NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Odbył się kolejny Kongres Kobieta i Mężczyzna 65+

Tegoroczny Kongres Kobieta i Mężczyzna 65+ po raz pierwszy został połączony z Ogólnopolskim Zjazdem Naukowym Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Po raz pierwszy do udziału w Kongresie zaproszone zostało także środowisko pielęgniarskie, dla którego przewidziano osobne sesje, wykłady i warsztaty tematyczne.

fot. archiwum

Kongres Kobieta i Mężczyzna 65+  to wielowymiarowe spojrzenie na problemy starzejącego się społeczeństwa z udziałem specjalistów z różnych dziedzin medycyny m.in. geriatrii, gerontologii, medycyny rodzinnej, dermatologii, psychiatrii.

To potężna dawka najnowszej wiedzy, wytycznych, wyników badań i publikacji, przynosząca niezliczone korzyści w codziennej pracy z pacjentami. W tegorocznym kongresie wzięło udział ponad 40 prelegentów.
Nowością była debata społeczna z udziałem Ministra Zdrowia,  Konstantego Radziwiłła, zatytułowana „Pacjent geriatryczny w systemie ochrony zdrowia w Polsce – gdzie mam się leczyć, panie doktorze?”.

Do udziału w debacie zaproszono także prof. Tomasza Kostkę, Konsultanta Krajowego ds. Geriatrii, prof. Jacka Imielę, Prezesa Towarzystwa Internistów Polskich, dr Jarosława Derejczyka, Konsultanta Wojewódzkiego ds. Geriatrii woj. śląskiego oraz dr hab. Tomasza Tomasika, Prezesa Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Specjaliści dyskutowali  na temat opieki geriatrycznej oraz zasad „wędrowania” starszego pacjenta po zawiłym i często dla niego nieprzejrzystym systemie ochrony zdrowia.

„Pytanie postawione w tytule debaty tylko z pozoru jest jednowymiarowe. Uczestnicy dyskusji stanęli bowiem przed niełatwym zadaniem rozwiania wątpliwości, czy oddziały internistyczne są właściwym miejscem dla osób starszych i czy lekarze rodzinni zdołają odpowiednio skoordynować opiekę medyczną nad pacjentem geriatrycznym” – mówi prof. prof. Barbara Bień, przewodnicząca Komitetu Naukowego IV Kongresu Kobieta i Mężczyzna 65+.„Populacja 80+ rośnie z roku na rok i do 2050 roku ma się potroić. Jest to więc ostatni moment na wdrażanie mądrej i przemyślanej polityki zdrowotnej wobec ludzi starszych”– dodaje specjalistka.

W tegorocznym kongresie po raz pierwszy wzięły udział także pielęgniarki. „Pielęgniarki odgrywają prawdopodobnie najważniejszą rolę w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa starszym pacjentom. To one spędzają z nimi najwięcej czasu, a zatem najwcześniej określają problemy nie zawsze wypowiedziane przez chorych. Kompetencje kadry pielęgniarskiej zarówno na świecie jak i w Polsce rosną. Przejmują coraz więcej obowiązków w szpitalu i w opiece środowiskowej, dlatego zdecydowaliśmy zadedykować im aż dwie sesje Kongresu” – wyjaśnia prof. Bień.

Patronat nad Kongresem objęły m.in. Towarzystwo Internistów Polskich, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii, a honorowy patronat – Ministerstwo Zdrowia.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradniaPsychologia

Przygotuj się na zmianę: w drodze do celu bywa różnie

Robienie postanowień i snucie planów jest piękne. Zdecydowanie trudniejsza jest ich realizacja. Aby zwiększyć szansę powodzenia, trzeba mieć świadomość, że proces dochodzenia…
PACJENTPoradnia

Przepuklina pępkowa – to warto wiedzieć

Dwie najczęstsze przepukliny u dzieci to przepuklina pachwinowa i pępkowa. Ta druga jest zazwyczaj bezbolesna i niegroźna. Często zamyka się sama, bez…
PACJENTPoradnia

RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy

Znacząco rośnie liczba zachorowań na RSV. Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, w styczniu br. zgłoszonych zachorowań na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter