NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPoradnia

O cholesterolu ciekawie i na skróty

Cholesterol jest substancją tłuszczową, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze udział w produkcji hormonów, witaminy D oraz kwasów żółciowych, które są kluczowe dla trawienia tłuszczów.

Ciekawostka

Od 60% do 80% cholesterolu w organizmie człowieka pochodzi z wewnętrznej syntezy, przede wszystkim w wątrobie, a także w mniejszym stopniu w jelitach, nadnerczach i gonadach, a jedynie 20% do 40% dostarczane jest z pożywieniem.

Dieta bogata w cholesterol, czyli uwzględniająca jajka, mięso albo tłuszcz mleczny, nie musi mieć bezpośredniego i znaczącego wpływu na wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Warto podkreślić, że w Polsce ten problem dotyka ponad 50% osób.

Dobry i zły

Mówi się, że jest cholesterol „dobry” (HDL) i „zły” (LDL) – ale nie są to jego dwie odmiany, a jedynie cząstki (zbudowane z białek i tłuszczu). Chodzi o to, by przez taki podział łatwiej i obrazowo przekazać, jak różne role cholesterol pełni w organizmie i jaki ma wpływ na zdrowie.

Wysoki poziom HDL pomaga w oczyszczaniu krwiobiegu z LDL, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca i miażdżycy.

Wysoki poziom LDL – jego przyczyną często są czynniki genetyczne (niektóre warianty genów APOB i LDLR zwiększają ryzyko wystąpienia hipercholesterolemii o podłożu genetycznym).
Nawet przy ścisłej diecie wynik może być podwyższony, gdyż znaczący wpływ na metabolizm cholesterolu może mieć genetyka.

Dieta? Tak, ale terapia przede wszystkim. Dla osób, u których zdiagnozowano hipercholesterolemię o podłożu genetycznym, kluczowa jest odpowiednio dobrana przez specjalistów terapia, ale nie bez znaczenia pozostaje dieta.

Jaka dieta? Zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i trans, które znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz niektórych roślinnych, jak oleje kokosowy i palmowy. Warto unikać m.in. margaryn, serów topionych, wafelków, smalców czy pasztetów. Jednocześnie zaleca się zwiększenie spożycia jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych m.in. w oliwie z oliwek, tłustych rybach morskich oraz orzechach.

Co obniża LDL? Dieta bogata w błonnik pokarmowy, sterole i stanole roślinne, czyli związki naturalnie występują w komórkach roślin. Odnaleźć je można w olejach, nasionach, orzechach czy otrębach ryżowych.

Jajka kontra cholesterol

Wiele badań wykazało, że u większości ludzi spożywanie ich nie wpływa negatywnie na jego poziom, a nawet może przynieść korzyści zdrowotne.

Karczochy na zdrowie

Na całym świecie to warzywa cenione. Mają doskonały smak i wyjątkowe właściwości lecznicze: ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga wątrobę i ułatwia odchudzanie.

Jajka są cennym źródłem białka, witamin A, D, B12, B1, B2, żelaza. Uwzględniając je w jadłospisie, należy jednak pamiętać o zaleceniach dotyczących spożycia: spożywanie nie więcej niż jednego jaka dziennie (zalecenia zawsze mogą różnić się w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji).

Normy

Cholesterol całkowity (TC) u osoby zdrowej powinien utrzymywać się na poziomie poniżej 190-200 mg/dl. Na wynik ten składa się suma poziomu HDL i LDL:
• cholesterol LDL – „nie więcej niż 100-130 mg/dl”,
• cholesterol HDL – „nie mniej niż 40-45 mg/dl”.
Jeżeli cholesterolu HDL („dobrego”) jest za dużo, ale w normie jest stężenie tego ogólnego (TC) i frakcji LDL („złej”), powodów do niepokoju nie ma.

Pamiętaj: każde laboratorium diagnostyczne określa swoją normę cholesterolu, która może nieco różnić się między placówkami. Wyniki poziomu cholesterolu zawsze należy skonsultować z lekarzem, który najlepiej oceni, czy do obniżenia poziomu wystarczy dieta, czy niezbędne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *