NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Odpowiednia dieta pomoże zadbać o sprawność umysłu

Europejski Dzień Mózgu przypada 18 marca i obchodzony jest już od ponad 20 lat. Powołano go do życia, aby zwracać uwagę na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypominać o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i… odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna jeśli chcemy zachować odpowiednią sprawność naszego mózgu.

Jak to zrobić? To proste! Zastanów się nad swoją dietą, a następnie wyeliminuj z niej niezdrowe, małowartościowe składniki i przekąski, a wprowadź do niej większe ilości warzyw, owoców – również suszonych, ziaren, kasz czy orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu. Jesteś gotowy do wprowadzenia tych zmian? Podpowiadamy jak zrobić to szybko i bezboleśnie. Nasz mózg to najbardziej złożony organ, który steruje organizmem i chociaż stanowi jedynie 2% całościowej wagi, to przez to jak wiele funkcji pełni, jest w stanie pochłaniać nawet 20% naszej całkowitej energii. Dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi pełnowartościowych i dodających energię składników mineralnych i witamin. Znajdziemy je w wielu produktach, które powinniśmy włączyć do swojej diety.

Przede wszystkim orzechy

Dobra dieta dla naszego mózgu powinna być przede wszystkim oparta o orzechy. Jakie wybierać? My szczególnie polecamy orzechy włoskie, kształtem do złudzenia przypominające ludzki mózg, które dostarczą mu cennych składników. Są to jedne z najbardziej wartościowych orzechów. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów, które wpływają pozytywnie na cały ludzki organizm. To źródło m.in. cennego potasu, który wzmacnia układ nerwowy i mięśnie, a także witaminy B6 – odpowiadającej między innymi za produkcję krwinek czerwonych.

Orzechy nerkowca mają grono wiernych wielbicieli z racji niepowtarzalnego smaku. Jednocześnie cechują się dobroczynnym wpływem na nasze samopoczucie oraz układ nerwowy. Są bogatym źródłem witaminy B6, która wspomaga przyswajanie magnezu. Zawierają cynk i miedź. W nerkowcach można znaleźć też fosfor i mangan. Te pierwiastki odpowiadają z kolei za dobry stan naszych kości. Warto mieć paczkę nerkowców w swojej torebce lub plecaku – tak na wszelki wypadek!

Orzech laskowy to znakomite źródło witamin E i B1, które skutecznie pomogą nam uporać się ze stresem. Codzienna porcja tych orzechów pomoże utrzymać wysoki poziom magnezu, potasu oraz żelaza, które odgrywają jedną z głównych ról w funkcjonowaniu układu nerwowego. Korzystnie wpływają tym samym na nasze samopoczucie.

Migdały to idealna przekąska. Są bogactwem magnezu oraz witaminy E, które w naszym organizmie odpowiedzialne są za stabilizowanie poziomu energii oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Są źródłem manganu i fosforu.

Ziarna, pestki i rośliny strączkowe

Kolejnym źródłem składników odżywczych i witamin, które pozytywnie wpływają na pracę naszego mózgu są ziarna, kasze i rośliny strączkowe. Te ostanie warto jeść, ponieważ poza tym, że są źródłem cennego błonnika pokarmowego, zawierają również znaczne ilości fosforu i potasu, które bardzo pozytywnie wpływają na pracę mózgu i układu nerwowego. Źródeł tych składników odżywczych możemy szukać również w pestkach dyni czy nasionach słonecznika. Już garść nasion dodana np. do ulubionej sałatki lub zupy krem lub po prostu zjedzona w formie przekąski, dostarcza do naszego organizmu witaminy z grupy B – których zadaniem jest między innymi wpływanie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz dodawanie energii. Dodatkowo zawierają one również magnez i żelazo, dzięki którym przyczyniamy się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia

Nasz mózg a stres?

Stres to czynnik, który najbardziej wpływa na pracę naszego mózgu. Czy wiesz, że składa się on w 75% z wody, a jego rozmiar może zmniejszyć się właśnie przez stres? Dziś kiedy żyjemy w ciągłym biegu, trudno unikać stresujących sytuacji. Ale ze stresem możemy walczyć, np. za pomocą przekąsek. Jak? To proste – stresu pozbędziemy się w momencie… gryzienia, kiedy nasza żuchwa ma możliwość przeżuwania, likwiduje napięcie w mięśniach oraz wpływa na zmniejszanie negatywnych skutków stresu. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie paczkę ulubionych orzechów, ziaren lub pestek. Gwarantujemy, że garść waszych ulubieńców skutecznie was odstresuje.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter