NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Nowoczesne leczenie włókniaków macicy dostępne dla polskich pacjentek

Najnowocześniejsza, nieinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy – termoablacja ultradźwiękowa pod kontrolą rezonansu magnetycznego, czyli MR- HIFU firmy Philips – od listopada 2014 roku jest dostępna w Polsce. Póki co, jedynym ośrodkiem wykonującym tego typu zabiegi jest Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie.

Termoablacja ultradźwiękowa to najnowocześniejsza metoda leczenia mięśniaków macicy. fot. PHILIPS

Nowa metoda leczenia mięśniaków jest nie tylko skuteczna i bezbolesna, ale co najważniejsze – nie wymaga operacji. „Cały zabieg polega na skierowaniu zogniskowanej wiązki energii ultradźwiękowej o dużym natężeniu na chory obszar wewnątrz ciała pacjentki, bez naruszania skóry oraz tkanek miękkich. Dodatkowo, cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym za pomocą map temperatury uzyskiwanych z rezonansu magnetycznego, co zapewnia bezpieczeństwo i precyzję zabiegu” – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Łoziński, ginekolog i położnik ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.
System Sonalleve MR-HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound) pozwala zogniskować energię ultradźwięków na małej powierzchni, w docelowej lokalizacji wewnątrz ciała. Powoduje to lokalny wzrost temperatury w ściśle określonym obszarze. W ciągu kilki sekund w obszarze tym dochodzi do martwicy tkanek. Kluczowym elementem gwarantującym skuteczność zabiegu jest kontrola temperatury. Zbyt niska temperatura nie doprowadzi bowiem do zniszczenia patologicznych tkanek, a zbyt wysoka jest niepotrzebnym wydatkiem energetycznym i czasowym. Dlatego, w celu optymalizacji i utrzymania odpowiedniego poziomu temperatury, system Sonalleve MR-HIFU jest wyposażony w układ monitorowania temperatury w czasie rzeczywistym. W momencie osiągnięcia określonej temperatury w danej objętości, głowica ultradźwiękowa automatycznie przesuwa wiązkę ultradźwięków na nowe miejsce. Zapewnia to jednorodny rozkład temperatury w całym obszarze poddawanym termoablacji.

Ważne jakość życia i ekonomia

Wykorzystanie technologii Philips MR-HIFU przekłada się na znacznie skrócony czas pobytu pacjentki w szpitalu i niższy odsetek powikłań niż w przypadku chirurgicznego usunięcia nowotworu. Zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym, a pacjentka wraca do domu jeszcze tego samego dnia. Zmniejszenie inwazyjności procedury oraz skrócenie czasu jej wykonywania przekłada się nie tylko na jakość życia pacjentek, ale także na wyniki ekonomiczne ośrodków przeprowadzających takie małoinwazyjne procedury.
Zintegrowany system Sonnalleve MR-HIFU firmy Philips składa się z rezonansu magnetycznego, przystawki ultradźwiękowej oraz oprogramowania, dzięki czemu łączy w sobie możliwości:
– funkcjonalnego obrazowania 3D,
– nieinwazyjnego nagrzewania tkanki skoncentrowaną wiązką ultradźwiękową o wysokiej mocy głęboko wewnątrz ciała z doskonałym kontrastowaniem tkanki miękkiej,
– nieinwazyjnego pomiaru temperatury w trybie MR.
Powyższe cechy zapewniają kontrolę nad całym cyklem leczenia: od diagnostyki, poprzez planowanie i wykonanie zabiegu, po badania kontrolne.

Skuteczna eliminacja objawów i terapia bezpłodności

„Mięśniaki to poważny problem medyczny. Niestety choroba ta nierzadko powoduje bezpłodność, a także niemożność donoszenia ciąży. Metoda HIFU jest ogromną szansą przede wszystkim dla kobiet, które do tej pory nie decydowały się na zabieg chirurgiczny z obawy przed utartą szansy na założenie rodziny. Każda operacja przeprowadzona na narządzie rodnym ogranicza bowiem szanse na zostanie matką. Po operacyjnym usunięciu mięśniaków, szansa na potomstwo maleje do 50-60 proc.” – wyjaśnia dr Tomasz Łoziński. Tymczasem, jak dotąd udokumentowano ponad 250 porodów u kobiet po przebytym zabiegu termoablacji ultradźwiękowej HIFU.
Terapia ultradźwiękowa jest nie tylko bezpieczna, ale również bardzo skuteczna. U kobiet, które zostały prawidłowo zakwalifikowane do zabiegu, skuteczność metody sięga aż 90 proc.,
co objawia się ustąpieniem dolegliwości bólowych, krwawień i obfitych miesiączek. W niespełna sześć miesięcy po zabiegu masa guza zmniejsza się o 70-80 proc.

Zastosowanie nie tylko w ginekologii

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie jest pierwszą placówką nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Centralno-Wschodniej, w której wykorzystuje się aparaturę Philips Sonalleve MR-HIFU do zabiegów termoablacji mięśniaków macicy. W planach nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia jest także przeprowadzenie badań w kierunku wykorzystania termoablacji ultradźwiękowej w leczeniu guzów piersi. Na świecie metoda ta jest wykorzystywana również do leczenia bólu
w nowotworach kości. Trwają obiecujące projekty badawcze nad zastosowaniem systemu Philips Sonalleve MR-HIFU także w leczeniu innych schorzeń onkologicznych i neurologicznych oraz w celowanym uwalnianiu leku bezpośrednio w chorobowo zmienionej tkance (tzw. Drug Delivery). Technologia ta zakłada uwalnianie leków z kapsułek liposomowych, wrażliwych na podwyższoną temperaturę, w precyzyjnie określonym miejscu.
Ze względu na atrakcyjność i skuteczność termoablacji ultradźwiękowej, szybko rośnie zainteresowanie tą metodą.
Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter