NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

O szumach usznych dyskutują specjaliści z całego świata

Dziś rozpoczął się II Światowy Kongres Szumów Usznych i XIII Międzynarodowe Seminarium Uszne w Biszkeku (Kirgistan). To znaczące wydarzenie międzykontynentalne na światowej mapie spotkań naukowych w dziedzinie słuchu, które w tym roku zaplanowano w dniach 11-12 września.

Światowy Kongres Szumów Usznych to inicjatywa, która zrodziła się z wielu dyskusji prowadzonych w gronie osób zajmujących się szumami usznymi – z rozmów z naukowcami, wykładowcami oraz z tymi, którzy chcą organizować przyszłe spotkania poświęcone temu problemowi oraz uczestnikami wcześniejszych spotkań.

W programie znalazły się m.in. takie tematy jak: ocena i diagnostyka szumów usznych, implanty ślimakowe w szumach usznych, a także choroby współistniejące (audiologiczne, fizjologiczne, psychologiczne, związane z wiekiem). Będzie też mowa o badaniach klinicznych, epidemiologii szumów usznych, kwestiach genetyki oraz ich heterogeniczności.

Organizatorzy dużo uwagi poświęcili kwestiom interwencji, jak np.: interwencja oparta na muzyce w szumach usznych; neurofeedback w leczeniu subiektywnych szumów usznych; podejścia farmakologiczne i fitoterapeutyczne; interwencje chirurgiczne; przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Będzie również poruszony temat neuroobrazowania i sieci neuronowych, a także szumów usznych wywołanych hałasem, interwencji przedklinicznych i psychoterapii w leczeniu choroby. Zostaną omówione subiektywne problemy ze słuchem u pacjentów z normalnym szumem usznym, w tym zastosowania technik relaksacyjnych i niekonwencjonalnych podejść; TRT; terapii poznawczo-behawioralnej oraz TAT/CBT.

Będzie też o interwencjach w szumach usznych, opartych na różnych technologiach, jak: implanty ucha środkowego; CODACS; implanty ślimakowe ; aparaty słuchowe; implanty przewodzące kości. Omówiona zostanie jednostronna głuchota w kontekście szumu w uszach, a także szumy uszne u dzieci.

Na całym świecie liczba osób dotkniętych szumami usznymi rośnie, dlatego badaniom poświęconym temu problemowi towarzyszy coraz większe zainteresowanie społeczne i kliniczne. Jest zapotrzebowanie na strategie i terapie zapobiegające szumom usznym oraz łagodzącym je. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, organizatorzy kongresu chcą zgromadzić doświadczonych i obiecujących naukowców oraz klinicystów, by wspólnie przyjrzeli się istniejącym problemom, omówili najnowsze pomysły na ich rozwiązanie, a także określili wyzwania, jakie stoją przed światem medycyny i nauki. Celem jest wypracowanie nowych spostrzeżeń, które zostaną zastosowane w badaniach i pracy klinicznej.

Będzie to w pewnością wyjątkowe interdyscyplinarne spotkanie i doskonała okazja do wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Na kongresie nie zabrakło przedstawicieli z Polski, która jest jednym z wiodących ośrodków w dziedzinie leczenia zaburzeń słuchu.

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS oraz Kirgijską Państwową Akademią Medyczną.

MJ
Foto: Monika Miąskiewicz / IFPS

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny w otolaryngologii

Już niebawem w Nashville w stanie Tennessee (USA) podczas dorocznego spotkania AAO-HNSF 2023 & OTO Experience, które odbędzie się w dniach 30…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Opieka neurologiczna w Polsce

Gdzie jest i dokąd zmierza polska neurologia? Jakie są jej największe sukcesy i jakie wyzwania stawia przed nią przyszłość? Na te pytania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *