jej leczenia i skierowano do hospicjum. We Francji zaproponowano jej tylko leczenie zachowawcze, w dodatku bardzo kosztowne. Nam, po konsultacjach z autorytetami w tej dziedzinie ze Stanów Zjednoczonych, udało się przeprowadzić nowatorskie leczenie. Zakończyło się większym sukcesem, niż się spodziewaliśmy! – podkreśla doktor Paweł Grabala, chirurg ortopeda ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który operował Jagienkę.

Prawie dokładnie rok temu, wówczas jako 6-letnie dziecko, trafiła do olsztyńskiego szpitala na konsultację wesoła, miła, pełna życia dziewczynka, z niewydolnością oddechową, na respiratorze (CPAP), z powodu ekstremalnego skrzywienia kręgosłupa (kifoza ok.160 stopni, skolioza ok.130 stopni). Jakby tego było mało, Jagienka chorowała na wrodzoną łamliwość kości (Osteogenesis imperfecta), co oznacza, że lekki upadek, podparcie może doprowadzić do złamania. Jagienka miała ich wiele.

Narastająca deformacja kręgosłupa i jej następstwa doprowadziły do tego, że Jagienka nie mogła chodzić i samodzielnie funkcjonować. Mimo wytrwałości rodziców i innych ludzi dobrej woli, leczenia nie podjął się żaden polski szpital. Dziecko skierowano pod opiekę hospicjum.

Dokładnie 6 miesięcy później Jagienka została przyjęta do Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie na wieloetapowe leczenie poprawiające jakość życia oraz w ogóle dającego szansę na życie.

Przy współpracy z najlepszymi na świecie chirurgami kręgosłupa z USA,liderami w zakresie operacji kręgosłupa w Osteogenesis imperfecta, m. in. z szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Nowym Jorku (Columbia University), szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Baltimore (John Hopkins University) oraz szefem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa w Nemours Alfred I. duPont Hospital for Children (Wilmington) oraz Thomas Jefferson University in Philadelphia, ustalono plan leczenia Jagienki. Mimo silnego zaplecza „doradczego” polscy lekarze operację musieli przeprowadzić sami.

Skomplikowane leczenie trwało 6 miesięcy. Pierwsza operacja odbyła się 23 października i polegała na założeniu śrub, które wrastają w kości i rozciągają je. Następnie założono dziewczynce opaskę wyciągu grawitacyjnego halo, która miała za zadanie dodatkowo rozciągnąć kręgosłup. Kolejnym krokiem była druga trudna operacja, która się odbyła w drugiej połowie kwietnia br. Polegała na stabilizacji kręgosłupa. Zakończyła się pomyślnie.

Przy przyjęciu do szpitala Jagienka ważyła prawie 11 kg, miała skoliozę o wartości 130 stopni, oraz kifozę 160 stopni. Dzisiaj, po 6 miesiącach leczenia, 6 operacjach waży 18 kg. Jagienka „urosła” o 12 cm, a jej skolioza ma teraz ok. 70 stopni, a kifoza ok. 80 stopni. Zastosowana przez nas technika operacyjna – specjalnie dla pacjentów z Osteogenesis Imperfecta, wykorzystywana tylko w kilku szpitalach na świecie, pozwoliła dać dziecku szansę na życie… a może i nowe życie. 25 kwietnia Jagienka wyszła do domu! Za miesiąc czeka ją specjalistyczne leczenie wzmacniające kości.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter