NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Nowoczesna terapia dla chorych na WZW C wreszcie dostępna

Od 1 września obowiązuje nowa lista leków refundowanych, na której znalazł się lek skutecznie leczący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), u pacjentów zakażonych genotypami 1-6 HCV. Dzięki tej nowej terapii, chorzy będą mieli dostęp do skutecznego i bezpiecznie leczenia, które umożliwia wyleczenie z WZW C nawet w ciągu 8 tygodni.

Wirus HCV – zwany cichym zabójcą – może w uśpieniu niszczyć wątrobę przez 20-30 lat, nie dając jednoznacznych objawów. To co może nas zaniepokoić to ciągłe zmęczenie i symptomy podobne do objawów grypy. To czego nie widać, to pogarszający się stan wątroby, który nieleczony prowadzi do marskości, a w rezultacie do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. W Polsce ok. 160 tys. osób nie wie, że są zakażeni. Stanowią oni bezpośrednie zagrożenie dla innych ludzi, których mogą nieświadomie zakazić. Do zakażenia wirusem może dojść, gdy do krwiobiegu osoby zdrowej dostanie się krew zakażona wirusem HCV. Wydarzyć się to może w trakcie zabiegów medycznych lub niemedycznych z użyciem niesterylnego sprzętu, podczas operacji, zabiegów stomatologicznych, a także wykonywania manicure, tatuażu (jeśli doszło do naruszenia ciągłości skóry). Wirus HCV w organizmie to „tykająca bomba zegarowa”, dlatego tak ważne są badania przesiewowe pozwalające zdiagnozować jego obecność.

Najnowszy lek dla chorych na HCV

Od września dostępna dla pacjentów jest najnowsza, dawkowana raz dziennie terapia zawierająca dwie zupełnie nowe cząsteczki – glekaprewir i pibrentaswir. Skuteczność nowej terapii, w zwalczaniu zakażeń najczęściej występującymi w Polsce genotypami: 1, 3 oraz 4 HCV, wynosi u pacjentów leczonych przez 8 tygodni aż 95-99 % 1. Nowa, objęta refundacją terapia, umożliwia wyleczenie zakażenia HCV już w 8 tygodni, niezależnie od genotypu wirusa i co ważne, nie wymaga dodatkowego podawania rybawiryny. Od dawna walczyliśmy o skrócenie kolejek do leczenia HCV. W tym momencie pacjenci, w wielu miejscach w kraju, leczeni są „od ręki” nowoczesnymi terapiami na najwyższym poziomie. Uważamy to za wielki sukces – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Skuteczne rozwiązania systemowe

Od 2015 r. polski rząd podjął szereg decyzji, które konsekwentnie prowadzą nasz kraj na drogę umożliwiającą eliminację wirusa ze społeczeństwa. Utworzenie programu lekowego „Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”, przeznaczenie dodatkowych środków na zmniejszenie kolejek do leczenia oraz dołączanie do programu najnowszych terapii, to najważniejsze z nich. Nie oznacza to, że już wszystko zostało w tej dziedzinie zrobione. W myśl założeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku możemy zupełnie pozbyć się HCV – wirusa, który kiedyś zabijał a obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych terapii, może być skutecznie wyeliminowany z organizmu. To bezprecedensowy postęp medycyny dający narzędzia do walki z cichym zabójcą. Teraz odpowiedzialność spoczywa w naszych rękach. To od decyzji każdego z nas zależy, czy wykorzysta szansę i wykona prosty test z krwi na obecność wirusa HCV, dbając w ten sposób o zdrowie swoje i najbliższych – dodaje Barbara Pepke.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 grudnia 2024: trzy przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu

Nowatorskie w skali światowej i kraju rozwiązania technologiczne dostępne dla polskich pacjentów: 9 grudnia 2024 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach…
PACJENTAktualności

SMA 2024 i wciąż oczekiwane zmiany

Podsumowano rok 2024, który przyniósł chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni w Polsce wiele pozytywnych zmian, m.in. umożliwiono leczenia kobiet w ciąży i…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter