NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Nowe możliwości terapeutyczne dla chorych na POChP

Stosowanie połączenia tiotropium i olodaterolu i podawanie go za pomocą inhalatora Respimat zmniejsza liczbę umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP i poprawia jakość życia w porównaniu do podawania samego tiotropium za pomocą tego samego inhalatora – wynika z badania klinicznego DYNAGITO® opublikowanego na stronie internetowej czasopisma The Lancet Respiratory Medicine.

Firma Boehringer Ingelheim upubliczniła dane przełomowego 52-tygodniowego badania klinicznego DYNAGITO®, które dowodzą, że u chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) połączenie tiotropium i olodaterolu (5 µg /5 µg) podawane za pomocą inhalatora Respimat zmniejsza liczbę umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP w porównaniu do samego tiotropium podawanego za pomocą tego samego inhalatora. Leczenie za pomocą połączenia tiotropium i olodaterolu zmniejszyło o 7% częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu POChP, w porównaniu do samego tiotropium (p=0,0498).1 Nie osiągnięto wstępnie określonego poziomu istotności p<0,01 dla pierwszorzędowego punktu końcowego badania DYNAGITO®. Wyniki niniejszego badania, w ramach którego w ciągu 1 roku obserwowano ponad 7800 chorych na POChP, zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma The Lancet Respiratory Medicine.

POChP to postępująca, ale dająca się leczyć choroba, która znacząco wpływa na życie chorych, od samego początku ograniczając ich codzienne czynności. Zaostrzenia POChP to nagłe epizody  nasilonej duszności, którym często towarzyszy kaszel i nadprodukcja śluzu, mogące trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Te epizody poważnie wpływają na stan pacjenta, powodując konieczność pilnej opieki medycznej, w tym hospitalizacji, a czasem prowadzą nawet do śmierci.

Kolejne dane wynikające z badania DYNAGITO® wykazały związek podawania połączenia tiotropium i olodaterolu z rzadszym występowaniem umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu choroby, wymagających interwencji poprzez podawanie kortykosteroidów ogólnoustrojowych, w połączeniu z antybiotykami lub bez nich, w porównaniu do samego tiotropium:

  • 20-procentową redukcję liczby umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP wymagających leczenia sterydami ogólnoustrojowymi (p=0,0068).
  • 9-procentową redukcję liczby zaostrzeń umiarkowanych i ciężkich POChP wymagających zastosowania sterydów ogólnoustrojowych w połączeniu z antybiotykami (p=0,0447).
  • Nie zaobserwowano różnicy w częstości zaostrzeń wymagających leczenia tylko antybiotykami (p=0,2062).

W badaniu DYNAGITO® nie stwierdzono żadnych nowych zdarzeń niepożądanych związanych z bezpieczeństwem stosowania połączenia tiotropium i olodaterolu. Te dane wykazują również, że połączenie tiotropium i olodaterolu ma podobny profil bezpieczeństwa, co samo tiotropium.

Zmniejszenie nasilenia objawów i redukcja ryzyka przyszłych zaostrzeń to główne cele leczenia POChP. Według międzynarodowych zaleceń GOLD 2018 terapie LAMA/LABA, takie jak podawanie połączenia tiotropium i olodaterolu, odgrywają główną rolę w leczeniu POChP i pomagają osiągnąć te cele.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Chcesz pracować z lekarzami bez granic? To webinar dla Ciebie!

Lekarze bez Granic zapraszają na otwarte spotkanie informacyjne dla lekarek i lekarzy specjalistów psychiatrii, poświęcone możliwości pracy w międzynarodowych projektach organizacji. Spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter